Omstreden in de VS, bij ons sinds vandaag verkrijgbaar: waarom experts e-sigaret Juul vrezen
Juul, de in de Verenigde Staten razend populaire e-sigaret, ligt sinds vandaag in de winkel in ons land. België is daarmee het tiende Europese land waar de e-sigaretten te koop zijn. De vrees is dat ook in België jongeren massaal zullen beginnen vapen.
Juul heeft de vorm van een lange usb-stick en ziet er daarmee anders uit dan een klassieke e-sigaret. De hippe e-sigaret wordt te koop aangeboden in krantenwinkels, supermarkten en vapeshops (dampwinkels). In nachtwinkels zou Juul niet worden verkocht.
De Juul die hier verkocht wordt, bevat minder nicotine dan de Amerikaanse variant omdat die tweede niet tegemoet komt aan de Europese regelgeving. De net geen 59 milligram nicotine per millimeter vloeistof is drie keer zoveel als de limiet van 20. Daarom bracht Juul in Europa een lichtere variant op de markt. “We bieden in België een versie aan met 18 milligram nicotine en één met 9 milligram nicotine, voor mensen die hun verslaving willen afbouwen”, klinkt het. Juul wil zich “richten op mensen die willen stoppen met roken”.
Bij experts heerst er toch bezorgdheid over die aanpak, omdat het zo’n e-sigaret als opstap zou kunnen dienen naar een traditionele sigaret. “We hebben het verhaal gezien in Amerika”, zegt Stefaan Hendrickx van het Vlaams Instituut Gezond Leven aan VTM NIEUWS. “Het is een echte hype geworden door het product zelf en het design. Het spreekt jongeren aan.”
Omstreden
De e-sigaret is ook erg omstreden omdat ze in de VS razend populair is. De autoriteiten hebben het zelfs over een "nicotine-epidemie" bij de jeugd. De Amerikaanse gezondheidsautoriteiten (Food and Drug Administration, FDA) stuurden begin deze maand nog een waarschuwingsbrief naar de fabrikant, omdat die blijft beweren dat “vapen” of dampen veilig is. In de VS lopen er ook verschillende onderzoeken naar mysterieuze overlijdens die mogelijk gelinkt zijn aan het gebruik van de elektronische sigaret.
Verkoopsverbod voor minderjarigen
Juul beloofde begin deze maand strikte preventiemaatregelen te nemen, zoals een verkoopsverbod voor minderjarigen. “De verkopers ondertekenen een document met ons waarin ze zich engageren om Juul niet te verkopen aan jongeren onder 18 jaar. Wij gaan dit zelf controleren met zogenaamde mysteryshoppers”, klonk het.
Maar critici zoals het Vlaams Instituut Gezond Leven wezen erop dat Juul gewoon streeft naar een zo groot mogelijk cliënteel dat verslaafd is aan nicotine en dus vaste klant blijft. “Het feit dat er bij de Juul-sigaret nicotinezouten zijn toegevoegd aan de vloeistof, maakt dat het product sneller in het bloed komt en dus verslavender is.” Het instituut reageerde ook sceptisch op het voornemen van Juul om zich niet te richten op minderjarigen.
Lees ook binnen HLN+:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Independer
Panne vermijden op autovakantie? Dit kijk je best op voorhand na
7 op 10 Belgen gaan met de auto op vakantie. Een heerlijk vooruitzicht! Maar als je panne wilt vermijden, zorg je er best voor dat je wagen in tiptop conditie is. Independer.be legt uit hoe je je auto klaarstoomt voor een lange autorit. -
Vtwonen
Zo krijg je je barbecue in geen tijd weer brandschoon
De temperaturen gaan weer in stijgende lijn: tijd om je barbecue boven te halen dus! Het enige wat je misschien tegenhoudt, is het schoonmaken ervan. Dat is een vervelende klus, die je het liefst zo lang mogelijk uitstelt. Vtwonen.be springt echter te hulp en voorziet je van een rits slimme tips waarmee je je barbecue snel én goed schoonmaakt. -
Gezondheidswaakhond VS dreigt met maatregelen tegen e-sigaret
Het Amerikaanse voedsel- en geneesmiddelenagentschap FDA dreigt om elektronische sigaretten met een smaakje van de markt halen indien de industrie niet meer stappen onderneemt tegen het gebruik door jongeren. Steeds meer minderjarigen in de VS zijn aan de e-sigaret verslingerd. -
-
Minister Crevits wil af van ‘zwarte lijsten’: “Historiek van kinderopvang moet met één druk op de knop zichtbaar zijn”
Vlaams minister van Welzijn Hilde Crevits wil af van de discussie over 'zwarte' lijsten of lijsten met 'gevaarcrèches' in de kinderopvang. "Ik ben geen fan van lijsten. Lijsten zijn iets statisch", zo antwoordde de CD&V-minister in het Vlaams Parlement op vragen van Ilse Malfroot (Vlaams Belang) en Celia Groothedde (Groen). Er moet volgens minister Crevits een systeem komen dat "met één druk op de knop" duidelijk maakt wat de historiek is van een kinderdagverblijf. -
PREMIUM
De komeetachtige opkomst van e-sigaret Juul: bedoeld om ‘rokers te redden’, maar veel verslavender
Juul, de populairste e-sigaret van de Verenigde Staten en binnenkort bij ons verkrijgbaar, is omgeven met controverse. Volgens Amerikaanse autoriteiten is het verantwoordelijk voor een ‘nicotine-epidemie’ onder tieners. Zo groeide een start-up uit Silicon Valley uit tot een miljardenbedrijf dat is omarmd door de tabaksindustrie. -
23
Belgische Laure (54) liet liposuctie uitvoeren in Tunesië, maar het resultaat is niet wat ze verwacht had: “Mijn lichaam is lelijk, ik huil er elke dag om”
Verblind door reclame op Instagram boekte Laure (54) een ticket naar Tunis vorige zomer. In de hoofdstad van Tunesië liet de Waalse vrouw een liposuctie aan haar buik en dijen uitvoeren, maar de arts maakte er een zootje van. “Mijn huid is gerimpeld en mijn dijen zijn krom”, getuigt Laure aan RTL Info. Ze wil jonge vrouwen waarschuwen. “Het is niet omdat sociale media mooie resultaten tonen dat het bij jou ook zo zal zijn.” -
De solden zijn in het land. Deze 15 trendtassen scoor je nu al met een fikse korting
De soldenperiode is weer aangebroken: hét moment om jezelf op een nieuwe handtas te trakteren. Op zoek naar een feestelijke clutch, een praktische crossbodytas of een chique schoudertas, maar geen zin om op koopjesjacht te trekken? Wij deden het speurwerk voor jou. Deze kwalitatieve tassen scoor je nu al met een mooie korting.
11 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerDante Mertens
Niko Torfs
Andy De Schieter
Ghislain Geerts
Leonarda Van Opbroecke