Farma Files. Topvrouw kabinet-De Block nu directrice bij farmabedrijf
Schurkt het kabinet van minister van Volksgezondheid Maggie De Block (Open VLD) te dicht tegen de farma-industrie aan? De vrouw die vier jaar lang een cruciale rol heeft gespeeld in het geneesmiddelenbeleid, is recent zelf aan de slag gegaan bij een farmabedrijf. Het roept vragen op. De Block bijt van zich af: “Je kan overal spoken zoeken.”
Een schoolvoorbeeld van draaideurpolitiek: de adviseur die jarenlang het beleid voor geneesmiddelen heeft uitgetekend op het kabinet van de minister van Volksgezondheid, is nu zélf overgestapt naar de industrie waarvoor ze al die tijd maatregelen heeft moeten uitvaardigen. Ellen Vanhaeren kondigde in oktober op Facebook aan dat ze het kabinet vaarwel zei en postte enkele weken later trots dat ze directeur ‘Corporate Affairs’ werd bij Celgene, dat is een Amerikaans farmabedrijf. Zo’n overstap is niet verboden, maar roept deontologische vragen op. Want Vanhaeren was niet zomaar iemand op het kabinet.
Vanhaeren was jarenlang De Blocks topadviseur voor geneesmiddelen. In die functie moest ze maatregelen uitwerken om het budget van de geneesmiddelen onder controle te houden. Wat niet gelukt is. Ze voerde echter ook rechtstreeks onderhandelingen met de farmabedrijven over prijskortingen. Die vergaderingen gebeurden in de ‘Werkgroep Artikel 81', waar Vanhaeren de minister vertegenwoordigde. In die werkgroep nodigt de minister farmabedrijven uit van wie het dossier rond terugbetaling van hun nieuw geneesmiddel in het slop zit. Die terugbetaling moet in principe goedgekeurd worden door een onafhankelijke commissie, maar als die geen consensus vindt, dan kan een firma rechtstreeks met het kabinet onderhandelen. En dan kwamen ze dus bij Vanhaeren terecht.
Spoken zien
Zij moest vervolgens - namens de minister - een zo goed mogelijke deal uit de brand proberen slepen. “Ik heb altijd geadviseerd om beslissingen te nemen in functie van de patiënt”, benadrukt Vanhaeren. “Iedereen in de sector kan bevestigen dat ik op een ethische, professionele en correcte wijze heb gehandeld.” Of ze effectief in ieder dossier in functie van de patiënt onderhandeld heeft, kunnen we onmogelijk weten. Want alle contracten die in de ‘Werkgroep Artikel 81' worden gesloten, zijn strikt geheim. Zelfs het parlement en het Rekenhof krijgen geen inzage. Die contracten liggen al langer onder vuur. Niet alleen vanwege het gebrek aan transparantie, maar ook omdat ze almaar zwaarder wegen op het budget van de gezondheidszorg. Sinds de intrede van De Block steeg het aantal geheime deals met de farma explosief. Vandaag zijn er ongeveer 200 dossiers afgerond. De meeste daarvan onderhandeld door Vanhaeren. Dat uitgerekend zij nog voor het einde van de ambtstermijn de ‘draaideur’ naar de farmasector gebruikt, is opmerkelijk.
Voor Minister De Block is er geen vuiltje aan de lucht. “Een kabinet is tijdelijk en dat houdt in dat kabinetsmedewerkers op een bepaald moment een andere weg inslaan”, zegt ze. “Dat ze soms overstappen naar een sector waar ze jarenlange kennis en expertise rond opgebouwd hebben, is logisch en ik heb daar absoluut geen probleem mee.” De Block ziet geen deontologisch vraagstuk. “Elke dag dat mevrouw Vanharen hier werkte, heeft ze zich dubbel geplooid in het belang van de patiënt. Je kan natuurlijk overal spoken zoeken.” Vanhaeren zelf onderstreept dat ze onmiddellijk gestopt is met de onderhandelingen met farmabedrijven van zodra ze haar contract tekende bij Celgene. “Begin september heb ik de minister al op de hoogte gebracht, vanaf dat moment ben ik uit alle procedures rond terugbetaling gestapt.” Ze zegt dat ze ook niet met Celgene onderhandeld heeft over terugbetalingen. Of toch niet in de periode dat ze met hen sprak over een overstap. Drie jaar eerder was dat echter wel het geval.
Geheime deal
Eind 2015 sloot ze een geheime deal met Celgene over Revlimid. Dat product is het allerbelangrijkste geneesmiddel in de portfolio van de firma. Met de onafhankelijke commissie kon Celgene geen consensus vinden, met het kabinet lukte dat wel. Vandaag is Vanhaeren er directeur. Dat er sprake zou kunnen zijn van belangenvermenging of favoritisme, ontkent ze ten stelligste. “Ik heb als adviseur beslissingen genomen die Celgene juist erg veel pijn hebben gedaan. Eén van mijn laatste maatregelen die ik uitgewerkt heb - een extra verplichte korting op geneesmiddelen met grote volumes - raakt Celgene zelfs harder dan andere firma’s. Er kan dus geen sprake zijn van belangenvermenging.”
In de VS is Celgene alvast geen onbesproken firma. In 2017 kocht Celgene een proces af over mogelijke fraude met de kankergeneesmiddelen Thalomid en Revlimid. De feiten dateren van eind jaren ‘90 en begin jaren ‘00. Celgene ontkent de beschuldigingen, maar betaalde vorig jaar toch 280 miljoen dollar zodat het gerecht de aanklachten zou laten vallen.
Er zijn overigens wel meer aanwijzingen dat het kabinet van De Block nauwe banden heeft met de farmasector. Zo is Bart Vermeulen, de adjunct-directeur van de cel Gezondheidszorg, jarenlang een spilfiguur geweest bij Pharma.be. Binnen die belangenvereniging van de farmasector was hij tussen 2011 en 2014 hoofdeconoom. Nadien stapte hij over naar farmabedrijf UCB en vervolgens - in 2016 - wandelde hij het kabinet De Block binnen. Daar werd hij onder meer verantwoordelijk voor... het geneesmiddelenbeleid.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
30
Politieke crisis in Franstalig België: dreigt PS de regering met MR op te blazen? “Een manier van politiek bedrijven à la Trump”
De Franse gemeenschapsregering is in crisis. De mogelijke invoering van een masteropleiding geneeskunde aan de universiteit van Bergen zorgt al weken voor verdeeldheid binnen de meerderheid van PS, MR en Ecolo. PS-voorzitter Paul Magnette herhaalde vandaag zijn dreigement om een wisselmeerderheid te gebruiken om de Franstalige liberalen buitenspel te zetten. De regering ging normaal vandaag een oplossing zoeken, maar minister-president Pierre-Yves Jeholet (MR) heeft het crisisberaad uitgesteld vanwege “de uitspraken van de PS-leider”. Dreigt de regering een jaar voor de verkiezingen te vallen? -
‘Gashub’ Zeebrugge weer onder vuur: 72 procent van Russische LNG-overslag in Europa verloopt via ons land
Nieuwe cijfers tonen dat een groot deel van het in Zeebrugge aangevoerde vloeibaar aardgas uit Rusland niet naar de Europese energiemarkt gaat. Enkele ngo's stappen daarom naar het kabinet van minister Van der Straeten. Dat schrijft De Morgen vrijdag. -
PREMIUMPolitiek157
Nu ook in regering spanning over Delhaize: “Dit is wild kapitalisme”
Terwijl de bedrijfsleiding van Ahold-Delhaize de uitverkoop van 128 Delhaize-winkels doorduwt, vecht de vakbond om haar machtspositie niet te verliezen. Ook de politiek roert zich: de socialisten springen in de bres: “Dit is economisch geweld.” Ze stellen voor om de arbeidswet te verstrengen, tot afgunst van de liberalen. CD&V tikt minister van Werk Pierre-Yves Dermagne (PS) op de vingers: hij aarzelt om een sociaal bemiddelaar aan te stellen. -
-
Spaargids.be
Stijgende rentes en vrijgesteld van roerende voorheffing: alles wat je moet weten over de tak 21-spaarverzekering
Sinds eind vorig jaar neemt de appetijt voor tak 21-spaarverzekeringen met een gewaarborgde basisrente opnieuw toe, zo meldt de verzekeringsfederatie Assuralia. De stijgende rentevoeten op de financiële markten en een gunstige fiscale behandeling zijn daar niet vreemd aan. Wat houden die spaarverzekeringen precies in? En wat zijn de voor- en nadelen? Spaargids.be licht toe. -
Independer
100.000 Belgen rijden rond zonder autoverzekering: dit riskeren ze
Het zijn best wel choquerende cijfers: in ons land rijden er volgens schattingen tienduizenden voertuigen zonder autoverzekering rond. Welke risico’s loop je in dat geval? En wat moet jij, zelf verzekerd zoals het moet, doen als de tegenpartij bij een ongeval niet verzekerd is? Independer.be legt het je uit. -
TV
STREAMINGTIP. ‘H4Z4RD’: Dimitri Vegas ruilt de beats voor het witte doek
Hij werd wereldberoemd als de helft van dj-duo Dimitri Vegas & Like Mike, maar sinds een tijdje slaat eerstgenoemde z’n vleugels uit. Na enkele kleinere filmrollen draait het in ‘H4Z4RD’ - vanaf nu op Streamz - volledig rond de oudste van de Thivaios-broertjes. -
Farma files. Ook in 2020 tot half miljard te kort voor pillen: nieuwe regering krijgt problemen met geneesmiddelenfactuur
Het ziet ernaar uit dat de volgende Minister van Volksgezondheid problemen zal hebben om de factuur van onze pillen te betalen. Dit jaar was er al een tekort van 500 miljoen euro en experts vrezen dat het ook in 2020 weer krabben wordt. Het Rekenhof spreekt van een ‘structureel tekort’.
207 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerFrancois Van Mol
Prisoner 24601
Yves Van Rossem
Vincenzo Mussi
Gert De Vries