Besluit over eventuele aanklacht tegen Trump waarschijnlijk pas voor volgende week
Een besluit over de vervolging van de Amerikaanse oud-president Donald Trump in de zaak rond zwijggeld voor een pornoster, is nog steeds niet in zicht. Meerdere Amerikaanse media schrijven, op basis van anonieme bronnen, dat de stemming van de speciale jury die zich over de zaak moet buigen vandaag/donderdag niet gepland staat. Sommige Amerikaanse media denken dat die op maandag zal plaatsvinden.
Procureur Alvin Bragg onderzoekt of Trump zijn boekje te buiten zou zijn gegaan bij het betalen van 130.000 dollar zwijggeld aan pornoster Stephanie 'Stormy Daniels' Clifford. De betaling, net voor de presidentsverkiezingen van 2016, zou mogelijk een inbreuk vormen op de wetten inzake campagnefinanciering.
Het zou de eerste aanklacht zijn tegen een Amerikaanse (ex)-president. De belangstelling voor de zaak is dan ook enorm. Camerateams vanuit heel de wereld staan opgesteld op de stoep van de New Yorkse strafrechter in Manhattan. Allemaal hopen ze op dramatische beelden van Trump aan de rechtbank.
Vermoedelijk komt het niet zover. Waarschijnlijker is dat Trumps advocatenteam bij effectieve vervolging zal onderhandelen met de aanklager over een ‘gepast’ moment waarop Trump zelf - via de achterdeur - de formaliteiten kan afhandelen. Bij die formaliteiten hoort onder meer het afnemen van vingerafdrukken en het nemen van een politiefoto (‘mugshot’).
Al weet je het nooit zeker met Trump. Sommige bronnen vermoeden net dat hij er zelf een spektakel van zal maken aan de rechtbank, met een mogelijk uitgerekte ‘perp walk’ (voor een dolle persmeute met handboeien begeleid worden). De Republikein en zijn partijgenoten spreken immers over “een ongekende politieke vervolging”. Trump zou in dat verband van het moment gebruik kunnen maken om de “oneerlijke rechtsgang” aan te klagen en zijn achterban op te hitsen in aanloop naar de presidentsverkiezingen van 2024.
Naar verwachting van Amerikaanse media valt het besluit over de vervolging van de Amerikaanse oud-president - in tegenstelling tot eerder gedacht - pas volgende week, nadat een speciale jury zich over de zaak heeft gebogen. Die jury moet uiteindelijk de knoop doorhakken over de aanklacht en eventueel een arrestatiebevel.
Ondertussen is de aanklager in New York laaiend op drie Republikeinse parlementariërs die zich met de zaak bemoeiden. Nadat Trump zijn arrestatie had aangekondigd, zouden deze Republikeinen hebben ingegrepen op aandringen van advocaten van de ex-president. Zij zouden vertrouwelijke informatie over het lopende onderzoek hebben opgevraagd, wat een ongekende en onwettige inmenging is, aldus het openbaar ministerie.
Lees ook:
KIJK. Het was Trump zelf die vorige week aankondigde dat hij zou opgepakt worden:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
“Trump wil geboeid voor rechter verschijnen, hij hoopt er een spektakel van te maken”
-
TV3
Alles wat je moet weten over de finale van hitreeks ‘Succession’: wie volgt Logan Roy op?
De langverwachte laatste aflevering van het finale seizoen van de Emmy-winnende dramareeks ‘Succession’ is vanaf maandag te zien op Streamz. Wie volgt Logan Roy op? Blijft de relatie tussen Shiv en Tom overeind? En wat gebeurt er met ‘cousin Greg’? We zetten alle belangrijke vragen nog even op een rijtje. -
PREMIUM
ANALYSE. Als Trump straks weer president wordt, dan moet hij pornoster Stormy Daniels nóg meer betalen
In de VS komt Donald Trump nu echt wel dicht bij de beklaagdenbank. Maar hoe zwaar weegt het dossier rond het zwijggeld dat hij aan de pornoactrice Stormy Daniels heeft betaald? Wat betekent een proces voor zijn ambitie om weer president te worden? Helpt de klaagzang dat hij weer ten prooi valt aan een ‘heksenjacht’ hem juist vooruit — en maakt hij kans om lotgenoot te worden van een socialist die ooit een gooi deed naar het Witte Huis vanuit zijn cel? -
-
Livios
Einde van gasketels op komst? “Met een verbod sluit je dingen uit, maar los je het echte probleem nog niet op”
-
50 agenten gewond na extreemlinks protest in Leipzig, 30 arrestaties
Bij rellen met extreemlinkse betogers in Leipzig zijn vijftig politieagenten gewond geraakt. Dat zei hoofdcommissaris René Demmler zondag. Ook bij de betogers vielen er gewonden, maar een precies cijfer kon Demmler daar niet op plakken. De politie opende een onderzoek wegens geweldpleging en het aanvallen van politie. Er zijn ook dertig arrestaties verricht, waarbij mogelijk wordt overgegaan tot voorlopige hechtenis. -
PREMIUMupdate
RECONSTRUCTIE. Wilde onenightstand kan hem 4 jaar cel kosten. Het hele verhaal over Trump en pornoster Stormy Daniels
De kogel is door de kerk. Wat hij een dikke week geleden al vreesde, is gebeurd: Donald Trump (76) is in zijn voormalige thuisstad New York aangeklaagd door een grand jury, na een onderzoek naar zwijggeld dat werd betaald aan pornoster Stormy Daniels, met wie de oud-president in 2006 een onhandige, maar vooral heel ongelukkige onenightstand beleefde. Geen enkele voormalige of zittende Amerikaanse president is ooit strafrechtelijk vervolgd, waardoor de zaak Trump een historische mugshot kan opleveren. -
Celstraffen voor mishandeling van familielid Brigitte Macron