Artsen zonder Grenzen biedt medische hulp aan bij Nederlands aanmeldcentrum voor asielzoekers
Artsen zonder Grenzen (AzG) verleent vanaf vandaag medische en psychologische zorg aan asielzoekers buiten de poort van het aanmeldcentrum in Ter Apel in de noordelijke provincie Groningen. Het is de eerste keer in het vijftigjarige bestaan van de organisatie dat AzG medische hulp biedt in Nederland. Directeur Judith Sargentini zegt dat medewerkers van de organisatie een bezoek hebben gebracht aan het aanmeldcentrum en toen getroffen werden door de leefomstandigheden buiten de poort. Gisteren raakte nog bekend dat er een baby is overleden in de sporthal van het aanmeldcentrum.
"Artsen zonder Grenzen bestaat vijftig jaar, maar het is voor eerst dat we in Nederland noodhulp gaan bieden en dat doen we omdat de Nederlandse overheid het zo laat afweten", zegt Sargentini, directeur van AzG NEderland. "De omstandigheden waarin de mensen bij Ter Apel zich bevinden is mensonwaardig."
Het AzG-team dat het aanmeldcentrum afgelopen vrijdag bezocht, trof buiten de poort mensen aan die in leefomstandigheden verkeerden die de organisatie eerder zag op plekken als het Griekse vluchtelingenkamp Moria. Het team sprak mensen die zich al een week niet hebben kunnen wassen, waardoor er al veel mensen met huidziekten zijn geconstateerd. Honderden mensen slapen dagelijks in de buitenlucht. Onder hen zijn zwangere vrouwen, kinderen en mensen met chronische ziekten, aldus de organisatie. AzG waarschuwt dat sommige chronisch zieken door hun medicatievoorraad heen zijn en nu geen nieuwe medicijnen ontvangen. "Als deze situatie zo doorgaat, kan dit leiden tot ernstige medische noodgevallen."
Sargentini laat weten dat het besluit om noodhulp te gaan bieden bij het aanmeldcentrum is genomen na goed overleg met partijen als het Rode Kruis en het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). "Wat wij doen, doen we in nauw contact met het Rode Kruis. Dus we kijken waar en hoe we elkaar zo compleet mogelijk kunnen aanvullen", legt de AzG-directeur uit. "Het Rode Kruis doet vooral werk in de EHBO-sfeer. Wij richten ons op eerstelijnszorg. Daarbij moet je denken aan het behandelen van verwondingen, infecties en huidziekten en het verstrekken van recepten bij acute en chronische ziekten, maar ook aan het verlenen van psychologische eerste hulp. In Ter Apel melden zich ook mensen die trauma's hebben meegemaakt."
Langetermijnoplossing nodig
AzG gaat bij het aanmeldcentrum werken met een team van vier tot zes mensen. Dit team bestaat uit artsen en verpleegkundigen en werkt vijf dagen per week. Sargentini benadrukt dat in eerste instantie wordt gedacht aan een inzet van vier tot zes weken. "Dit is echt een oplossing voor de korte termijn. Belangrijk is dat er gekeken wordt naar een langetermijnoplossing, zoals het creëren van meer en menswaardige opvanglocaties. En het is belangrijk dat er wordt geluisterd naar uitvoeringsinstanties zoals het COA; zij kaartten deze crisis immers al jaren geleden aan."
Bij het aanmeldcentrum in Ter Apel hebben in de nacht van woensdag op donderdag opnieuw honderden mensen buiten geslapen, meldt een ANP-fotograaf ter plaatse. Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) heeft nog geen cijfers gegeven over het aantal mensen dat buiten heeft geslapen. De meeste mensen sliepen onder dekens. Ook waren er enkelen die de beschikking hadden over een pop-uptentje.
Het is al maanden druk in het Groningse aanmeldcentrum. Asielzoekerscentra hebben geen plek meer en statushouders kunnen door onder meer de oververhitte huizenmarkt niet doorstromen naar een woning. In de nacht van dinsdag op woensdag hebben ongeveer zevenhonderd mensen buiten geslapen. De twee nachten hiervoor brachten zo’n vierhonderd mensen de nacht buiten door.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Independer
Een nieuwe auto leasen of kopen? Dit is het verschil
Een wagen kopen en goed onderhouden kost behoorlijk wat geld en tijd. Daarom loont het ook als particulier de moeite zowel een offerte te vragen voor een autolening als voor een leasingformule. Maar waarin zit het verschil? Independer.be legt uit. -
Nederlandse regering ziet voorlopig af van asielopvang op cruiseschepen
De Nederlandse regering ziet voorlopig af van het plan om asielzoekers op te vangen op cruiseschepen die op open water blijven. Wel wordt verder gewerkt aan plannen om mensen op te vangen op schepen die aan de wal liggen. Dat schrijft de Nederlandse staatssecretaris Eric van der Burg in een brief aan het parlement. Als reden noemt hij allerlei praktische bezwaren. -
Livios
Hobbykamer of extra opslagruimte maken van je zolder? Op deze vijf punten moet je letten
Kan je wel wat meer ruimte gebruiken in huis? Vooraleer je denkt aan het toevoegen van een extra volume, kijk je best eerst eens naar je zolder. De ruimte onder het dak wordt vaak onderbenut, terwijl ze interessante mogelijkheden kan bieden. Maar vooraleer je je zolder omvormt tot een woonruimte, moet je jezelf eerst enkele belangrijke vragen stellen. Bouwsite Livios lijst ze voor je op. -
-
Recordaantal mensen moet buiten slapen bij Nederlands aanmeldcentrum voor asielzoekers
Bij het Nederlandse aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel, in de provincie Groningen, hebben afgelopen nacht zo'n vierhonderd mensen buiten geslapen. Dat meldt het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA). Nog nooit eerder waren het er zoveel. -
Gouden Cross
1+1 actie: schrijf voor de start van het WK veldrijden een Gouden Cross-ploeg in en krijg er een gratis team bij
Komend weekend vindt de apotheose van het veldritseizoen plaats. In het Nederlandse Hoogerheide strijden de renners om de felbegeerde regenboogtrui. Met de Gouden Cross kan je jouw eigen droomploeg samenstellen en zo prachtige prijzen scoren. Schrijf je voor de start van de wedstrijd bij de beloften (zaterdag 4 februari om 13 uur, red.) een ploeg in, krijg je er zelfs een gratis team bij. -
Baby overleden op locatie waar Nederlandse asielzoekers zich moeten aanmelden
Een baby van drie maanden oud is in Nederland overleden op de locatie waar vluchtelingen zich moeten aanmelden. De doodsoorzaak is nog niet bekend en wordt momenteel onderzocht. Er werd medische hulp verleend aan het slachtoffer. Vorige nacht moesten 700 mensen in Ter Apel (provincie Groningen) door plaatsgebrek buiten slapen. -
45
“Russische raketten zitten nog steeds vol westerse onderdelen”: via deze kunstgrepen blijft technologie uit het Westen naar Rusland stromen ondanks sancties
De Russische wapenindustrie is onderhevig aan zware westerse sancties. Maar toch draaien de fabrieken op volle toeren en slaagt Moskou er nog steeds in om nieuwe tanks en raketten te produceren. Het Oekraïense leger blijft bovendien westerse elektronische componenten ontdekken in wapens die door Russische soldaten aan het front zijn achtergelaten. Hoe is dit mogelijk?