Organisaties dringen aan op structurele oplossing voor daklozen: “Inspanningen voor niets”
Dinsdag raakte bekend dat het opvangcentrum voor daklozen in de Trierstraat binnenkort geen financiering meer zal ontvangen van de federale overheid. Op die manier belanden meer dan 250 daklozen vanaf augustus meer dan waarschijnlijk op straat. Verschillende daklozenorganisaties trekken aan de alarmbel en vragen dat de tijdelijke centra open blijven tot er concrete oplossingen zijn die daklozen een post-coronaperspectief bieden.
Delen per e-mail
“In de loop van de afgelopen jaren is het al erg ingewikkeld geweest om onderdak te vinden voor mensen die op straat leven. Tijdens de coronacrisis is het gelukt om op verschillende plekken tijdelijke centra op te richten voor in totaal 800 daklozen,” geeft Adrienne Vanvyve van Straatverplegers aan. Een van de grotere centra, die in Etterbeek, zal de deuren dus aan het einde van deze maand moeten sluiten. Centra in andere gemeenten, zoals in Brussel en Vorst, blijven tot 30 september open. Erg ver reikt dat toekomstperspectief dus niet.
“Tijdens de coronacrisis hebben we heel wat daklozen kunnen opvolgen en zo is er met veel van hen een vertrouwensband ontwikkeld, waarvan het belang niet onderschat mag worden. Nu vrezen we dat onze inspanningen voor niets waren.” Koen Van den Broeck, communicatieverantwoordelijke bij Straatverplegers, valt Vanvyve in de rede: “De enige echte oplossing voor daklozen is een woning om van daaruit aan hun integratieproces te werken. We moeten echt meer inzetten op huisvesting, want dat maakt de zaken minder moeilijk voor elke dakloze.”
Communicatie
Verpleegster Manon Bayot (24) onderstreept de nood om daklozen te blijven opvangen in (tijdelijke) centra. Bayot ging twee dagen per week ter plekke in het centrum in Anderlecht, dat intussen gesloten is. “We namen de nodige parameters af bij de daklozen om op symptomen van covid-19 te checken, en voerden daarnaast verschillende medische onderzoeken uit. Wij deden dus aan essentiële zorgverlening, maar we waren tegelijkertijd ook bezig met de sociale realiteit van de daklozen. Het was een enorm ingewikkelde periode, want we wisten dat die opvang ooit zou stoppen. Maar veel daklozen waren zich daar niet van bewust. Veel patiënten spraken geen Frans, en dus ging de communicatie niet altijd even vlot. Heel wat daklozen hadden gewoonweg niet door dat ze bij de sluiting opnieuw op straat zouden belanden. De reacties waren op psychologisch vlak dan ook erg zwaar.”
Toename
Nu richt een tiental Brusselse organisaties zich naar minister van Leefmilieu Alain Maron (ECOLO) en staatssecretaris van Huisvesting Nawal Ben Hamou (PS). “We herbekijken de situatie in september en zullen onze beslissingen baseren op het verloop van het virus,” zegt Pascal Devos, woordvoeder van minister Maron. “Op de lange termijn blijven we mikken op het Housing First-project,” het initiatief dat de meest kwetsbare daklozen sociaal wil herintegreren. Vanvyve erkent dat “structurele oplossingen zoeken erg moeilijk is, omdat er verschillende factoren meespelen op zowel het niveau van de privésector als de overheid.” Ze benadrukt tegelijkertijd dat zolang er geen structurele en duidelijke oplossing is, de tijdelijke centra moeten openblijven. Door de coronacrisis ziet het er namelijk naar uit dat het aantal daklozen alleen nog maar zal toenemen. “Onze bezorgdheid gaat verder dan het covidverhaal. Corona was de aanleiding om deze structuren op poten te zetten, maar we dringen erop aan om oplossingen te vinden zodat de daklozen die tijdelijk onderdak hebben niet opnieuw op straat belanden zodra deze crisis is gaan liggen,” reageert Van den Broeck.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
Brussel Brusselse festivals wachten quasi unisono overheidsrichtlijnen af: “Er ligt maar één scenario op tafel”
De zomer van 2021 moet ook in de hoofdstad de terugkeer van zorgeloze zomerfestivals inluiden, maar als er één ding is dat 2020 ons heeft geleerd is het wel dat niets nog zeker is. De Brusselse festivals klinken dan ook realistisch als het op hun slaagkansen voor 2021 aankomt. We leggen ons oor te luister bij Couleur Café, Brussels Summer Festival, Boterhammen in het Park en Feeërieën. -
Brussel PhotoBrussels Festival toont hoe eerste lockdown heel wat creativiteit voortbracht
Het jaar 2020 was op zijn zachtst uitgedrukt bijzonder, ook voor kunstenaars. Het vijfde PhotoBrussels Festival van kunstencentrum Hangar zet in de kijker hoe bijzonder. Het fotofestival toont hoe artiesten in volle eerste lockdown hun creativiteit de vrije loop lieten vanuit hun eigen “bubbel”. -
PREMIUM
Brussel “Alsof we Notre Dame opnieuw zagen afbranden”: medewerkers Bozar waken hele nacht bij orgel
De hele nacht zullen medewerkers van het Brusselse kunstencentrum Bozar waken bij het monumentale orgel in de grote concertzaal. Na de zware dakbrand van maandag sijpelt er nog steeds water binnen op het iconische instrument. “Toen we de vlammen zagen, dachten we even: dit is het einde.” -
-
PREMIUM
Neder-Over-Heembeek Militair hospitaal maakt zich klaar voor grote vaccinatiecampagne: “Straks prikken we 1.000 mensen per dag”
Het personeel van het militair hospitaal in Neder-over-Heembeek zal - als alles goed gaat - over een paar maanden duizend mensen per dag inenten tegen corona. Nu al is het militair ziekenhuis dé hub voor coronavaccins voor de Brusselse woonzorgcentra. We kregen een kijkje achter de schermen: “Alles moet snel én heel precies: geen enkele dosis mag verloren gaan.” -
Livios Val jij voor de charme van een tiny house? Zoveel kost het je
Om een woning te kopen of te (ver)bouwen heb je al snel een grote som geld nodig waar je jaren voor afbetaalt. Dat verklaart de populariteit van meer alternatieve woonvormen, zoals tiny houses. Daarbij woon je op kleiner en met minder spullen, maar wel met meer financiële vrijheid. Hoeveel betaal je voor zo’n tiny house? Bouwsite Livios vroeg het aan Tiny House Belgium. -
Multimedia Moet jouw telefoon tegen wat nattigheid kunnen? Deze smartphones zijn waterdicht
Het is misschien niet het eerste waar je naar kijkt als je een nieuwe smartphone gaat kopen, maar toch is ‘waterdichtheid’ een redelijk belangrijk criterium. Helemaal als je ook in de gure tijd van het jaar vaak buitenshuis bent. Onze techredacteur belicht de verschillende niveaus van waterdichtheid en de high-end smartphones per categorie. -
vrouwenvoetbal super league Gouden Schoen Tiny De Caigny loopt met RSCA verder weg van concurrentie: “Alleen de zege is goed genoeg voor ons”
De vrouwenploeg van Anderlecht zet ook in het nieuwe jaar haar zegereeks voort. In de eerste match van 2021 werd de inhaalwedstrijd van de derde speeldag tegen OHL vlot gewonnen (4-0) door Gouden Schoen Tine De Caigny en co. Komend weekend staat reeds de terugwedstrijd van de reguliere competitie tegen de Leuvenaars op het programma. Door het onverwachte verlies van concurrent Standard loopt RSCA voort uit tot negen punten