Eén nucleair incident en acht "anomalieën" in 2021
In België hebben er in 2021 tot nog toe negen onvoorziene nucleaire gebeurtenissen plaatsgevonden. Dat blijkt uit de gegevens van de nucleaire waakhond FANC. Voor het eerst sinds 2017 was er een zogenaamd nucleair incident.
Het FANC deelt onvoorziene gebeurtenissen in nucleaire installaties in ons land - zoals de kerncentrales in Doel en Tihange, maar onder meer ook de nucleaire onderzoekscentra - in volgens de International Nuclear and Radiological Event Scale - of de INES-schaal. Die bestaat uit zeven niveaus, van “anomalie” (niveau 1) tot “ernstig ongeval” (niveau 7). Vanaf niveau 2 wordt er gesproken over een “incident”, vanaf niveau 4 over een “ongeval”.
Voor het eerst in bijna vier jaar vond er in 2021 een nucleair incident plaats. In januari werd in het onderzoekscentrum SCK CEN in Mol het vermogen van de onderzoeksreactor BR2 onvoldoende gemeten, omdat twee meetkringen niet volgens de voorschriften werkten en de derde defect was. Omdat de installatie nog andere onafhankelijke sets van meetkringen had, was er volgens het FANC nooit gevaar voor de werknemers, de bevolking of het milieu. De waakhond schaalde het incident in op niveau 2.
Anomalieën
Daarnaast gebeurden er acht nucleaire anomalieën (niveau 1). Zo viel de kernreactor Tihange 2 in januari automatisch stil bij de heropstart na een gepland onderhoud, terwijl er in mei bij een nieuw onderhoud afwijkingen bij de isolatieafsluiters van de hoofdstoomleidingen werden opgemerkt. In Doel 3 bleek er in augustus bij een onderhoud een defect bij twee afsluiters van het noodkoelingssysteem. In Doel 4 gaf een drukmeter in november een foutief meetresultaat.
Voorts waren er ook anomalieën in het AZ Groeninge in Kortrijk (probleem met een deur die leidt naar de bunker voor radiotherapie), bij de meting van een gasleiding met een radioactieve bron door inspectiebedrijf Vinçotte, bij de verwerker van radioactief afval Belgoprocess (afval met hogere activiteit dan aangegeven) en in het SCK CEN (opnieuw een probleem met de meetkringen van BR2).
2017
Zowel in 2020 als in 2019 vonden er in België zes nucleair anomalieën plaats, in 2018 ging het om dertien nucleaire gebeurtenissen van niveau 1. In 2017 gebeurden er naast acht anomalieën ook één incident (niveau 2). Het ging om het transport van een slecht verpakte radioactieve zending, die als vracht had meegevlogen in een passagiersvlucht tussen Caïro en Zürich en tussen Zürich en Brussel.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Jobat
De populairste elektrische bedrijfsauto’s op een rij: dit moet je weten over de kosten bij privé en professioneel gebruik
Het loon op een fiscaal aantrekkelijke manier spekken gebeurt met extralegale voordelen, zoals maaltijdcheques, een groepsverzekering of een hospitalisatieverzekering. In dat rijtje hoort uiteraard ook de bedrijfswagen thuis. Welke elektrische modellen krijgen daarbij de voorkeur? En hoe zit het precies met de kostenverdeling tussen werkgever en werknemer? Jobat.be biedt een overzicht. -
2
VVS vraagt meer aandacht voor topstudenten: “Vandaag krijg je amper erkenning voor engagementen buiten je opleiding”
De Vlaamse Vereniging van Studenten (VVS) wil meer aandacht voor topstudenten, een groep die volgens hen “onterecht in de schaduw staat”. De VVS pleit voor extra lesmateriaal en wil een online badgesysteem, waarbij men buitenschools engagement beloont, introduceren. “De student die nood heeft aan een extra uitdaging, beschikt vandaag dikwijls over onvoldoende mogelijkheden”, klinkt het bij voorzitter Julien De Wit. -
Jager die Jürgen Conings vond moet zich verantwoorden voor correctionele rechtbank
De jager die de voortvluchtige militair Jürgen Conings twee jaar geleden vond in het Dilserbos, in Dilsen-Stokkem, moet zich op 6 november voor de correctionele rechtbank verantwoorden voor inbreuken tegen de wapenwetgeving, het verkopen van videobeelden die hij maakte toen hij Conings vond en onder meer een geval van verkeersagressie. -
-
JEZ!-boot vaart door Vlaanderen: op naar één miljoen euro voor de jeugd
JEZ! FEESTWEEK. “Nu is het officieel. Wij laten deze week zien dat de aankomende generatie er één met grote ambities is.” Met veel goesting om met jongeren uit heel Vlaanderen eens goed zot te doen, doopten Jessica en Aaron van het jongerencollectief de JEZ!-boot. Varend van Aalter naar Antwerpen maakt Qmusic een week lang radio, en zamelt onderweg centjes in om onze jeugd vooruit te helpen. “Op naar meer dan een miljoen.” -
Mijntelco
Niet langer gebonden aan de (mindere) modem van je operator: kiezen we binnenkort zelf ons ideale apparaat?
Als het van het BIPT afhangt, kunnen we straks kiezen welke modem we nemen wanneer we een nieuw internetabonnement afsluiten. De Belgische telecomregulator kondigde daar eind vorig jaar een ontwerpbesluit voor aan. Het zou betekenen dat je als klant niet langer verplicht bent om de modem van je internetprovider te gebruiken, maar je eigen apparaat kan aansluiten op het netwerk. Mijntelco.be zoekt uit of dat een goede verandering zou zijn. -
FANC waarschuwt voor "radioactieve juwelen" die online worden aangeboden en (ironisch genoeg) zogezegd tegen straling beschermen
Het Federaal Agentschap voor Nucleaire Controle (FANC) waarschuwt voor radioactieve producten die online worden verkocht en die gezondheidsrisico's inhouden. Het gaat bijvoorbeeld om juwelen en slaapmaskers die beweren te beschermen tegen 5G-straling. "Ironisch genoeg worden die vaak gemaakt van ertsen die van nature uit radioactief zijn", aldus de nucleaire autoriteit. -
PREMIUM66
Arbeidseconoom Stijn Baert over uitzonderingen op afschaffing vaste benoemingen: “Je bent met belastinggeld bezig, dat moet je kunnen verantwoorden”
In het vijfsporenbeleid dat de Vlaamse regering op tafel legt, worden vaste benoemingen voor ambtenaren vanaf volgend jaar afgeschaft. Maar er zijn uitzonderingen: zogenaamde gezagsfuncties en loodsen zullen wél nog vastbenoemd kunnen worden. “Een typisch compromis à la belge, maar dan op Vlaams niveau”, meent professor arbeidseconomie Stijn Baert (UGent).