Limburgse bakkerij verandert naam van 'negerkoppen' na klacht bij Unia
Een vrouw met Marokkaanse roots uit Tessenderlo heeft bij het Interfederaal Gelijkekansencentrum Unia een klacht ingediend tegen een bakkerij die gebakjes verkoopt met de naam ‘negerkop’. De bakkerij heeft inmiddels beslist de naam te veranderen. "Klanten kunnen zelf suggesties indienen", klinkt het.
"Toen ik de taartjes kocht in de winkel, stonden er geen naamkaartjes bij", vertelt de vrouw aan Het Nieuwsblad. "Maar nadien zag ik op mijn rekening wel dat enkele van mijn gebakjes de naam 'negerkop' hadden. Dat dit anno 2018 nog kan. Enkele kleurlingen waarmee ik via mijn job in contact kom, waren er ook niet goed van." Dus besloot de vrouw klacht in te dienen bij Unia.
Bij bakkerij Vangrootloon zijn ze zich van geen kwaad bewust, maar toch hebben ze besloten de naam van het gebakje te veranderen. "Twee jaar geleden hebben we op onze Facebookpagina ook al eens een zware discussie gehad over de naam", vertelt Jan Massa, marketingverantwoordelijke van bakkerij Vangrootloon. "Dat ging heel ver, met bedreigingen zelfs, maar omdat er nooit klacht werd ingediend hebben we besloten de heisa stilletjes te laten overwaaien."
Traditie
De bakkerij bestaat dit jaar honderd jaar, en heeft verschillende vestigingen over het hele land. "Het gebakje heet al zeker negentig jaar zo. We hebben er nooit bij stilgestaan dat we er iemand mee zouden kwetsen", aldus Massa. "Voor ons is het gewoon een traditionele naam. Maar omdat we niemand willen kwetsen, hebben we besloten de naam te veranderen. Op onze Facebookpagina kunnen klanten zelf suggesties voor een nieuwe naam indienen. De tien beste inzendingen zullen bij ons uitgenodigd worden, waarna een winnaar zullen kiezen."
Of ze niet vrezen dat er nu ook negatieve reacties op de naamsverandering zullen komen? "We hebben op Facebook inderdaad al veel reacties gekregen van mensen die na de klacht juist pleiten voor het behoud van de naam 'negerkop'", zegt Massa, "maar we willen niemand voor de borst stoten. Het product blijft gewoon hetzelfde. En wie in onze winkels 'negerkoppen' blijft bestellen, zullen we zonder problemen verder helpen."
Het is niet de eerste keer dat er aanstoot wordt genomen aan de benaming van voedselbegrippen. In 2013 struikelde een Duitse vereniging van Sinti en Roma over de naam zigeunersaus. Die naam zou volgens hen racistisch zijn. In Nederland verdween in 2006 de naam ‘negerzoen’ na klachten van onder meer Surinaamse belangenclubs. De chocolade lekkernij ligt sindsdien onder de noemer ‘schuimzoen’ of ‘chocoladezoen’ in de schappen.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Livios
Hoogrendementsglas isoleert tot 12 keer beter dan enkel glas: hoeveel bespaar je op energie door je ramen te vervangen?
Willen we de klimaatdoelstellingen halen, zullen we allemaal in actie moeten schieten. Jij kan onder meer je steentje bijdragen door je verouderde woning energiezuinig te renoveren, denk bijvoorbeeld aan het isoleren van je dak of gevel of plaatsen van hoogrendementsglas. Dat is niet alleen goed voor het milieu, maar óók voor je portemonnee. Bouwsite Livios zocht uit hoeveel je kan besparen door je oude ramen te vervangen en welke premies je daarvoor kan aanvragen. -
PREMIUM
Zeven vermeende terroristen blijven aangehouden: zij riskeren zware celstraffen
Zeven van de acht verdachten die opgepakt werden voor het mogelijk beramen van een terroristische aanslag, zijn aangehouden door de onderzoeksrechter op verdenking van onder meer poging tot terroristische moord. “Zij riskeren gevangenisstraffen tot wel twintig jaar”, zegt Frank Verbruggen, professor strafrecht bij KU Leuven. -
Mijntelco
Niet langer gebonden aan de (mindere) modem van je operator: kiezen we binnenkort zelf ons ideale apparaat?
Als het van het BIPT afhangt, kunnen we straks kiezen welke modem we nemen wanneer we een nieuw internetabonnement afsluiten. De Belgische telecomregulator kondigde daar eind vorig jaar een ontwerpbesluit voor aan. Het zou betekenen dat je als klant niet langer verplicht bent om de modem van je internetprovider te gebruiken, maar je eigen apparaat kan aansluiten op het netwerk. Mijntelco.be zoekt uit of dat een goede verandering zou zijn. -
-
Update
Groene minister Tinne Van der Straeten laat ruimte voor kernenergie in toekomst
Minister van Energie Tinne Van der Straeten (Groen) heeft een wetsvoorstel over het energiesysteem van de toekomst klaar. Daarin is wat de minister betreft ruimte voor de nieuwste generatie kernenergie, al koppelt ze wel een resem voorwaarden aan de eventuele bouw van de flexibele reactoren van de toekomst. -
PREMIUM33
COLUMN. Was ik Parijzenaar, dan ging ik elke avond mijn balkon op om te applaudisseren voor Emmanuel Macron, als was hij een zorgverlener tijdens Covid
Knap, vindt columnist Jan Segers, de manier waarop de Franse president zijn pensioenhervorming doordrukt. “Dat deed Macron uitstekend, tot het plots alsnog fout ging. Kijkers zagen hoe hun president zijn beide handen onder tafel stak zoals een kostschooljongen zijn handen onder de lakens steekt, stiekem en ongemerkt - dat dacht hij althans - om zich van iets te ontdoen. Zijn horloge.” -
UPDATE54
Spanningen lopen hoog op tijdens begrotingsgesprekken: “Als het zo moet, kunnen we in mei ook naar de verkiezingen”
De begrotingsonderhandelingen tussen de federale topministers hebben nog geen resultaten opgeleverd, integendeel. Tijdens een hitsige discussie over kernenergie werd Ecolo-vicepremier Georges Gilkinet nerveus: “Als het zo moet, kunnen we in mei ook naar de verkiezingen.” Dat melden verschillende Franstalige kranten. Het kabinet van Gilkinet weigert commentaar te geven over het incident aan de redactie van HLN, maar verschillende bronnen nuanceren zijn uitspraak. -
Spaargids.be
Hoe veilig zijn jouw centen bij de bank? En wat met buitenlandse instellingen?
De bankensector kan nog niet meteen opgelucht ademhalen na de noodovername van Credit Suisse. Het aandeel van Deutsche Bank zakt vandaag namelijk met 13 procent. Ook andere Europese banken noteren deze voormiddag verliezen. Hoe veilig is je geld op de bank, indien deze trend zich blijft verder zetten? Spaargids.be zocht het voor je uit.
250 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerjesse tegenderest
Guido Volkaerts
Daniel Knops
danny verbeeck
Jan Baroen