Coronapil voor thuisgebruik deze maand al beschikbaar: “Goed nieuws voor risicopatiënten”
Dirk Ramaekers, hoofd van de in december opgerichte Taskforce Covid-Therapeutics, hoopt deze maand al zogenaamde "coronapillen" in te zetten voor thuisgebruik. Viroloog Steven Van Gucht legt bij HLN Live uit dat de pillen voornamelijk bedoeld zijn voor risicopatiënten: “Voor hen is het goed nieuws, maar we moeten de pillen selectief inzetten.”
Lees al het nieuws over het coronavirus in dit dossier.
“Voor de omikrongolf zal dat misschien wat aan de late kant komen”, zegt viroloog Steven Van Gucht over de verwachte levering van 10.000 coronapillen. Volgens de viroloog is de komst van de medicijnen vooral goed nieuws voor risicopatiënten, die na een coronabesmetting mogelijk complicaties kunnen ontwikkelen. “Die mensen ga je dankzij de coronapil beter kunnen helpen", legt Van Gucht uit.
Ook Dirk Ramaekers benadrukt dat de pillen vooral in die doelgroep zullen worden ingezet. "De problemen doen zich meestal voor bij de oudere populatie met onderliggende aandoeningen, mensen vanaf 40 à 50 jaar, die belanden in ziekenhuizen”, legt hij uit. “De pillen zijn een bijkomende beschermingslinie, maar pas helemaal op het einde, als mensen al geïnfecteerd zijn en ziek zijn geworden. Er zijn voldoende argumenten om te zeggen dat deze medicijnen werken en sommige mensen uit het ziekenhuis houden, maar hoe goed ze werken en bij welke personen, dat weten we nog niet precies. Dat vergt meer studie.”
Thuis
Het interessante aan de nieuwe pillen - Lagrevio (van MSD) en Paxlovid (van Pfizer) - is dat mensen die thuis kunnen gebruiken, op voorschrift van de huisarts. "Bij MSD hebben we 10.000 behandelingen besteld en met Pfizer zitten we in de laatste fase van de onderhandeling. Gedurende een vijftal dagen moet je 's ochtends en 's avonds vier (bij MSD) of drie (bij Pfizer) pillen innemen. Bijwerkingen vallen goed mee, leren studies. Maar je kan deze pillen niet altijd geven in combinatie met sommige andere geneesmiddelen", klinkt het bij de taskforce Covid-Therapeutics.
Uit de eerste studies naar de verschillende coronapillen blijkt dat ze het risico op ziekenhuisopnames en overlijdens sterk kunnen verminderen, vertelt Van Gucht. “De pillen houden besmettingen niet tegen en kunnen niet verhinderen dat heel veel mensen nog altijd koorts en vervelende klachten zullen krijgen door het virus", voegt Van Gucht daaraan toe. “Maar voor mensen met een verhoogd risico is het wel goed nieuws.”
Prijs
Over de prijs mag Ramaekers niets vertellen. Dat maakt deel uit van het contract met de fabrikant. Op het internet circuleren prijzen van 700 dollar (620 euro) voor een behandeling van MSD en 530 dollar (470 euro) voor die van Pfizer. “Het zal ook maar beperkt beschikbaar zijn”, denkt Steven Van Gucht. “Heel de wereld aast op die coronapillen, de firma’s verdelen wat over alle landen heen. We moeten het dus selectief inzetten.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Minister Frank Vandenbroucke bestelt vaccins tegen apenpokken voor zorgpersoneel
België tekent in op de Europese aankoop van vaccins tegen het apenpokkenvirus. De federale regering heeft daarvoor het licht op groen gezet, zo meldt minister van Volksgezondheid Frank Vandenbroucke. In totaal gaat het over 1250 vaccins voor de apenpokken. Dit zou voldoende zijn om 625 personen te behandelen. De vaccins zullen in het bijzonder worden ingezet bij zorgverleners. “De nauwe samenwerking met andere Europese lidstaten, maakt dat we snel tot actie over kunnen gaan”, zegt Frank Vandenbroucke. -
HLN Shop
Je tuin omtoveren tot een wellness? Zo ga je te werk
Wil je 100% relaxen zonder eerst de ellende van vliegveld, uitvoerige incheckprocedure of lange autorit te moeten verduren? Tover je eigen tuin dan om tot een wellnesszone en scoor een instant vakantiegevoel bij het opengooien van je terrasdeur. HLN Shop lijst op wat je daarbij kan helpen. -
België koopt 10.000 behandelingen met coronapillen van zowel Pfizer als Merck
De Belgische overheid koopt bij farmabedrijven Pfizer en Merck telkens 10.000 behandelingen van hun coronapillen aan. Het gaat respectievelijk om de medicijnen Paxlovid en Molnupiravir. Dat zegt een woordvoerder van het kabinet-Vandenbroucke aan persagentschap Reuters. -
-
Claxonneren, richtingaanwijzers ‘vergeten’, dronken rijden: Belgen zijn de grootste wegpiraten van Europa volgens nieuwe studie
Ze zijn het meest gestrest van alle Europese automobilisten, meer dan de helft ‘vergeet’ zijn richtingaanwijzers te gebruiken en 60 procent rijdt te hard bij wegwerkzaamheden. Belgen zijn koplopers in Europa als het gaat om slecht weggedrag, zo blijkt uit een onderzoek naar gevaarlijk rijden. -
PREMIUMSchellebelle
RECONSTRUCTIE. De Schellebellemoord, met peetvader Prosper als meesterbrein: “De enige vijand die Eddy had, was zijn papa zelf”
-
Livios
Grotere regenwaterputten in opmars: “Ga meteen voor een put van 10.000 liter”
De klimaatverandering is een realiteit. Zowel periodes van droogte als intense neerslag komen steeds vaker voor. Maart en april waren kurkdroge maanden, waardoor heel wat regenwaterputten in Vlaanderen vandaag leeg zijn. Nu al. Moeten we investeren in grotere regenwaterputten? Bouwsite Livios gaat het na. -
Belgische staat opnieuw veroordeeld in zaak-Trabelsi, mogelijke dwangsom opgetrokken naar 250.000 euro
De Belgische staat is tegen een nieuwe nederlaag aangelopen in de aanslepende zaak rond Nizar Trabelsi. De Tunesiër werd in 2004 veroordeeld voor een geplande aanslag op de legerbasis van Kleine Brogel. Het hof van beroep van Brussel oordeelt nu dat België aan de Verenigde Staten moet laten weten dat Trabelsi geen tweede keer kan veroordeeld worden voor dezelfde feiten. De mogelijke dwangsom die eraan vasthangt, werd opgetrokken van 50.000 naar 250.000 euro.