Dit weekend keerden 37.638 geregistreerde reizigers terug uit rode zones, Marc Van Ranst wil meer controle op reizigers die met de auto terugkeren
Ruim 40.000 mensen zijn dit weekend teruggekeerd uit het buitenland. Dat meldt VRTNWS en de vermelde cijfers worden bevestigd door de woordvoerster van minister van Volksgezondheid Frank Vandenbroucke. Het grote merendeel van de reizigers kwam uit een rode zone. Volgens viroloog Marc Van Ranst (KU Leuven) lopen de controles op terugkerende reizigers in de luchthavens en stations goed, maar zou dat op de weg iets meer mogen zijn. Dat vertelde Van Ranst in een interview met VRTNWS. De federale politie liet weten afgelopen week 35.000 mensen te hebben gecontroleerd aan onze grenzen.
Delen per e-mail
Zaterdag kwamen er 20.389 Passenger Locator Forms (PLF’s) binnen. Dat zijn de formulieren die terugkerende reizigers moeten invullen, wanneer ze meer dan 48 uur in het buitenland verbleven. Van die groep reizigers kwamen er 17.701 uit een rode zone. Voor zondag werden er nog eens 22.315 formulieren geregistreerd. 19.937 mensen gaven te kennen dat ze uit een rode zone kwamen.
“De cijfers stemmen ons tevreden”, aldus France Dammel, de woordvoerster van minister Vandenbroucke. “Op de luchthaven is het moeilijk om aan de PLF’s te ontsnappen en ook in het Zuidstation in Brussel waren er zaterdag veel controles. Wie niet in orde was kreeg een boete en moest alsnog het formulier ter plaatse invullen”.
Meer controle nodig?
Ook viroloog Marc Van Ranst vindt dat de meeste controles op terugkerende reizigers goed lopen: “In de luchthavens en de stations doet men dat zeer goed”. Toch zou Van Ranst meer controle willen op reizigers die terugkeren met de auto: “Op de weg zou dat iets meer mogen zijn dan 1 auto om de 10 minuten.”
Van Ranst uitte ook zijn bezorgdheid over het effect van de terugkerende reizigers op de coronacijfers: “Als ze zich laten testen en in quarantaine gaan, zal dat meevallen. Maar een aantal mensen doet dat niet en dat is gevaarlijk. Dat getuigt niet van burgerzin”, aldus Van Ranst.
Van Ranst vindt ook dat wie vanaf 1 januari, tegen het streng negatief reisadvies van de overheid in, toch nog op reis gaat naar een rode zone, de kosten van testing en quarantaine bij terugkomst zelf moet incalculeren. “We moeten allemaal oppassen om geen extra besmettingen/virusstammen binnen te brengen uit het buitenland. Wie op reis ging moet zich laten testen en in quarantaine gaan. Dit is geen spielerei”, schrijft hij op sociale media.
De politie controleerde van 26 december tot en met 2 januari 35.000 mensen aan onze grenzen. Het ging om controles op het invullen van het Passagier Lokalisatie Formulier (PLF) voor wie langer dan 48 uur in het buitenland verbleef en op het bijhebben van negatieve testformulieren voor niet in België gevestigde personen.
Het grootst aantal controles vond plaats in de luchthaven. De luchtvaartpolitie controleerde 27.291 passagiers van wie er 51 niet in orde waren. In de treinstations controleerde de spoorwegpolitie tussen de 6.500 en 7.000 personen van wie er 23 niet in regel waren. Op de autosnelwegen controleerde de wegpolitie 501 passagiers van wie er 14 een boete opliepen.
Huidige coronacijfers
Over de huidige coronacijfers is Van Ranst voorzichtig optimistisch, hoewel er rekening moet worden gehouden met het feit dat we in een vakantieperiode zitten: “We hebben 2 vakantieweken gehad en feestdagen. Dan worden er minder mensen getest”, aldus de viroloog. Maar de cijfers blijven wel dalen: “De feestdagen zijn eigenlijk prima verlopen, buiten enkele incidenten. Dat is geruststellend.”
“Binnen Europa zijn we een van de landen die het zeer goed doen, we staan daar in de top 6", aldus Van Ranst. Maar het verschil met de buurlanden is groot: “De vakantieplaatsen waar veel mensen naartoe zijn gegaan zijn ruilmarkten voor die virussen, dat is duidelijk”. “En dan wil je bijvoorbeeld die Engelse variant niet te veel zien stijgen in ons land”, aldus de viroloog.
Eerder vandaag temperde infectiologe Erika Vlieghe de hoerastemming rond de dalende cijfers. Er zijn immers de Britse coronavariant, de ongunstige evolutie in onze buurlanden en tal van Belgische families die net op vakantie in het buitenland zijn geweest.
Lees ook:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM31
Drie verdachten in corruptieschandaal De Voorzorg blijven in de cel: een verhaal van corruptie, miljoenendeals en cash geld
-
137
Socialistische vakbond niet blij met oproep Horeca Vlaanderen: “1 mei laten we niet kapen”
De horecasector is blij dat er eindelijk een concrete datum naar voor geschoven wordt voor de heropening van de sector. Op het Overlegcomité werd de datum van 1 mei afgeklopt. Matthias De Caluwé, CEO van Horeca Vlaanderen, riep meteen op om van 1 mei de ‘Dag van de Horeca’ te maken. Caroline Copers, topvrouw van de socialistische vakbond ABVV, is daar niet blij mee. -
Jobs
Dit worden de uitdagingen voor de ICT-sector in de komende jaren
Vanuit ons kot werken, shoppen, les volgen en eten bestellen. ICT’ers wisten het voorbije coronajaar niet waar eerst gesprongen om al die zaken technisch mogelijk te maken. Maar wat als de pandemie straks voorbij is? Ziet de toekomst er dan nog rooskleurig uit voor de ICT-sector? Jobat.be vroeg het aan Patrick Slaets van technologiefederatie Agoria. -
-
Multimedia
Gaat je smartphone te snel stuk? Dit kan je eraan doen
Een gemiddelde gebruiker doet het net geen drie jaar met zijn smartphone voordat hij overgaat naar een nieuwe, zeggen marktonderzoeken. Wil jij liefst dat je smartphone het langer uitzingt? Dan moet je er vooral goed zorg voor dragen. Onze techredacteur geeft vijf belangrijke tips. -
PREMIUM
Eva De Roo: “Niet mijn hele leven moet rock-’n-roll zijn”
-
Multimedia
Geen geld voor een dure smartphone? Dit zijn onze aanraders onder de 300 euro
Niet elke consument wil 500 euro of 1.000 euro neertellen voor een nieuwe smartphone, en terecht. Anders dan in de beginjaren zijn er ook bij de budgetsmartphones echt wel goede toestellen te vinden. Dit zijn je beste opties met een winkelprijs tot 300 euro. -
Peperduur schilderij René Magritte dinsdag onder de hamer bij Christie’s in Londen
Het schilderij ‘Le mois des vendanges’ van René Magritte gaat dinsdag onder de hamer bij het wereldberoemde veilinghuis Christie’s in Londen. Het werk van de Belgische surrealistische kunstenaar wordt geschat op 10 à 15 miljoen pond (11,6 à 17,4 miljoen euro).
112 reacties
Linda Heintjens
Philippe Janssens
Toon Schouteden
Tuur Schiepers
Vannitsen Mieke