VIDEO. Jan Peumans boos over lijstvorming N-VA Limburg, en dat laat hij duidelijk merken
N-VA Limburg heeft vandaag haar lijsttrekkers voor de verkiezingen van 26 mei officieel voorgesteld. Steven Vandeput trekt de Vlaamse lijst, terwijl Zuhal Demir lijsttrekker voor de Kamer is. N-VA heeft momenteel zowel in de Kamer als in het Vlaams parlement vijf zetels. De voorstelling van de kopposities werd echter overschaduwd door het vertrek van Vlaams parlementslid Grete Remen. Vlaams parlementsvoorzitter en lijstduwer Jan Peumans toonde zich op de persconferentie not amused.
Delen per e-mail
Remen staat op 26 mei niet meer op de N-VA-lijsten. Vorige week leek ze nog zeker van de vierde plaats op de Kamerlijst, maar daarop kwam forse kritiek uit eigen rangen. Remen trekt nu zelf haar conclusies en kondigde meteen ook het einde van haar politieke carrière aan, schreven Het Belang van Limburg en De Standaard vandaag.
De politica uit Beringen scoorde zowel bij haar eerste verkiezingen in 2014 als in oktober vorig jaar goed op provinciaal vlak, maar is intern omstreden. Ze nam niet deel aan de lokale verkiezingen door onenigheid binnen de lokale N-VA-afdeling. Daarnaast deed ze de afgelopen jaren uitspraken die ingingen tegen de partijlijn. Zo pleitte ze onder meer voor een taks op e-commerce, tekende ze een petitie voor het basisinkomen en verzette ze zich uitgesproken tegen het shoppingcentrum Uplace.
Maar “het zijn mensen van buiten Limburg die hun veto hebben gesteld omdat ik te dissident zou zijn en te veel afwijk van de partijlijn”, zegt Remen vandaag in De Morgen. “N-VA Limburg stond achter me, anders zou ik nooit een verkiesbare plaats aangeboden gekregen hebben.”
“Ik ben kwaad, ja”
Jan Peumans, vandaag nog voorzitter van het Vlaams parlement en zelf lijstduwer voor de Vlaamse verkiezingen, toonde zich vandaag op de persvoorstelling van de belangrijkste plaatsen duidelijk ontevreden over de gang van zaken. Eerste wilde hij zelfs niet aan tafel bij de andere lijsttrekkers en -duwers zitten. Volgens hem had de partij Remen aan boord kunnen houden als ze dat had gewild.
“Ik ga niet schijnheilig zijn en doen alsof er niets gebeurd is” verklaarde hij op TVL. “Ik ben kwaad dat Grete Remen niet meer op de lijst staat. Als het van mij had afgehangen, had dat voorkomen kunnen worden. Daar ben ik kwaad om. Sterke kandidaten moet je altijd uitspelen. Toen ze de eerste keer opkwam in 2014 haalde ze 20.000 stemmen. Het is dan toch de logica zelf dat je zo iemand uitspeelt? Het is heel spijtig.”
“Geen enkele tegenstem”
"De lijst is goedgekeurd op het provinciaal niveau met geen enkele tegenstem en één onthouding. We zijn overtuigd dat we de weg omhoog naar de verkiezingen met succes kunnen afleggen", zei Steven Vandeput, die zijn ministerpost van Defensie opgaf voor de Hasseltse burgemeesterssjerp.
Vandeput is lijsttrekker voor het Vlaams parlement. Op plaats twee volgt huidig federaal parlementslid Karolien Grosemans uit Herk-de-Stad. Op plaats drie en vier staan respectievelijk Vlaams parlementsleden Jos Lantmeeters uit Genk en Jelle Engelbosch uit Sint-Truiden.
Miet Vandersteegen uit Maaseik, voormalig provincieraadslid en adjunct-kabinetschef van minister-president Geert Bourgeois, krijgt de vijfde plaats. Die plaats is, net zoals de zesde plaats voor Marc Penxten, een strijdplaats voor N-VA in Limburg.
Lijstduwer is Jan Peumans. Fractieleider in de provincieraad Katja Verheyen is eerste opvolger. Hendrik Verbrugge, voormalig fractieleider in de provincieraad, is tweede opvolger.
Federale lijst
Voormalig staatssecretaris en Kamerlid Zuhal Demir trekt de federale lijst in Limburg. Zij wil met Bilzenaar Werner Raskin als ‘running mate’ de strijd aangaan met CD&V-voorzitter Wouter Beke. Frieda Gijbels uit Oudsbergen, voorzitter van N-VA Limburg, staat op de derde plaats, terwijl Vlaams parlementslid Lies Jans uit Hasselt naar plaats vier op de federale lijst verhuist.
De strijdplaatsen - plaats vijf en zes - zijn weggelegd voor respectievelijk federaal volksvertegenwoordiger Werner Janssen uit Beringen en Kamerlid Peter Luykx uit Lommel. Huub Broers, burgemeester van Voeren en voorzitter van de provincieraad, duwt de lijst. Joy Donné, voormalig kabinetschef van Jan Jambon, trekt de opvolgerslijst. Mieke Claes, voormalig provincieraadslid en gemeenteraadslid in Sint-Truiden, is tweede opvolger.
Bekijk ook:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Livios Val jij voor de charme van een tiny house? Zoveel kost het je
Om een woning te kopen of te (ver)bouwen heb je al snel een grote som geld nodig waar je jaren voor afbetaalt. Dat verklaart de populariteit van meer alternatieve woonvormen, zoals tiny houses. Daarbij woon je op kleiner en met minder spullen, maar wel met meer financiële vrijheid. Hoeveel betaal je voor zo’n tiny house? Bouwsite Livios vroeg het aan Tiny House Belgium. -
OVERZICHT. Dit zijn alle lijsttrekkers voor de verkiezingen van mei in jouw provincie
Op 26 mei trekken we naar de stembus voor zowel Vlaamse, federale als Europese verkiezingen. Op exact drie maanden voor de verkiezingen hebben alle partijen hun veertien lijsttrekkers zo goed als allemaal aangeduid. Een overzicht. -
Twintigtal mogelijk gewelddadige rechts-extremisten in ons land
"De gemeenschappelijke database telt deze maand 28 rechts-extremisten die beschouwd worden als haatpropagandisten en 21 individuen die beschouwd worden als mogelijk gewelddadige extremisten." Dat heeft minister van Justitie Vincent Van Quickenborne (Open Vld) geantwoord op een parlementaire vraag, meldt La Dernière Heure. "Die cijfers stijgen constant." -
-
Vrouwen financieel minder goed voorbereid dan mannen
-
PREMIUM
OVERZICHT. Een hobbelige vaccinatiecampagne: al meer datums geprikt dan vaccins
-
Britse variant minder besmettelijk dan eerst gevreesd en vaccin Pfizer effectief tegen nieuwe mutatie
De Britse variant is niet 70 procent, maar 30 procent besmettelijker. Dat blijkt uit een grootscheeps Brits onderzoek en is in De Ochtend op Radio 1 bevestigd door Koen Pouwels, gezondheidseconoom en epidemioloog aan de universiteit van Oxford. “Het is na een aantal weken gevaarlijker en zal meer doden opleveren”, aldus Pouwels. Tegelijk blijkt uit een studie dat het vaccin van Pfizer en BioNTech waarschijnlijk effectief is tegen de nieuwe variant. -
Youfone gaat in april van start in België op netwerk van Proximus
11 reacties
Erwin Fiers
Lisette Theunis
Guido neerinckx
Hendrik Goris
robrecht Peeters