IN KAART. Hier moet je vandaag en morgen 90 km/u rijden door smogalarm
Vandaag en morgen worden de gewestelijke smogactieplannen geactiveerd vanwege de hoge concentraties fijn stof in de lucht. Dat meldt de Intergewestelijke Cel voor het Leefmilieu (IRCEL). Daarom zullen er in het hele land tijdelijk snelheidsbeperkingen gelden op verschillende autowegen. In Vlaanderen is er een maximum van 90 km/u op grote delen van de autosnelwegen en ringwegen. De snelheidsbeperkingen gelden ook voor elektrische voertuigen.
Bekijk hieronder de uitleg van Peter Bruyninckx van het Vlaams Verkeerscentrum:
De informatiedrempel van 50 microgram per kubieke meter lucht aan PM10 wordt sinds maandag overschreden in Vlaanderen. Vandaag wordt ook de informatiedrempel in het Brussels en Waalse gewest overschreden. De hoogste concentraties worden in het noorden van het land gemeten.
Vlaanderen, Brussel en Wallonië
Concreet betekent dit dat in Vlaanderen en Wallonië vandaag en morgen een snelheidsbeperking tot 90 km/u geldt op een aantal autosnel- en ringwegen. In het Brusssels Hoofdstedelijk Gewest is er een snelheidsbeperking tot 50 en 90 km/u gelden op plaatsen waar de snelheid normaal respectievelijk 70 of 90 km/u en 120 km is.
Het openbaar vervoer (MIVB) in Brussel is op dagen van smogalarm gratis, net als het dagticket van Vilo!. Verwarmen met hout wordt verboden als dit niet de enige verwarmingsbron in de woning is. Ook wordt de temperatuur in openbare gebouwen verlaagd tot 20 graden Celsius.
Ook voor elektrische auto’s?
Op sociale media leeft de vraag of ook elektrische voertuigen zich aan het smogalarm moeten houden. Het antwoord is ja, want ook elektrische auto’s stoten fijnstof uit. Dat gebeurt met dit type wagens tijdens het remmen en door slijtage van de banden. Bovendien zou het tot erg onveilige situaties leiden wanneer een kleinere groep auto’s de snelheidsbeperkingen niet zou moeten volgen.
Van verkeer tot mooi weer
Door de opstapeling van de luchtvervuiling, veroorzaakt door het verkeer, de industrie, residentiële verwarming en landbouw en de blijvende ongunstige meteorologische omstandigheden, zullen de fijnstofconcentraties verder toenemen. Op basis van de laatste metingen en voorspellingen is de kans groot dat de fijnstofconcentraties vandaag en morgen hoger zullen zijn dan 70 microgram per kubieke meter lucht in minstens één van de drie gewesten.
In de fase van smogalarm blijft het advies voor mensen die bijzonder gevoelig zijn voor luchtvervuiling (kleine kinderen, ouderen, astmapatiënten en mensen met de chronische longziekte COPD) om geen ongewone lichamelijke inspanningen te doen. Omdat de fijnstofdeeltjes zo klein zijn, zullen ze ook het huis binnendringen.
Morgen zal gecommuniceerd worden of het smogalarm verlengd of afgeblazen wordt, aldus IRCEL.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Livios
Zachter weer, hét ideale moment om je woning te schilderen: onze tien tips voor een topresultaat
Het kwik klimt gestaag richting een mooi lenteweertje. En dat is niet alleen het ideale moment om je terrasstoelen opnieuw uit te stallen. Ook die verfborstel mag je nu opdiepen, want schilderen doe je het allerbest bij temperaturen rond de 17 à 18°C. Waar dien je verder allemaal rekening mee te houden voor een ultiem resultaat? Bouwsite Livios somt tien tips op. -
PREMIUM
COLUMN. Met haar knuffel stelde de moeder van Sanda Dia een indrukwekkend, maar zeer persoonlijk gebaar
Elke zaterdag blikt onze columniste terug op de week. Dit keer staat ze stil bij één van de beklijvendste momenten van het proces Sanda Dia: een gebaar van menselijkheid van Annemie De Vel, de moeder van Sanda, nadat Reuzegom-praeses ‘Zaadje’ zijn spijt had uitgedrukt. -
HLN Shop
De robotstofzuiger poetst droog én nat: wat zijn de troeven en obstakels van zo'n toestel?
Sinds de robotstofzuiger onze huiskamers verovert, liggen die er consequent proper(der) bij. En het briljante is dat je er zelfs niet eens voor uit je luie zetel hoeft te komen. HLN Shop verzamelt alles wat je moet weten over dit handige huishoudgadget. -
-
Spaargids.be
Waarom zijn termijnrekeningen met korte looptijd nu zo populair? Dit moet je weten om je spaargeld maximaal te laten renderen
Het zijn rare tijden voor wie zijn geld voor enkele jaren wil wegzetten. Op een termijnrekening van één jaar valt tegenwoordig een hogere intrest te krijgen dan op een rekening van tien jaar. Hoe komt dat? En wat moet je dan doen met je spaarcenten? Spaargids.be maakt je wegwijs. -
PREMIUM
INTERVIEW. Nooit meer meer weer met Frank Deboosere: “Ik heb het er moeilijk mee gehad, maar nu ben ik er klaar voor. Tenminste: dat hoop ik”
Na 36 jaar is de carrière van Frank Deboosere (64) op de VRT afgelopen. Vanavond bracht hij zijn laatste weerbericht en vrienden en collega’s wuifden hem uit in een tv-special. Eén van de meest vertrouwde gezichten van Vlaanderen verdwijnt zo van het scherm, maar niet zonder afscheidsinterview. Van schrik voor het zwarte gat over het ‘Deboosere-bakkes’ tot zijn softie-imago. “Mensen denken dat ik een soort pater ben die alleen rauwe selder eet en niks anders drinkt dan water. Maar wie zegt dat dat klopt?” -
Equal Pay Day: vrouwen moeten 79 dagen langer werken om aan hetzelfde loon als mannen te komen
Ook in 2023 blijven de traditionele rolpatronen nog steeds sterk aanwezig binnen een gezin: de eerste plaats van vaders blijft nog altijd de werkvloer, die van vrouwen bij de kinderen. Dat blijkt uit een onderzoek van de TOR-onderzoeksgroep van de vakgroep Sociologie van de VUB in opdracht van vrouwenbeweging ZIJkant naar aanleiding van Equal Pay Day, die dit jaar op 20 maart valt. -
Nieuwe campagne van Agentschap Opgroeien ondersteunt ouders bij zindelijkheidsproces peuter
Zindelijk worden verloopt niet bij elk kind even vlot. Met een nieuwe campagne, waarbij schilderijen van oude meesters nagebootst zijn, wil het Agentschap Opgroeien ouders ondersteunen bij het zindelijkheidsproces van hun peuter. De campagne is maandag gelanceerd in Het Huis van het Kind in Aarschot.
85 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageersonia lauwers
Eric Grosemans
Diederik Den Dooven
Dirk Verschuren
dorsan hellebaut