Black Lives Matter-beweging genomineerd voor Nobelprijs voor de Vrede
De Black Lives Matter-beweging is dit jaar genomineerd voor de Nobelprijs voor de Vrede. Het Noorse parlementslid Petter Eide diende de nominatie in, vanwege het wereldwijd verspreiden van de oproep om racisme systematisch aan te pakken. Dat meldt The Guardian.
Eide is van mening dat dat BLM-beweging landen over de hele wereld ertoe heeft gedwongen om kritisch naar institutioneel racisme in hun samenleving te kijken. “Black Lives Matter is een heel belangrijke beweging geworden die raciale ongelijkheid bestrijdt.”
De BLM-beweging bestaat al sinds 2013, als reactie op de vrijspraak van de man die Trayvor Martin doodschoot. In 2020 volgden meer protesten nadat George Floyd in de Verenigde Staten werd doodgeschoten en Breonna Taylor door politiegeweld om het leven kwam.
Critici
De kritische noot die critici bij de BLM-beweging plaatsen is dat de protesten soms een gewelddadig karakter hadden. Eide wil juist benadrukken dat de meeste demonstraties vredig verliepen, zonder geweld. “Natuurlijk zijn er hier en daar incidenten, maar de meeste zijn veroorzaakt door tegendemonstranten of politie.”
Volgens de regels van het Nobelcomité in Noorwegen kan iedere politicus in een regering een nominatie aandragen voor de Nobelprij voor de Vrede.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Zeker 60 doden bij overstromingen in India en Bangladesh
In Bangladesh brak door het overstromingswater uit Noordoost-India een grote dam in de Borak-rivier, die door beide landen wordt gedeeld, waardoor ten minste 100 dorpen werden overstroomd. Ongeveer twee miljoen mensen moesten hierdoor hun huizen verlaten. -
Tweakers
De beste tablets voor elk budget: vier aanraders van onze expert
Surf je graag in alle comfort? Meestal volstaat een smartphone, maar ’s avonds op de sofa of in bed is een tablet met een groter scherm toch net iets aangenamer. Valt kiezen uit het ruime aanbod je zwaar? Technologiesite Tweakers plaatst de vier beste exemplaren van dit moment naast elkaar. -
Gymnaste Nia Dennis (21) gaat viraal met routine die haar Afrikaanse roots eert. “Gymnastiek is nog veel te wit”
Deze week ging een bijzondere video viraal: niet de zoveelste meme, wel de grondroutine van de Amerikaanse gymnaste Nia Dennis (21). De turnster pakte uit met een choreografie die de zwarte cultuur eert, op hiphopnummers van zwarte grootheden als Missy Elliot en Kendrick Lamar. Een ode aan ‘black excellence’, noemt ze het, geïnspireerd door Black Lives Matter. Michelle Obama is fan. De Belgische turnster Nina Comhaire (22) ook. “We hebben meer rolmodellen nodig zoals zij.” -
-
“Verkoopverbod voor Ford in Duitsland”
In Duitsland geldt binnenkort een verkoopverbod voor auto's van Ford. De Amerikaanse producent zou chips gebruiken in de auto's waarvoor het geen licentierechten betaalt. Houders van de octrooien stapten daarop naar de rechter. Die oordeelde nu dat er een verkoopverbod komt, tenzij het bedrijf op korte termijn de licenties regelt. Dat schrijft het Duitse weekblad Wirtschaftswoche. -
Dode bij schietpartij in Shishabar in Californië
Een onbekende man heeft vrijdagavond plaatselijke tijd op een feestje in de stad San Bernardino in de Amerikaanse staat Californië een persoon doodgeschoten, zo meldden verschillende Amerikaanse media. Negen andere mensen zouden gewond zijn geraakt, maar hun leven is niet in gevaar. -
12 trendtassen die je lentegarderobe een instant stijlupgrade geven
Is je kleerkast toe aan een lente-update? Met een hippe handtas geef je zelfs de meest eenvoudige outfit een makkelijke stijlboost. Een tas in maanvorm, met opvallende schakels, in een verrassend vierkant formaat of met een flinke portie blingbling? Deze handtassentrends sieren de catwalks en kan je zo kopiëren. -
Wereldprimeur: vermoord slachtoffer doet zelf oproep in opsporingsprogramma
Een 13-jarige jongen, Sedar Soares, die in 2003 in Rotterdam werd vermoord, doet nu met behulp van moderne technieken zelf een oproep op televisie aan de dader en aan getuigen om zich te melden. Het gebruik van deepfake-technologie is een wereldprimeur in dit soort zaken, bevestigt een woordvoerder van de Nederlandse politie.