Chaos bij zomeruittocht op Zaventem: piloten dreigen met drie dagen staking
De piloten van Brussels Airlines zullen eind juni drie opeenvolgende dagen staken, of toch als ze vandaag niet tot een akkoord komen. De zomeruittocht op Zaventem dreigt dus in het honderd te lopen.
De piloten en het cabinepersoneel van Brussels Airlines hebben in december al eens gestaakt, uit protest tegen de hoge werkdruk. Het ging toen om een 24 urenstaking. Volgens de drie vakbonden werd er niets structureels gedaan om de problemen toen aan te pakken. En ook nadien is er niet veel verbeterd, vinden ze. Vandaag zitten piloten en directie nog niet op dezelfde golflengte.
Een verzoeningsvergadering moet zoden aan de dijk brengen, maar de kans is groot dat niemand rond de tafel vandaag zal toegeven. Gebeurt er niets, dan zal er eind juni drie opeenvolgende dagen gestaakt worden, net voor de start van de zomeruittocht. Dat stellen de bonden voor aan hun achterban, de piloten dus. De kans bestaat dat ook ander personeel bij Brussels Airlines zich bij de piloten aansluit.
Cafetariaplan
“Bij de herstructurering vorig jaar heeft iedereen bij Brussels Airlines loon moeten inleveren. De piloten kregen 30 procent ervan betaald volgens het cafetariaplan: ze kregen plots een budget om een aantal extralegale voordelen te kiezen. Maar dat bedrag is nog geen enkele keer geïndexeerd, terwijl er voor de rest van de bevolking in 2021 en 2022 al vier à vijf indexaanpassingen zijn geweest. Ze lijden dus loonverlies”, legt luchtvaartexpert Luk De Wilde uit.
Als er wordt gestaakt, net voor de zomervakantie, is dat nefast voor het imago van de luchthaven. Opnieuw. “Niemand is erbij gebaat”, zegt De Wilde. “Zowel bonden als directie zullen best toegevingen doen om een nieuwe chaos te vermijden. Vergeet niet dat Brussels Airlines nog altijd in zwaar rode cijfers vliegt en dat het tegen 2024 nog een lening van 290 miljoen euro moet terugbetalen aan de staat. Dit is niet goed om het vertrouwen van de reiziger terug te winnen.”
Bekijk ook: “Frustraties van piloten zijn groot”
Lees ook:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Gouden Formule 15
Red Bull domineert, Alonso scoort stevig: de eerste speeldag van de Gouden Formule 1 onder de loep genomen
Max Verstappen strandde in de GP van Saudi-Arabië na een knappe inhaalrace op de tweede plaats. Enkel ploegmaat Sergio Pérez bleef uit zijn greep. Had jij dit voorspeld? Ga dan nu aan de slag voor de volgende GP in Australië en de rest van het seizoen: met de Gouden Formule 1 kan jij immers het beste raceteam samenstellen en zo kans maken op de hoofdprijs van maar liefst 4.000 euro. -
Waalse landbouwers ongerust over nieuwe maatregelen tegen bodemerosie: boeren trekken per tractor naar hoofdkwartier Waalse regering
Vertegenwoordigers van de Franstalige landbouworganisaties FWA en Fugea zijn dinsdag per tractor naar de hoofdzetel van de Waalse regering in Namen getrokken. Ze zijn ongerust over op til zijnde maatregelen om bodemerosie te beperken. -
PREMIUM59
Zijn gastleerkrachten voor alle vakken dé oplossing voor het lerarentekort? Dit is wat onderwijsexpert zegt
Een tolk die wil bijklussen kan vanaf september enkele uren per week taalles geven, voor economie kan een school de bankdirecteur inschakelen. Die ‘gastleraren’ vallen op in het pakket maatregelen van Vlaams minister van Onderwijs Ben Weyts (N-VA). Experts werden al sporadisch naar school gehaald, maar voortaan mag men voor álle vakken onbeperkt mensen zonder pedagogisch diploma voor de klas zetten. Is dit dé oplossing voor het lerarentekort? Zes vragen aan onderwijsexpert Pedro De Bruyckere. De nood is hoog, geeft hij aan. -
-
TV
STREAMINGTIP. ‘Boston Strangler’: 13 vermoorde vrouwen en twee dappere journalistes
Dertien vermoorde vrouwen in de sixties, maar niemand die tussen alle gruweldaden een verband ziet. Tot reporters Jean Cole en Loretta McLaughlin zich op de zaak storten, en op het spoor komen van seriemoordenaar Albert DeSalvo. Het waargebeurde verhaal van de ‘Boston Strangler’ werd nu door Disney+ in en serie gegoten. -
UPDATE86
Weyts (N-VA) neemt extra maatregelen om lerarentekort aan te pakken, coalitiepartner CD&V is kritisch: “Een echte langetermijnvisie ontbreekt”
Vlaams minister van Onderwijs Ben Weyts (N-VA) heeft een nieuw pakket maatregelen klaar om het lerarentekort, dat op recordhoogte staat, aan te pakken. Er komen meer mogelijkheden voor ‘gastleraren’, bedrijven zullen werknemers kunnen uitsturen naar het onderwijs en startende leerkrachten moeten sneller rechten kunnen opbouwen. Coalitiepartner CD&V vindt het goed dat er nieuwe maatregelen komen, maar mist een “echte langetermijnvisie”. -
Beslissing om naaktfouilles te rechtvaardigden in proces over aanslagen in Brussel vanaf nu op wekelijkse basis
De individuele beslissingen die een eventuele naaktfouille rechtvaardigden van de beschuldigden in het proces rond de aanslagen van 22 maart 2016 zullen niet langer dagelijks, maar wekelijks worden genomen. Dat heeft voorzitter Laurence Massart vandaag bekendgemaakt bij de start van de procesdag. Ze las een brief voor die ze had ontvangen van de advocaat van de Belgische Staat. -
België is geliefd bij sigarettensmokkelaars
België is geliefd bij sigarettensmokkelaars, vooral als logistieke hub. In 2022 heeft de douane vier clandestiene fabrieken ontmanteld in ons land, in 2021 waren dat nog negen fabrieken. Dat schrijft Le Soir woensdag.