IN KAART. Minstens 72 fabrieken stoten giftige stoffen uit in Vlaanderen. Check hier hoeveel PFAS in uw gemeente wordt uitgestoten
In maar liefst één op de vier Vlaamse gemeenten is de laatste jaren PFOS of een andere giftige stof uit de PFAS-familie gemeten. Dat blijkt uit onderzoek van Het Laatste Nieuws en VTM Nieuws. De toxische stoffen zijn aangetroffen op minstens 72 fabriekssites in Vlaanderen en zit massaal in Vlaamse beken en rivieren. En dat is nog maar het topje van de ijsberg: “Overal waar we meten, vinden we het.” Op onderstaande kaart kan u checken hoeveel PFAS in uw regio wordt uitgestoten.
Waar zitten de meeste PFAS-stoffen en waar het minst? Onze journalist legt het uit:
Een plekje in Vlaanderen vinden waar nog geen PFAS in de grond of in het water zit, zal moeilijk zijn. Onderzoek leert dat de toxische stoffen, die de afgelopen jaren vooral bij chemiebedrijf 3M geproduceerd werden, ondertussen in zo goed als heel Vlaanderen verspreid zijn. In minstens één op de vier Vlaamse gemeenten is PFAS de laatste jaren meermaals gemeten door de milieu-instanties. Het gaat meestal om het bekende PFOS, maar ook PFOA en PFBS is massaal terug te vinden in Vlaanderen. Het geïndustrialiseerde West-Vlaanderen heeft de bedenkelijke eer om koploper te zijn, maar ook in de provincies Antwerpen en Oost-Vlaanderen zijn de toxische stoffen op veel plaatsen gemeten. Limburg en Vlaams-Brabant komen op plaats vier en vijf.
De PFAS-waarden in onderstaande kaart zijn de maximale waarden die sinds 2009 gemeten zijn in het afvalwater van bedrijfssites, waterlopen en vissen. Sommige bedrijven die PFAS mogen lozen, zijn nooit gecontroleerd door VMM.
In onderstaande tabel kan u de gegevens vanop bovenstaande kaart ook terugvinden:
Het Laatste Nieuws vroeg aan alle milieu-instanties om op te lijsten waar sinds 2009 PFAS gemeten is. De resultaten zijn verbluffend. PFAS is niet alleen te vinden in de buurt van vervuilende fabriekssites, maar ook in haast alle Vlaamse rivieren en beken. Wat blijkt: de jaargemiddeldes zitten in 89 van de 92 gevallen boven de norm. Dat betekent dat het water in onze rivieren en beken vol PFAS zit, teveel om nog gezond te zijn. Dat blijkt ook uit analyses van onze vissen: een op de vier vissen, het ging vooral om paling en baars, heeft een ongezonde dosis PFAS in het lichaam.
Geen zelf gevangen vis eten
“Overal waar we PFAS meten in het oppervlaktewater, vinden we het ook”, reageert Katrien Smet van de Vlaamse Milieumaatschappij (VMM). “We moeten ermee rekening houden dat water niet stopt aan de grenzen en dat het dus overal te vinden is in Vlaanderen, in alle beken en rivieren." Dat is dan ook de reden waarom de Vlaamse Overheid al langer pleit geen zelf gevangen vis te eten.
PFAS in het water komt natuurlijk van ergens. Uit de cijfers blijkt dat er veel meer bedrijven zijn die PFAS lozen dan steeds gedacht. Het gaat dus niet alleen om chemiefabriek 3M, maar om maar liefst 72 andere bedrijven die op dit moment een vergunning hebben om afvalwater, vervuild met PFAS, in rivieren of riolen te dumpen. Die bedrijven zijn vooral in West-Vlaanderen te vinden. In maar liefst zeventien West-Vlaamse gemeenten staat minstens één bedrijf dat PFAS gebruikt en loost. Oost-Vlaanderen komt op de tweede plaats met vijftien gemeenten. Al blijft de Antwerpse haven ook zwaar getroffen. Daar zijn misschien niet de meeste bedrijven te vinden, maar zij die wél PFAS lozen, doen het vaker in extreem hoge hoeveelheden.
Topje van de ijsberg
En toch lijkt dit nog maar het topje van de ijsberg. Heel wat fabrieken die in het verleden FPAS loosden, bestaan niet meer of hebben nu geen vergunning meer, maar daar is zeker nog PFAS te vinden. “Een stuk van de vervuiling is inderdaad historisch”, vult Katrien Smet van de VMM aan. “Een ander deel komt van buiten Vlaanderen. Maar er wordt inderdaad nog steeds geloosd, ook door fabrieken die het zelf niet weten." Maar ook op brandweerkazernes en rioolwaterzuiveringsinstallaties is PFAS te vinden.
Moeten we ons hier nu zorgen over maken? “We zijn hier uiteraard bezorgd over”, legt PFAS-opdrachthouder Karl Vrancken uit. “Maar dit is geen accuut gezondheidsprobleem dat drastische maatregelen vraagt. We willen wel zo snel mogelijk bekijken waar het risico op blootstelling het grootst is, en daar zullen we ook voorzorgsmaatregelen treffen.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Mijnenergie
Was in de droogkast of aan de draad? Zoveel euro scheelt dat op je energiefactuur
Ben jij net als vele anderen op zoek naar manieren om de kosten van je energiefactuur te drukken? Als je er de ruimte voor hebt, droog je kleren in de lente en de zomer dan zeker buiten aan de wasdraad. Mijnenergie.be zocht uit hoeveel je er exact mee kan besparen. -
PREMIUMSchellebelle
RECONSTRUCTIE. De Schellebellemoord, met peetvader Prosper als meesterbrein: “De enige vijand die Eddy had, was zijn papa zelf”
-
Regering-De Croo voorlopig niet akkoord met Europese energieplannen
Onze federale regering kan zich voorlopig niet vinden in de plannen van de Europese Commissie om sneller van Russische fossiele brandstoffen af te geraken. Staatssecretaris voor het Relance Thomas Dermine (PS) vindt dat het geld niet eerlijk verdeeld wordt, zo zegt hij in ‘Knack’. -
-
PREMIUM
ASSISEN. Guy Pardaens (65) sloeg zijn ex het hoofd in met klauwhamer en raakte zelf zwaar verbrand toen hij huis opblies: “Ze is al lachend gestorven”
-
3M investeert 125 miljoen euro om PFOS-crisis te bestrijden
Het Amerikaanse chemiebedrijf 3M zal de komende drie jaar in totaal 125 miljoen euro investeren om de PFOS-crisis rond de vestiging in Zwijndrecht aan te pakken. Het geld is onder meer bedoeld om de technologieën rond vervuilende PFAS-lozingen te verbeteren. Daarnaast zullen lokale landbouwers en bioboeren ook ondersteund worden. -
PREMIUM
Deze tien peperdure medicijnen kosten het ziekenfonds 30 miljoen euro per jaar
30.181.059 euro: zoveel hebben de tien duurste medicijnen onze ziekteverzekering vorig jaar gekost. De Onafhankelijke Ziekenfondsen stelde het lijstje samen, dat vooral bestaat uit geneesmiddelen voor zeldzame ziektes en nieuwe kankerbehandelingen. Of, beter gezegd: “Levensnoodzakelijke middelen voor aandoeningen die relatief weinig mensen treffen.” -
Jobat
Bijverdienen: hier kan je terecht en dit loon mag je verwachten
De inflatie is torenhoog: in maart bereikte ze maar liefst 8,31 procent, aldus Belgisch statistiekbureau Statbel. Enkel in maart 1983 kwam de inflatie met 8,92 procent nog hoger uit in ons land. Heb je nood aan een extra financiële injectie om de eindjes aan elkaar te knopen? Dan biedt een bijverdienste mogelijk een uitweg. Jobat.be geeft een overzicht van de opties.