"Britten hebben akkoord met EU voor brexit-overgangsfase naar voorbeeld Noorwegen": europarlementslid Philippe Lamberts (Ecolo) lekt plan
BrexitDe Britten hebben al een "principieel akkoord" om bij hun scheiding van de Europese Unie een overgangsfase naar Noors voorbeeld in acht te nemen. In die periode zou het Verenigd Koninkrijk alle Europese regels aanvaarden, zonder wetgevende macht. Dat verklaarde Ecolo-Europarlementslid Philippe Lamberts, "sleutelfiguur" binnen de brexit-sturingsgroep van het Europees Parlement, aan de Britse krant The Independent. De Britse onderhandelaars hebben volgens Lamberts geen bezwaren hebben geuit tegen dergelijk overgangsscenario.
Daarbij hoort dan het aanvaarden van de Europese regelgeving inzake vrij verkeer van personen, goederen en diensten en het Verenigd Koninkrijk zou tijdens die overgangsperiode onder de jurisdictie van het Europese Hof blijven vallen.
Tories not amused
Dit zou erop wijzen dat de ploeg van Britse premier Theresa May het overgangsvoorstel van Brussel heeft aanvaard, iets wat de conservatieven in het Britse parlement niet zal zinnen. Zij menen dat Groot-Brittannië op die manier twee jaar na de brexit een "vazalstaat" van de EU blijft.
Conservatieve parlementsleden hebben premier May al laten weten dat het Verenigd Koninkrijk zich tijdens de overgangsperiode niet mag binden aan EU-regels. Ze waarschuwen dat dit zou gezien worden als een mislukking.
Uit een rondvraag onder Tory-parlementsleden gisteren bleek dat driekwart van hen gekant is tegen een overgang waarbij het vrije verkeer van EU-burgers aangehouden wordt.
'Tijdens de overgangsperiode zal het Verenigd Koninkrijk behalve in naam lid blijven, maar zal het niet langer aan de tafels zitten waar de beslissingen worden genomen. Ik heb van Britse kant niemand dit horen weerleggen'
Een bron binnen de Britse overheid verklaarde aan The Independent dat premier May weliswaar de wens heeft een overgang of "implementatieperiode onder de huidige voorwaarden" te bereiken, maar dat nog niet beslist is hoe dat zal worden uitgewerkt.
Nog zeker tot eind 2020 EU-lid
De Brusselse europarlementair en fractieleider van de Europese Groene Partij Philippe Lamberts (Ecolo) heeft echter verklaard dat de Britten akkoord zijn met voorstellen die inhouden dat het Verenigd Koninkrijk na de brexit in maart 2019 nog zeker tot december 2020 "behalve in naam" lid zal blijven van de Europese Unie. Tijdens die periode zullen de Britten onbeperkte toegang hebben tot de eenheidsmarkt, regels inzake vrij verkeer en de douane-unie respecteren en de bevelschriften van het Europese Hof naleven.
Zoals Noorwegen
De Britten zouden in die periode ook bijdragen aan het EU-budget, maar zullen geen stemrecht hebben noch een zetel in de Europese Raad. Die situatie is vergelijkbaar met de huidige relatie die Noorwegen met de Europese Unie heeft.
Lamberts stelde voorts dat al discussies hebben plaatsgevonden over dergelijk overgangsakkoord en dat hij daarbij op geen enkel ogenblik tegenkanting heeft gemerkt van de Britse regeringsvertegenwoordigers.
"Tijdens de overgangsperiode zal het Verenigd Koninkrijk behalve in naam lid blijven, maar zal het niet langer aan de tafels zitten waar de beslissingen worden genomen, het Europees Parlement en de Europese Raad", vat Lamberts het samen. "Het moet een akkoord worden naar het voorbeeld van Noorwegen, het kan niet anders en daarover is een princiepsakkoord. Ik heb van Britse kant niemand dit horen weerleggen".
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Livios
Hoogrendementsglas isoleert tot 12 keer beter dan enkel glas: hoeveel bespaar je op energie door je ramen te vervangen?
Willen we de klimaatdoelstellingen halen, zullen we allemaal in actie moeten schieten. Jij kan onder meer je steentje bijdragen door je verouderde woning energiezuinig te renoveren, denk bijvoorbeeld aan het isoleren van je dak of gevel of plaatsen van hoogrendementsglas. Dat is niet alleen goed voor het milieu, maar óók voor je portemonnee. Bouwsite Livios zocht uit hoeveel je kan besparen door je oude ramen te vervangen en welke premies je daarvoor kan aanvragen. -
Buitenland
Brits Lagerhuis keurt 'terugtrekkingswet' brexit goed
Het Britse Lagerhuis heeft vanavond in een derde lezing de 'withdrawal bill' goedgekeurd. Die terugtrekkingswet moet ervoor zorgen dat alle Europese wetgeving op de dag van de brexit (30 maart 2019) in Britse wetgeving wordt omgezet. Het wetsontwerp wordt nu naar het Hogerhuis gestuurd, die het opnieuw tegen het licht zullen houden. -
Brexit
Juncker: "Na brexit kan Verenigd Koninkrijk opnieuw tot EU toetreden"
Voor de tweede dag op rij probeert de Europese Unie het Verenigd Koninkrijk te verleiden om binnen de Unie te blijven of terug te keren, brexit of geen brexit. Gisteren verklaarde de voorzitter van de Europese Raad Donald Tusk dat het voor het Verenigd Koninkrijk nog niet te laat is om de brexit een halt toe te roepen. Vandaag stelt commissievoorzitter Jean-Claude Juncker dat de Britten na de uittreding terug tot de EU kunnen toetreden. Daarvoor is zelfs een verdragsclausule voorzien, het weinig bekende artikel 49. -
-
Brexit
Donald Tusk: "Britten hebben nog tijd om brexit te laten varen"
Donald Tusk, voorzitter van de Europese Raad, heeft tijdens een plenaire zitting van het Europese Parlement vanochtend verklaard dat het voor het Verenigd Koninkrijk nog niet te laat is om de brexit een halt toe te roepen. Even later herhaalde commissievoorzitter Jean-Claude Juncker dat de Britten nog van gedacht kunnen veranderen. -
Brexit
Macron acht "bijzondere" deal tussen de EU en Verenigd Koninkrijk mogelijk
Het Verenigde Koninkrijk kan na de brexit een "bijzondere" deal op maat met de Europese Unie krijgen. Dat heeft de Franse president Emmanuel Macron verklaard in een interview met BBC. -
Gouden Formule 19
Tweestrijd bij Red Bull? Of toch die gouwe ouwe Alonso? Bewijs dat jij dé racekenner bent en registreer je team nu voor de Gouden Formule 1
De eerste twee GP’s van het nieuwe F1-seizoen zitten er intussen al even op. En zo ook de eerste speeldag van de Gouden Formule 1. Betekent dit dat jij te laat bent om jouw droomteam nog in te schrijven? Neen hoor, helemaal niet: ga aan de slag voor de volgende GP in Australië (en de rest van het seizoen) en scoor nog steeds prachtige prijzen. -
TV
STREAMINGTIP. ‘Love is Blind S4’: de liefde moet (soms) naar de oogarts
De ware liefde vinden, zonder dat je weet met wie je te maken hebt. Het klinkt zo’n beetje als de gemiddelde Tinder-date, maar de makers van Netflixshow ‘Love is Blind’ - waarvan het vierde seizoen vandaag start - hebben er wel een kijkcijferkanon mee beet.
12 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerLuc Hermans
jaak Peeters
Dirk Saenen
paul lemmens
vangeel guido