Wallonië gaat van 13 naar 11 kieskringen, stemrecht vanaf 16 jaar komt er niet
Voor de volgende verkiezing van het Waals Parlement zullen er maar elf kieskringen zijn, in plaats van de huidige dertien. De bevoegde commissie van het Waals Parlement heeft die hervorming vandaag goedgekeurd. Daarnaast is een voorstel van Ecolo om voor de gemeenteraadsverkiezingen stemrecht in te voeren vanaf 16 jaar weggestemd. PS, MR en cdH menen dat het debat hiervoor nog niet rijp is.
Wallonië telt voortaan slechts elf kieskringen. De provincie Luxemburg wordt één kieskring en in Henegouwen worden een aantal kieskringen samengevoegd.
De hervorming was nodig na een arrest van het Grondwettelijk Hof. De provinciale afdeling van Ecolo in Luxemburg had de huidige indeling aangevochten, omdat ze zich benadeeld voelde in kleine kieskringen. Het Grondwettelijk Hof erkende dat kieskringen met minder dan vier verkozenen de politieke verhoudingen te weinig weerspiegelen in vergelijking met de andere, grotere kieskringen.
Na lang overleg bereikten PS, MR en cdH een akkoord voor de hervorming, waarvoor een bijzondere meerderheid nodig is. Alle kieskringen met maar twee of drie verkozenen smelten samen met een andere kieskring.
Ecolo is het niet eens met de voorgestelde wijzigingen en keurde de tekst niet goed.
Stemrecht vanaf zestien jaar
Een ander voorstel van Ecolo om de stemgerechtigde leeftijd te verlagen naar zestien jaar, haalde het niet. In een advies had de Raad van State geen grote bezwaren geuit tegen het voorstel van de groenen. Zij legden het daarom ter stemming voor in de bevoegde commissie van het Waals Parlement. MR, cdH en PS stemden het voorstel echter weg. Ze vragen zich af of het wel een goed idee is om jongeren vanaf 16 jaar stemrecht te geven, terwijl er voor iedereen vanaf 18 jaar stemplicht geldt. Ze vinden het ook weinig coherent dat de minimumleeftijd voor de gemeenteraadsverkiezingen zou verschillen van die van andere verkiezingen.
Ecolo-parlementslid Matthieu Daele (Ecolo) wees op de nieuwe lessen filosofie en burgerschap die in het Franstalige onderwijs zijn ingevoerd. Die helpen jongeren net om hun democratische rechten op te nemen. PS, cdH en MR menen dat het te vroeg is om die conclusie te trekken omdat de lessen pas zijn ingevoerd.
Vorig jaar stemde het Vlaams Parlement een gelijkaardig voorstel weg. Meerderheidspartijen CD&V en Open Vld waren wel voor stemrecht op 16 jaar, maar stemden uit loyaliteit met coalitiepartner N-VA tegen het voorstel. Sp.a en Groen stemden wel voor.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Brouwers willen geen minimumprijs voor alcohol, alcoholoog noemt nieuwe maatregelen “totaal ontoereikend”
De brouwers scharen zich achter de strijd tegen alcoholmisbruik, maar hebben ook enkele bemerkingen bij het interfederaal alcoholpan dat groen licht kreeg van de verschillende ministers van Volksgezondheid in ons land. Sectororganisatie Belgische Brouwers verzet zich tegen een minimumprijs en zag liever het huidige zelfregulerende kader voor alcoholreclame behouden blijven. Ze betreuren in een persbericht ook een gebrek aan inspraak. Alcoholoog Martin de Duve noemt de maatregelen “totaal ontoereikend”. -
“Barones Myriam Ullens (70) van ooit steenrijke Belgische familie doodgeschoten door stiefzoon”
Myriam Ullens de Schooten Whettnall (70), een bekende Waalse barones, is deze ochtend doodgeschoten voor haar woning in Lasne. Dat melden verschillende Waalse media. De dader zou haar stiefzoon Nicolas (58) zijn. Met hem zou ze al langer in conflict hebben gelegen rond enkele erfeniskwesties. Myriam Ullens behoorde tot een ooit steenrijke familie, met diepe vertakkingen in onder meer de Weight Watchers. -
PREMIUM
COLUMN. “Annelies Verlinden is de slechtste minister van Binnenlandse Zaken die ik heb gekend.” O ja? Ziehier haar vlammende repliek
Een terroristische aanslag is verijdeld. Knap werk, denkt columnist Jan Segers dan. Niet dus. Denis Ducarme, lid van de meerderheid: “Minister Verlinden is de slechtste minister van Binnenlandse Zaken die ik heb gekend.” Ziehier, in primeur, de vlammende repliek van de minister. -
-
Experts van valideringscommissie over eindtermen stappen op uit onvrede met communicatie Weyts
De vier experts van de valideringscommissie die zich boog over de eindtermen zijn opgestapt. Dat schrijft ‘Knack’ op zijn website. Het kwartet voelt zich buitenspel gezet, in de eerste plaats door de communicatie van Vlaams minister van Onderwijs Ben Weyts (N-VA) en de onderwijskoepels. Zij lieten gisteren weten dat ze het eens geworden zijn over de zogenaamde minimumdoelen. -
Tweakers
Welke laptops kunnen pronken met de beste batterij? “De langste accuduur van maar liefst 19 uur en 21 minuten hebben we op dit toestel gemeten”
De bedenkers van de laptop hadden destijds een helder doel: computers makkelijk overal mee naartoe nemen. In bepaalde omstandigheden wil je zo’n ding dan ook gebruiken op plaatsen waar niet meteen een stopcontact in de buurt is. En dat liefst zo lang mogelijk. Laptopexpert Jelle Stuip van technologiesite Tweakers tipt daarom, binnen drie prijsklassen, de laptops met een langgerekt batterijleven. -
Klaar voor de lente? Dit zijn de 3 grootste tassentrends voor dit seizoen
De lente is in het land. Tijd om je wintergarderobe in te ruilen voor een zonnigere kleerkast. Een nieuwe handtas fleurt je outfit instant op. Benieuwd naar de tassentrends dit seizoen? Die beloven veel goeds. Van handtassen zo fluffy als een kussen tot héél veel glitters: dit zijn de drie opvallendste lententrends. -
Regeringen bundelen krachten tegen overmatig alcoholgebruik: “Noodzakelijk gezien de enorme maatschappelijke impact”
Strengere regels voor reclame, meer beperkingen in de verkoop en een betere toegang tot de zorg. Dat zijn enkele van de krachtlijnen waarmee de verschillende regeringen van ons land de strijd tegen overmatig alcoholgebruik willen aanpakken. Het plan bevat liefst 75 maatregelen die de komende jaren zullen worden uitgevoerd.
6 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerRobin Dewolf
RENE LENAERTS
Frank De Rycke
peter Frederix
Piet Corneel