Homoseksuele kerstman kust man in Noorse reclame: “Zonder zichtbaarheid geen acceptatie”
Een Noorse reclame waarin de kerstman een relatie krijgt met een man, inclusief kus, heeft internationaal veel lof ontvangen. Het Noorse postbedrijf Posten Norge viert met de reclame dat homoseksualiteit precies 50 jaar niet meer strafbaar is in het land.
In When Harry met Santa - een referentie naar de bekende romcom ‘When Harry met Sally’ - volg je een man, Harry, die de kerstman in het holst van de nacht ontmoet terwijl hij cadeautjes bij zijn huis bezorgt. De mannen kijken elkaar aan, en lijken meteen verliefd te zijn. Toch vlucht de kerstman snel via de schoorsteen naar buiten.
Ieder jaar ontmoeten de mannen elkaar weer, en elke keer verbetert hun band. Harry kleedt zich op zijn paasbest en de twee geven elkaar cadeaus. Maar de plicht roept: steeds moet de kerstman weer weg. “Ik ga je missen”, hoor je de kerstman zeggen bij een shot van een huilende Harry de dag na kerst.
Dan schrijft Harry een brief, geadresseerd aan de Noordpool, met de woorden “All I want for Christmas is you”. Hij wordt verrast als dat jaar niet de kerstman, maar een postbode de cadeautjes aan de deur komt brengen, en de kerstman in zijn woonkamer staat. “Ik heb hulp geregeld dit jaar... zodat ik bij jou kan zijn”, zegt de kerstman. De mannen delen dan een innige zoen, waarna de camera uitzoomt.
Veel lof
Niet alleen in Noorwegen zelf, maar ook internationaal ontvangt de kerstreclame van Posten veel lof. In de reacties op YouTube is te lezen dat veel mensen tot tranen toe geroerd zijn, en ook op Twitter regent het positieve tweets.
Bij onder meer Philip Tijsma van COC Nederland (belangenvereniging voor mensen die lesbisch, homo- of biseksueel zijn en transgender personen) bracht de reclame eveneens een lach op het gezicht. “Het is een ontzettend leuke en vertederende reclame, en in de vanzelfsprekendheid van wat er afgebeeld wordt zit nu juist de kracht”, zegt hij. “Het is ontzettend belangrijk dat mensen met andere seksuele en genderidentiteiten, dan wat normaal wordt geacht, te zien zijn in films en series, maar ook in reclames. Door een relatie tussen twee mannen in alle normaalheid en vanzelfsprekendheid af te beelden, maak je het ook normaler. Zonder zichtbaarheid geen acceptatie, daar komt het op neer, en dat is zeker ook nog nodig. Een derde van de Nederlanders vindt een zoen tussen twee mannen nog aanstootgevend.”
Geen politieke kwestie
Normaal zijn de kerstreclames van Posten een stuk humoristischer. Zo staken ze eerder de draak met de bijzondere tweets van Donald Trump, en vroegen ze zich in een andere kerstreclame af of de maagd Maria wel echt maagd was. Dit jaar sloegen ze dus een andere weg in.
Marketingdirecteur Monica Solberg legt uit: “Posten is een inclusieve werkplek met veel diversiteit. Zoals altijd is het belangrijkste doel van de campagne om te laten zien dat Posten altijd blijft vernieuwen. Naast de flexibiliteit van onze dienstverlening willen we die in een maatschappelijk relevante setting plaatsen, met thema’s die belangrijk zijn voor de samenleving om ons heen en voor ons bij Posten.”
Niet alle reacties zijn positief, maar daar was het bedrijf op voorbereid, vertelt Solberg. Ze verwerpt het sentiment dat de reclamespot Kerstmis met politiek vermengt. “Het recht om te houden van wie je wil is een fundamenteel mensenrecht en wordt in 2021 niet als een politieke kwestie beschouwd in vrije democratische samenlevingen. De Noorse post verbindt mensen al 375 jaar met elkaar en zal dat blijven doen, ongeacht geaardheid of genderidentiteit.”
BEKIJK OOK: De volledige reclamespot van Posten
Lees ook:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Update
Zeker 288 doden en 900 gewonden na treinramp in India: “Overal bloed en schreeuwende mensen”
-
Drie watersporters verdronken ter hoogte van Boulogne-sur-Mer
Drie mensen zijn maandag overleden nadat hun plezierboot was gekapseisd voor de kust van Boulogne-sur-Mer in Frankrijk. Dat laat de maritieme prefectuur vandaag weten. -
KIJK. Noodweer in Franse stad Lyon: equivalent van anderhalve maand regen gevallen in amper twee uur tijd
Zaterdagavond is een ‘waterbom’ gevallen op de Franse stad Lyon, in het zuidoosten van Frankrijk. Op amper twee uur tijd viel het equivalent van anderhalve maand regen. In de derde grootste stad van Frankrijk stonden de straten al snel blank. Brandweerlieden hebben zich gisterenavond en vanochtend massaal ingezet om het water weg te pompen. -
-
PREMIUM
LGBTQ+-personen reageren op omstreden antiholebiwet van Hongarije: “Ze insinueren dat ik ‘gevaarlijk’ ben”
-
Livios
Einde van gasketels op komst? “Met een verbod sluit je dingen uit, maar los je het echte probleem nog niet op”
Na Duitsland kondigde ook Nederland aan om gasketels te verbieden vanaf 2026. Komt er binnenkort ook bij ons een verbod op nieuwe zulke ketels? Bouwsite Livios vroeg het aan Charlotte van de Water, klimaatbeleidexpert, en Guy Gommeren, bouwtechnologie-expert bij technologiefederatie Agoria. -
KIJK. Verenigde Staten geven beelden vrij van “onveilig” incident met Chinees oorlogsschip
De Verenigde Staten en China kibbelen over een incident met oorlogsschepen dat plaatsvond in de Straat van Taiwan. De Amerikaanse marine publiceerde een video met beelden van de “onveilige interactie” tussen beide landen. Een Chinees schip zou de Amerikaanse torpedobootjager USS Chung-Hoon de pas afgesneden hebben. -
TV3
Alles wat je moet weten over de finale van hitreeks ‘Succession’: wie volgt Logan Roy op?