Ook joodse gemeenschap stapt naar mensenrechtenhof tegen verbod op onverdoofd slachten
Negen mensen uit de Belgische joodse gemeenschap zijn naar het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM) gestapt uit onvrede met het verbod op onverdoofd slachten in Vlaanderen en Wallonië. Dat laat hun Franse advocaat weten. Het gaat onder meer om de Brusselse opperrabbijn Albert Guigui.
Sinds 2019 geldt in Vlaanderen en Wallonië een verbod op onverdoofd slachten. Tegen de maatregel kwam weerstand vanuit de moslim- en joodse gemeenschap omdat die volgens hen rituele slachtingen onmogelijk maakt. En dat zou bijgevolg dan weer in strijd zijn met de godsdienstvrijheid.
Hete aardappel
Ze vochten het verbod aan bij het Grondwettelijk Hof, dat de hete aardappel doorspeelde naar het Hof van Justitie van de Europese Unie in Luxemburg. Dat oordeelde eind 2020 al dat het verbod niet in strijd is met het Europees recht. “Het decreet zorgt voor een juist evenwicht tussen dierenwelzijn en de vrijheid van religie”, klonk het. In zijn eigen arrest van september 2021 volgde het Grondwettelijk Hof de argumentatie van het Europese hof, waardoor het verbod standhield.
In december hadden de Belgische moslimexecutieve en de coördinatieraad van de islamitische instellingen van België al laten weten dat ze naar het EHRM in Straatsburg zouden stappen in een ultieme poging om hun gelijk te halen. Nu volgt ook de joodse gemeenschap. Negen joodse Belgen hebben daarvoor de bekende Franse advocaat Patrice Spinosi aangesteld.
“Ernstige inbreuk”
“De partijen voeren aan dat het absolute verbod van slachtingen zonder verdoving een ernstige inbreuk vormt op hun godsdienstvrijheid”, aldus Spinosi. Daardoor zou het onmogelijk zijn voor joden om “de voedingsvoorschriften te respecteren die door hun godsdienst opgelegd worden”. De advocaat verwijst voorts onder meer naar een arrest van het EHRM van 2000. Dat stelt dat rituele slachting “een essentieel onderdeel vormt van de uitoefening van de joodse godsdienst”.
In België is onverdoofd slachten alleen nog toegelaten in het Brussels gewest. Daar behandelt het parlement momenteel wel een voorstel om verdoving op te leggen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Merksplas
Erehaag van collega-wielrenners verwelkomt familie bij afscheid 16-jarige wielrenner Lars Janssens
Honderden familieleden en vrienden nemen vandaag vanaf 11.30 uur in het crematorium van Merksplas afscheid van de 16-jarige Lars Janssens. De jonge wielrenner overleed afgelopen maandag, nadat hij een week eerder op stage in Malmédy werd aangereden. De bestuurder bleek onder invloed van cannabis. -
Spaargids.be
Leningen met langere looptijd worden populairder: is het verstandig om een woonlening op 25 of 30 jaar te nemen?
De interesse in leningen met een lange looptijd groeit. Steeds meer kredietnemers kiezen voor een lening met een looptijd van 25 jaar, dat blijkt uit data van Spaargids.be. Waarom zou je kiezen voor een lening met een langere looptijd? En wat zijn de nadelen ervan? -
PREMIUM21
Vier LGBTQ+-jongeren over het belang van de Pride: “Ik heb jaren aan een stuk de Koran bestudeerd en homoseksualiteit kan wél in de Islam”
-
-
PREMIUM
Walter Van Steenbrugge voor de rechter? Hoe de vete tussen hem en procureur-generaal Francis Clarysse ontstaan is
-
Spaargids.be
15 procent minder hypotheekaanvragen dan vorig jaar: koop je nu een woning of wacht je beter af?
Een woning kopen: wanneer doe je dat het best? Nu, in volle inflatiehausse en met een stijgende rente? Of later als de situatie weer is genormaliseerd? Een dilemma, want wanneer zullen de tijden weer ‘normaal’ zijn? Spaargids.be vroeg het aan John Romain, oprichter van financieel adviesbureau Immotheker finotheker. -
Is jouw handtas ook een rommeltje? Met deze 4 handige tips schep je orde in de chaos
Je portefeuille, smartphone, bril, notitieboekje, flesje water, make-up … Je zou kunnen zeggen dat je handtas een mini-supermarkt is. Helaas wordt het daarom ook al snel een rommeltje. Tijd voor orde in de chaos? Wij helpen jou een handje op de goede, en vooral georganiseerde, weg. -
3
WEERBERICHT. Hittegolf nu ook officieel: zonnig weekend met temperaturen tot 35 graden
Het wordt zaterdag opnieuw zonnig en zeer warm, met maxima tussen 28 en 33 graden. Lokaal is een uitschieter tot 34 graden mogelijk. Zondag wordt het nog warmer, tot 35 graden. Er is sinds deze ochtend dan ook officieel sprake van een hittegolf in ons land, meldt weerman David Dehenauw. “In de tweede helft van volgende week duikt het kwik onder de 25 graden en komt er een einde aan de hittegolf", aldus de weerman.