Ferdinand Marcos Jr., zoon van ex-dictator, wordt nieuwe Filipijnse president
Ferdinand Marcos Junior, de zoon van de vroegere Filipijnse dictator Ferdinand Marcos, heeft een verpletterende overwinning behaald bij de Filipijnse presidentsverkiezingen. De zege betekent een opsteker van formaat voor de familie Marcos, die na de opstand van 1986 uit het land verjaagd werd maar de voorbije jaren al enkele belangrijke posities in handen kreeg. Volgens waarnemers kon Marcos Jr. de publieke opinie in zijn voordeel ombuigen dankzij een enorme desinformatiecampagne.
De 64-jarige Marcos junior heeft, nu meer dan 90 procent van de stemmen geteld is, bijna 30 miljoen stemmen. Dat is meer dan het dubbele van zijn belangrijkste tegenstander, de oppositieleider en vicepresidente Leni Robredo.
Marcos Junior, bijgenaamd ‘Bongbong’, heeft intussen al een voorzichtige overwinningsspeech gegeven. Daarin bedankte hij zijn aanhangers voor het maandenlange harde werk. “Laten we wachten tot 100 procent van de stemmen geteld is, en dan kunnen we feestvieren”, klonk het.
Ongeveer 67 miljoen Filippino’s waren naar de stembus geroepen voor de algemene verkiezingen, die ook de verkiezing omvat van de vicepresident, alsook van de parlementsleden, de helft van de Senaat, provinciale gouverneurs en duizenden andere plaatselijke functionarissen.
Volgens COMELEC, een niet-officiële verkiezingscommissie, heeft Marcos Jr 29,9 miljoen stemmen, of dubbel zoveel als Leni Robredo, de huidige vice-president. De kiezersopkomst lag op ongeveer 80 procent. 93,8 procent van de stembiljetten zijn al geteld, maar de officiële verkiezingsuitslag wordt pas tegen het einde van de maand verwacht.
Omstreden familie
Na een volksopstand omwille van beschuldigingen van kiesfraude, werd de familie Marcos in 1986 verdreven naar Hawaï, maar in de jaren 90 keerde ze terug naar de Filipijnen en wist ze haar invloed op de politiek van het land te behouden dankzij haar rijkdom en verreikende connecties.
Marcos Jr was in het verleden zelf gouverneur, congreslid en senator. Zijn zus Imee is momenteel een senator en zijn moeder Imelda - de weduwe van zijn vader - zetelde gedurende vier ambtstermijnen in het congres. Zijn zoon Ferdinand Alexander zal naar verwachting vandaag ook een zetel in het Filipijns congres uit de brand slepen.
Dochter van Duterte
Tijdens zijn campagne stelde Marcos geen echte beleidsmaatregelen voor, maar bracht hij vooral een onduidelijke boodschap van “eenheid”. Gedurende zijn zes jaar als president zal hij vermoedelijk het beleid van vertrekkend president Rodrigo Duterte voortzetten. Diens meedogenloze aanpak bleek immers erg populair en hielp hem om snel zijn machtspositie te verstevigen.
Een grote troef voor Marcos’ campagne was dat hij Duterte’s dochter Sara Duterte-Carpio, wist te strikken als running mate. Uit de onofficiële telling bleek dat Duterte-Carpio het vice-presidentschap had gewonnen met meer dan driemaal zoveel stemmen als haar voornaamste tegenstrever.
Analisten verwachten dat Marcos zich zal concentreren op de voltooiing van Dutertes dure infrastructuurverbetering, en dat hij de banden met China zal aanhalen. Sommigen vrezen echter dat de bestaande problemen van corruptie en nepotisme op de Filippijnen nog zullen verergeren.
Desinformatiecampagne
Tijdens zijn campagne kreeg Marcos kritiek omdat hij niet deelnam aan de presidentiële debatten en zich weinig vertoonde in de media. Daarmee kon hij ontsnappen aan kritische vragen en behield hij de controle over zijn boodschap, die mee verspreid werd door influencers en bloggers die brede toegang kregen tot zijn campagne-evenementen. Marcos’ campagne werd immers vooral via sociale media gevoerd en richtte zich tot de jonge Filipino’s die geboren werden na de revolutie van 1986. Daarbij werd op grote schaal desinformatie verspreid die historische informatie over de staat van beleg die gedurende 14 jaar van zijn vaders dictatuur van kracht was tegensprak.
Het campagneteam van Marcos ontkent dat het valse informatie heeft verspreid.
Volgens historici is de familie Marcos een van de meeste beruchte kleptocratieën van Azië. De familie stond bekend om haar weelderige levensstijl, maar ontkent echter dat ze miljarden aan overheidsgeld doorsluisde naar eigen rekeningen en beweert dat dergelijke “leugens” door tegenstanders worden verspreid.
LEES OOK:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Spaargids.be
Ziekenfonds betaalt tot 120 euro terug voor het kamp van je kind: is een extra verzekering aangewezen?
De zomervakantie staat voor de deur. Dat betekent meteen ook weer dat vele duizenden kinderen op kamp trekken. Van avontuurlijke kampen met de jeugdbeweging, over sportvakanties, tot speelpleinwerking: aan mogelijkheden geen gebrek. Ondanks de grote toewijding van de monitoren valt een ongevalletje nooit uit te sluiten. Is je kind in dat geval voldoende verzekerd? Spaargids.be noteert wat je zeker moet weten. -
3
Luchtvaartmaatschappijen niet te spreken over voornemen tot minder vluchten op Schiphol
Luchtvaartmaatschappijen zijn niet te spreken over het voornemen van het Nederlandse kabinet om het aantal vliegtuigbewegingen op Schiphol structureel te verlagen naar 440.000 per jaar. "Het lijkt er sterk op dat het kabinet bewust bezig is de luchtvaart de nek om te draaien en daarmee Nederland het lelijke eendje van Europa te maken", zegt voorzitter Marnix Fruitema van BARIN, de belangenvereniging van in Nederland actieve luchtvaartmaatschappijen. -
Protesten in VS na opheffing grondwettelijke bescherming abortusrecht
Na de historische beslissing van het Amerikaanse Hooggerechtshof om het grondwettelijke recht van vrouwen op abortus te vernietigen, zijn onder meer in New York mensen op straat gekomen om protest aan te tekenen. Nabij Washington Square Park, in Manhattan, verzamelden minstens 1.000 actievoerders, en de menigte groeide snel aan. Ook op andere plaatsen in de Verenigde Staten staan acties gepland. -
-
Burgemeester Berlijn trapt in deepfake-gesprek met ‘burgemeester van Kiev’: “de oorlog wordt met alle middelen gevoerd”
De Berlijnse burgemeester Franziska Giffey heeft een vijftien minuten durend videogesprek gehad met een man die beweerde burgemeester Vitali Klitsjko van de Oekraïense hoofdstad Kiev te zijn. In de loop van de conversatie rezen echter vermoedens dat het een om een bedrieger ging die gebruikmaakte van 'deepfake'-technologie en werd het gesprek volgens een Berlijnse woordvoerster verbroken. -
Livios
Uitgedroogd gazon voorkomen? Tuinexpert geeft 5 tips: “Gazonsproeiers zijn niet efficiënt”
Droge zomers eisen hun tol in Vlaamse tuinen. Wanneer de regen uitblijft en de temperaturen stijgen, worden onze gazons dor. Van die groene grasmat blijft dan al snel niet veel meer over. Bouwsite Livios vroeg aan tuinexpert Bart Verelst van Groen Groeien hoe je een dor gazon kan voorkomen. -
Al meer dan 12.000 migranten staken Kanaal over dit jaar
Al meer dan 12.000 migranten hebben dit jaar in kleine bootjes het Kanaal overgestoken naar het Verenigd Koninkrijk. Dat blijkt uit cijfers die het nieuwsagentschap PA heeft verzameld. -
Een jaar na zijn dood ligt lichaam van softwarepionier McAfee nog altijd in Spaans mortuarium
De Brits-Amerikaanse softwarepionier John McAfee is al een jaar dood, maar hij is nog altijd niet begraven of gecremeerd. Zijn lichaam ligt nog steeds in een mortuarium in de Spaanse stad Barcelona. Dat komt door onenigheid over de doodsoorzaak, die daarom mogelijk nog nader onderzocht wordt. Zijn echtgenote gelooft immers niet in zijn zelfdoding.