Frank Vandenbroucke: “Met 10 miljoen extra doses van Pfizer kunnen we nog versnellen”
Als België van Europa zijn “eerlijke” deel van tien miljoen van de 300 miljoen beloofde extra doses van Pfizer krijgt, dan kan de vaccinatiecampagne in ons land nog versnellen. Dat zei minister van Volksgezondheid Frank Vandenbroucke (sp.a) in De Zevende Dag. Hij kondigde ook aan dat er extra zal worden toegezien op geteste reizigers met ‘afwijkende’ stalen. Vandenbroucke noemde het “schandalig” dat veertig procent van de uit een rode zone teruggekeerde reizigers zich niet liet testen.
Delen per e-mail
De coronabesmettingen in ons land stijgen weer. Daar zitten ongetwijfeld de teruggekeerde reizigers voor iets tussen. “Dat voedt de cijfers”, aldus Vandenbroucke. Veertig procent van hen zou zich niet hebben laten testen, terwijl dat verplicht is voor wie uit een rode zone komt. Minister Frank Vandenbroucke vindt dat “schandalig”, zei hij in De Zevende Dag. Hij gaf gisterenavond laat nog de opdracht aan Herman Goossens, Karine Moykens en Frank Robben van de ‘taskforce testing’ om “een systeem uit te werken, dat als we zien dat de stalen van reizigers een beetje afwijkend zijn qua soort virus - en dat er misschien zo’n mutant is - dat deze mensen onmiddellijk ook extra worden gecontacteerd, dat de gezondheidsinspectie onmiddellijk in gang schiet.” Om een afwijking te zien hoef je niet het volledige genoom te analyseren, benadrukte de sp.a-vicepremier: de PCR-test zelf kan dat al aantonen.
Vandenbroucke wil “het quarantainebeleid nu écht laten afdwingen op het terrein”. “Vlaanderen en de andere gemeenschapsregeringen brengen nu een beleid in stelling waarbij mensen die moeten in quarantaine gaan en die zich moeten laten testen, echt gaan opgevolgd en desnoods ook gecontroleerd worden. Dat was ook voor de kerstvakantie onze uitdrukkelijke vraag: een beleid waarbij je mensen die in quarantaine moeten gaan, contacteert, opvolgt, en effectief aanzet en desnoods ook politioneel dwingt om dat op te volgen.” Dat gaat nu ook gebeuren, maakte Vandenbroucke zich sterk.
We moeten er alles aan doen om een derde golf te vermijden, zei de minister. Daarom riep hij ook iedereen die zich niet goed voelt op om zich te laten testen. “Aub, ga naar de huisarts, laat u testen. We testen nog altijd minder dan voor de kerstvakantie. We testen veel te weinig.” Dat verklaart volgens hem deels ook de stijging met 11 procent van het gemiddelde aantal nieuwe coronabesmettingen ten opzichte van een week eerder. “Wat hier op de achtergrond speelt, is dat er nu 25 procent meer getest is dan in de vergelijkingsperiode”, aldus Vandenbroucke.
Als motivatie om de maatregelen goed te blijven opvolgen, maakte Vandenbroucke een vergelijking om “op de tanden te bijten”: “Je wandelt een berg op en het is slecht weer. Als je de berghut ziet liggen, dan houd je vol”. Hij herhaalde dat het normale leven en de vrijheid in het zicht liggen. En dat we voor de zomer kunnen beginnen met de vaccinatie van de groep van de niet-kwetsbaren. Of dat ook het vooruitzicht biedt van een festivalzomer, daarin bleef de minister uiterst voorzichtig. “De niet-kwetsbare bevolking, dat is een grote groep. Dat gaat over miljoenen mensen. Dat is ook niet op één nacht gedaan.” Bovendien toonde Vandenbroucke zich al even voorzichtig voor de kracht van het virus zelf. “Het virus heeft ons al de meest onprettige verrassingen bezorgd. Kijk naar Ierland, dat bij de beste leerlingen van de klas was: het is dramatisch wat daar nu aan het gebeuren is.”
Frank Vandenbroucke zei wel dat de vaccinatiecampagne sneller zal kunnen gaan op basis van de 300 miljoen extra doses die Europa heeft besteld en waarvan een deel naar ons land zou moeten gaan. “Wij vragen ons faire, eerlijke Belgische aandeel daarin”, aldus Vandenbroucke. “Als Pfizer aan Europa 600 miljoen doses levert, dan hebben de Belgen afgerond recht op 15 miljoen. Vijf miljoen hebben we al besteld, is geregeld en wordt uitgerold. Dus wij vragen er tien miljoen extra.” Het grootste deel van de levering van die tien miljoen doses gebeurt, als het van de minister afhangt, best in april-mei-juni. “Dat betekent dat we kunnen versnellen.”
Vandenbroucke waarschuwt wel dat we “ook nog tegenslagen kunnen hebben”. De vaccinatiestrategie wijzigt immers constant, afgelopen week in de positieve zin, “maar we kunnen ook op een dag slecht nieuws hebben over sommige vaccins”. Toch is de minister van Volksgezondheid van oordeel dat hij zijn befaamde weddenschap aan het winnen is. Die draaide om “het samen met de deelregeringen, in een goede samenwerking, op punt stellen van een vaccinatiestrategie in het zeer ingewikkelde land dat we zijn, waar de verantwoordelijkheid zeer gespreid is”.
Bekijk ook: Von der Leyen: “300 miljoen nieuwe vaccins in aantocht”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Geen zin in een huis dat naar frietvet ruikt? Dit kan je allemaal doen met een airfryer
De airfryer is in steeds meer keukens te vinden. De naam doet vermoeden dat je er enkel mee kan frituren, maar niets is minder waar. Je kan er heel wat verschillende bereidingen mee maken. We leggen je graag uit wat de mogelijkheden zijn. -
Livios Isoleren: welk materiaal kies je het best en waar moet je op letten?
Wil je je vloeren, muren of dak isoleren? Dan heb je keuze uit een ruim aanbod aan materialen: minerale wollen, kunststof, cellenglas, natuurlijke en reflecterende materialen. Maar hoe weet je nu welk materiaal je moet kiezen en waar je daarbij vooral op moet letten? Bouwsite Livios zet de meest gebruikte materialen voor jou op een rijtje. -
OVERZICHT. Gemiddelde aantal nieuwe besmettingen daalt voor het eerst licht in twee weken, aantal opnames en overlijdens blijft dalen
Het gemiddelde aantal nieuwe coronabesmettingen in de laatste week is zeer licht gedaald tegenover dezelfde periode een week eerder. Dat blijkt uit de dagelijkse cijfers van gezondheidsinstituut Sciensano. Het aantal ziekenhuisopnames blijft eveneens dalen. -
-
Geert Molenberghs: “We kunnen nu niet zeggen dat er versoepelingen komen in februari, maar ook niet dat derde golf eraan komt”
Kunnen we de Britse variant nog buitenhouden uit ons land en kunnen we een derde golf nog voorkomen? Of komen er zelfs versoepelingen aan volgende maand? Volgens biostatisticus Geert Molenberghs (UHasselt en KU Leuven) zijn beide scenario’s op dit moment totaal onvoorspelbaar. -
Meeste Ibis-hotels nog hele maand januari en februari gesloten: “We verliezen meer door open te blijven”
Twee derde van de hotels van de Accor-groep, waartoe ook de bekende Ibis-hotels behoren, blijven sowieso nog deze maand en in februari gesloten, tenzij de coronamaatregelen versoepeld worden. Dat bevestigt Yves Fonck, vice-president van Accor België, aan onze redactie. Zo blijven de hotels in Antwerpen en Gent wel open. -
Intel mag niet langer processors leveren aan Huawei
-
Lier Vrouw (64) doodgeschoten in stomerij in Lier, man overleden in ziekenhuis
Het gerecht in Mechelen is samen met de politie een onderzoek opgestart naar het verdacht overlijden van een 64-jarige vrouw uit Lier. Dat meldt het parket. In het pand werd ook een gewonde man aangetroffen. Hij werd in kritieke toestand afgevoerd naar het ziekenhuis, maar overleed daar in de loop van de avond aan zijn verwondingen. De omstandigheden worden verder onderzocht.
38 reacties
Janssen Koen
Luc Maandag
raymond van der craen
Henri Debedts
Eddy Van De Velde