Google sluisde via Nederland 128 miljard euro door naar belastingparadijs
Het internetbedrijf Google heeft via een Nederlands dochterbedrijf op acht jaar tijd 128 miljard euro doorgesluisd naar het belastingparadijs Bermuda. In de VS werd zo voor maximaal 38 miljard euro aan belastingen ontweken. De constructie leverde de Nederlandse staat tussen 2012 en 2019 ruim 25 miljoen euro op, zo meldt de Nederlandse omroep NOS woensdag.
Delen per e-mail
Google is vorig jaar gestopt met de constructie, zo blijkt ook uit het laatst gepubliceerde jaarverslag van het Nederlandse dochterbedrijf. De internetgigant zegt dat het geld inmiddels naar de Verenigde Staten is teruggebracht.
De belastingconstructie draaide om het rondpompen van royalty's, de vergoedingen voor het gebruik van het intellectueel eigendom van Google. Via een dochterbedrijf uit Ierland en eentje uit Singapore kwamen die vergoedingen in Nederland terecht bij Google Netherlands Holdings B.V. Het Nederlandse bedrijf maakte de miljarden vervolgens over naar een bedrijf in Bermuda. Google hoefde geen belasting te betalen op de royalty's die Nederland in en uit gingen. En eenmaal in Bermuda was het geld beschermd tegen belastingdiensten.
Winstbelasting
In totaal stroomde er tussen 2012 en 2019 ruim 128 miljard euro aan royalty's door de Nederlandse tak van Google. Als dat geld direct naar de Verenigde Staten was gegaan, dan had het bedrijf daar destijds maximaal 38 miljard euro belasting moeten betalen, zo berekende de NOS. Omdat Google elk jaar een paar miljoen in Nederland achterliet, moest het bedrijf wel winstbelasting in Nederland betalen. Alles samen ging het om ruim 25 miljoen euro, waarmee de belasting over de hele stroom aan royalty's in Nederland uitkomt op nauwelijks 0,02 procent.
Intussen heeft Nederland de regels aangepast. Sinds dit jaar heft het land belasting op inkomende royalty's die naar belastingparadijzen doorgesluisd worden. Of de nieuwe belasting meespeelde in de overweging van Google om te stoppen met de belastingconstructie via Nederland, is onduidelijk.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Alternatieve chat-apps winnen aan populariteit: geheimer én gevaarlijker dan Facebook en Twitter
Na de verwijdering van Trump op Facebook, Instagram en Twitter zoeken extreme stemmen alternatieve kanalen op om van zich te laten horen. Eén van die netwerken was de Parler-app, die al snel gemuilkorfd werd door Google, Amazon en Apple. Maar er zijn nog tal van alternatieven waar van ‘censuur’ geen sprake is. -
LIVE. AstraZeneca meldt vertraging in eerste levering vaccins aan EU - Van Gucht pessimistisch over daling cijfers
Er komt een verbod op niet-essentiële reizen naar het buitenland tot 1 maart. En kappers en andere niet-medische contactberoepen mogen op 13 februari weer open, áls de cijfers goed genoeg zijn. Dat zijn enkele van de beslissingen die het Overlegcomité vrijdag heeft genomen. Ondertussen stijgt het gemiddeld aantal ziekenhuisopnames in ons land licht en ook de positiviteitsratio daalt niet meer. Volg alle ontwikkelingen over het coronavirus in onze liveblog. -
PREMIUM
Man Kamala Harris zegt eigen carrière zonder morren vaarwel
In al het inauguratietumult viel hij deze week nauwelijks op en toch krijgt hij een unieke rol. Doug Emhoff, echtgenoot en zelfverklaard ‘sous-chef’ van vicepresident Kamala Harris, is Amerika’s eerste Second Gentleman. -
-
Multimedia Vinyl is weer helemaal in: hierop moet je letten als je een platenspeler koopt
Na de komst van de cd was vinyl een tijdlang helemaal afgeschreven, maar intussen zijn platen - zélfs in streamingtijden - aan een serieuze comeback bezig. Onze techredacteur somt op waar je op moet letten als je een nieuwe platenspeler wil kopen en tipt meteen zijn drie aanraders van het moment. -
Veel troepen National Guard besmet met corona of in quarantaine: massale bewaking op inauguratie “superverspreiderevent”?
Honderden militairen van de Nationale Garde die opgetrommeld waren om Washington te bewaken tijdens de beëdiging van Joe Biden, zijn positief getest op het coronavirus of zitten in quarantaine in hotels, meldt nieuwssite Politico. -
Livios Val jij voor de charme van een tiny house? Zoveel kost het je
Om een woning te kopen of te (ver)bouwen heb je al snel een grote som geld nodig waar je jaren voor afbetaalt. Dat verklaart de populariteit van meer alternatieve woonvormen, zoals tiny houses. Daarbij woon je op kleiner en met minder spullen, maar wel met meer financiële vrijheid. Hoeveel betaal je voor zo’n tiny house? Bouwsite Livios vroeg het aan Tiny House Belgium. -
Jobs Werken in productie & techniek? Deze profielen zijn gewild
Kijk je in dit nieuwe jaar uit naar een nieuwe baan? Dan maak je een goede kans in productie en techniek. Ondanks de coronacrisis zijn er massaal jobs te vinden in deze elementaire sector. Vacatures raken er ook niet altijd even vlot ingevuld. Jobat.be geeft een overzicht van de meest gevraagde profielen en hoe je je kan heroriënteren.
10 reacties
John Stahl
Edmond Dillien
Annie Broeckx
Carin Desmet
Luc Cosemans