Gevangenissen willen strengere bezoekregeling voor geradicaliseerden
Gevangenisdirecteurs hebben te weinig mogelijkheden om verdachte bezoekers van risicogevangenen buiten te houden. De wet moet omgegooid, klonk het vandaag in de onderzoekscommissie naar de aanslagen van 22 maart. En opnieuw werd duidelijk dat men zo goed als nergens staat op vlak van deradicalisering, zeker in de Franse Gemeenschap.
Delen per e-mail
Bezoek weigeren van familieleden in eerste lijn is quasi onmogelijk, zelfs al zijn ze bekend bij de veiligheids of inlichtingendiensten
Dat gevangenissen broeihaarden zijn van radicalisering, dat las u in deze krant. Op de speciale afdelingen van Hasselt en Ittre zitten intussen respectievelijk negen en veertien haatpredikers en ronselaars in afzondering. Dat bevestigden toplui Hans Meurisse en Werner Vanhout van de DG Penitentiaire Instellingen (EPI). Wel nuanceerden ze het cijfer van 450 geradicaliseerde gedetineerden: volgens hen zijn het er 170 à 270.
Grip krijgen op hun contacten met de buitenwereld blijkt allerminst evident. Bezoek weigeren van familieleden in eerste lijn is quasi onmogelijk, zelfs al zijn ze bekend bij de veiligheids- of inlichtingendiensten. Maar ook ander "verdacht" bezoek weren, vergt enorm veel tijd en werk. "Mijn mensen worden gedwongen om dagelijks verdedigingslinies en motiveringen te schrijven die de wet ons oplegt", zuchtte Meurisse.
Hij en Vanhout pleiten daarom voor een grondige hertimmering van de basiswet die de rechten van gedetineerden regelt. Ze willen werken met categorieën gevangenen, naargelang hun risicoprofiel. Daardoor zou niet langer elk geweigerd telefoontje of bezoek afzonderlijk gemotiveerd moeten worden, maar zou algemeen een beperkter regime gelden voor risicogedetineerden.
Ook de controle op bezoekers zou dan strenger kunnen. "Fouilleren mag niet, we mogen mensen enkel door een metaalportiek sturen. Maar dat gaat natuurlijk lang niet bij alles af", zo schetste Vanhout.
Maandag hadden enkele gevangenisdirecteurs in de commissie al gewaarschuwd dat van deradicalisering in de gevangenissen voorlopig nauwelijks sprake is. Meurisse en Vanhout bevestigden min of meer, met die nuance dat Vlaanderen met onder meer twee gespecialiseerde islamconsulenten toch al wat verder staat dan de Franse Gemeenschap. "Met die laatste evolueren we niet echt snel", klonk het.
Draaiboeken
Bovendien wordt ook op Europees niveau en in andere landen nog volop gezocht naar de juiste aanpak. "De zogenaamde experts springen nu als paddenstoelen uit de grond, want het is een lucratieve business", zo waarschuwde Vanhout voor haastwerk. Met de gemeenschappen worden intussen draaiboeken uitgewerkt en binnen de Raad van Europa 'best practices' uitgewisseld, verduidelijkte hij voorts.
Ook de doorstroming van belangrijke informatie over potentiële radicaliserenden botst trouwens nog op problemen, bijvoorbeeld wanneer het om geclassificeerde informatie gaat. Er wordt daarom gepleit voor een soort beperkte penitentiaire inlichtingendienst naar Frans en Nederlands voorbeeld, om een en ander te vergemakkelijken. En ook het beroepsgeheim van hulpverleners moet weliswaar niet overboord, "maar bepaalde nuances voor bepaalde categorieën zijn wel nodig", aldus nog Vanhout.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Knokke-Heist Villa in Knokke kopen? Aanbod wordt steeds kleiner
Het luxevastgoed in Knokke scheert hoge toppen. Na de lockdown is de vraag alleen nog maar gestegen. Niet alleen in de mondaine badplaats, maar bij uitbreiding aan de hele kust. “Het gaat hard. Dat blijkt ook uit de notarisbarometer”, zegt Anthony Wittesaele, zelf notaris en schepen in Knokke-Heist. -
Islamconsulenten in gevangenis willen al opstappen voor ze begonnen zijn
De aanpak van radicalisatie in onze gevangenissen loopt niet van een leien dakje. Zo blijkt immers dat twee pas aangeworven islamconsulenten nog voor ze officieel in dienst zijn getreden alweer willen opstappen. Dat zegt Vlaams hoofd-islamconsulent Saïd Aberkan in een gesprek met onze krant. -
Youfone gaat in april van start in België op netwerk van Proximus
-
-
Update Terreurplan ontdekt in gevangenis Sint-Gillis
De islamradicalisering achter tralies neemt verontrustende vormen aan. Een gedetineerde in de gevangenis van Sint-Gillis kreeg een papier in handen waarop stond uitgelegd hoe hij een bom moet maken. Uit onderzoek van uw krant blijkt dat dit soort incidenten toeneemt. -
Livios Val jij voor de charme van een tiny house? Zoveel kost het je
Om een woning te kopen of te (ver)bouwen heb je al snel een grote som geld nodig waar je jaren voor afbetaalt. Dat verklaart de populariteit van meer alternatieve woonvormen, zoals tiny houses. Daarbij woon je op kleiner en met minder spullen, maar wel met meer financiële vrijheid. Hoeveel betaal je voor zo’n tiny house? Bouwsite Livios vroeg het aan Tiny House Belgium. -
PREMIUM
Nu teambuilding niet meer kan, de coronaproof versie: “Dit brengt een nieuwe vibe op de werkvloer”
-
PREMIUM
"Radicale moslims moet je overbluffen"
Wat doe je met gevangenen die in hun cel geradicaliseerd zijn en na hun straf opnieuw in onze maatschappij belanden? Het is de vraag waar strafpleiter Walter Damen en Koen Metsu (N-VA) een antwoord op denken te hebben. Ze starten binnenkort een centrum in Antwerpen waar ze experts de getroebleerde geesten van (ex-)gevangenen willen laten bewerken.