België is vanaf 1 januari een stukje kleiner na grondruil met Nederland
Vanaf 1 januari is ons land officieel een stukje kleiner en Nederland een stukje groter. De grondruil met onze noorderburen gaat over drie schiereilanden in de Maas, ten zuiden van Maastricht. Over de kwestie is jarenlang onderhandeld. Dat meldt vrtnws.
Delen per e-mail
Kort na de Belgische onafhankelijkheid werd afgesproken dat de grens tussen België en Nederland samen zou vallen met de kronkelige loop van de Maas. Van de jaren 1960 tot 1980 zijn echter stukken van de rivier rechtgetrokken.
Daardoor ontstonden een soort enclaves in de Belgische gemeente Wezet en in de Nederlandse gemeente Eijsden. Met als gevolg dat de Belgische politie een stukje Belgisch grondgebied niet kan bereiken zonder over Nederlands grondgebied te wandelen of te rijden. Ook omgekeerd is dat het geval.
Politie machteloos
Dat zorgde ervoor dat de politie niets kon doen tegen overlastproblemen zoals drugshandel, gedumpt afval en illegale feestjes. Daarom werd afgesproken de enclaves te ruilen, zodat de landsgrens weer in het midden van de Maas komt te liggen.
Het resultaat is dat België enkele hectaren kleiner zal worden. België krijgt 3,09 hectare Nederlands grondgebied: het schiereilandje Petit Gravier. Nederland krijgt echter 16,37 hectare Belgisch grondgebied: de schiereilandjes Presqu'île de l’Illal en Presqu'île d’Eijsden.
Uitzonderlijk
De grondruil is slechts de tweede grenscorrectie tussen ons land en Nederland in 175 jaar. Over de kwestie is jarenlang onderhandeld. In november vorig jaar tekenden de ministers van Buitenlandse Zaken een verdrag over de nieuwe grens, in aanwezigheid van koning Filip en koning Willem-Alexander. In de loop van het afgelopen jaar gaven de verschillende parlementen hun goedkeuring en vanaf 1 januari treedt het verdrag in werking.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
“Trump moet 2 weken krijgen om verdediging voor afzettingsproces voor te bereiden”
De Republikeinse leider in de Senaat Mitch McConnell wil dat de voormalige Amerikaanse president Donald Trump twee weken de tijd krijgt om zich voor te bereiden op een afzettingsproces. Dat zei hij volgens Politico vandaag tegen partijgenoten. Trump zou advocaat Butch Bowers ingehuurd om hem te verdedigen bij het aanstaande afzettingsproces in de Senaat. Een bron zegt dat de voormalige medewerker van de regering van George W. Bush Trump zal bijstaan. Bowers heeft nog niet gereageerd. -
Proud Boys laten Trump vallen en omschrijven hem als “extreem zwak”
De extreemrechtse groep Proud Boys neemt volgens de Amerikaanse krant The New York Times afstand van voormalig Amerikaans president Donald Trump. Zijn bereidwilligheid om uiteindelijk toch het Witte Huis te verlaten wordt als verraad aanzien, schrijft de krant die berichten op berichtendienst Telegram en socialemediaplatform Gab kon inkijken. Ze zijn ook boos omdat hij hen geen gratie verleende voor de bestorming van het Capitool. -
Multimedia Vinyl is weer helemaal in: hierop moet je letten als je een platenspeler koopt
Na de komst van de cd was vinyl een tijdlang helemaal afgeschreven, maar intussen zijn platen - zélfs in streamingtijden - aan een serieuze comeback bezig. Onze techredacteur somt op waar je op moet letten als je een nieuwe platenspeler wil kopen en tipt meteen zijn drie aanraders van het moment. -
-
PREMIUM
Alle beschuldigingen van de baan, poolreiziger Alain Hubert hoeft niet naar de rechter: “Zeven moeilijke jaren, maar nu: streep eronder”
De beschuldigingen van belangenvermenging en persoonlijke verrijking zijn van de baan. Alain Hubert, leider van de Belgische zuidpoolbasis, hoeft niet naar de rechter. “Het waren zeven moeilijke jaren, meer nog voor mijn familie, vrienden en medewerkers dan voor mezelf”, zegt hij vanop Antarctica. “Maar ik ben blij dat ik nu weer al mijn energie kan gebruiken voor de verdere uitbouw van dit unieke project.” -
Livios Val jij voor de charme van een tiny house? Zoveel kost het je
Om een woning te kopen of te (ver)bouwen heb je al snel een grote som geld nodig waar je jaren voor afbetaalt. Dat verklaart de populariteit van meer alternatieve woonvormen, zoals tiny houses. Daarbij woon je op kleiner en met minder spullen, maar wel met meer financiële vrijheid. Hoeveel betaal je voor zo’n tiny house? Bouwsite Livios vroeg het aan Tiny House Belgium. -
Multimedia Tijd voor een nieuwe smartphone? Dit zijn momenteel de best beoordeelde (van 150 tot 650 euro)
Er verschenen in eerste twee maanden van 2021 vooral budgettoestellen, in afwachting van de grote golf aan nieuwe high-end smartphones die dit voorjaar weer zal uitkomen. Het is dus de vraag of dit een goed moment is om een nieuwe telefoon te kopen, maar je kunt wel je voordeel doen met een model van vorig jaar tegen een lagere prijs. Onze techredacteur tipt de toestellen die de beste reviews kregen, in stijgende volgorde van prijs. -
PREMIUM
Geweld bleef achterwege tijdens eedaflegging van Joe Biden, maar risico op aanslagen stijgt
De eedaflegging van Joe Biden is gespaard gebleven van geweld. Maar de veiligheidsdiensten blijven alert. Verscheidene extreemrechtse groepen zweren Donald Trump al af, omdat ze vinden dat ook hij hen nu verraden heeft. Maar de radicalisering die er plaatsgevonden heeft, jaagt het risico op aanslagen de hoogte in.
44 reacties
Hugo Huybrechts
Jan De Vos
Robert Croux
dirk rombaut
Denis Stock