Brusselse bevolking groeit door migrerende EU-burgers
De internationale migratiestromen van buitenlanders uit de Europese Unie was tussen 2000 en 2018 goed voor 55 procent van de bevolkingstoename in Brussel. Al is er sinds 2016 wel een stabilisatie van het aantal Europese burgers in België. Geografe van de Université Libre de Bruxelles, Charlotte Casier, stelde dit vast in haar onderzoek naar de buitenlandse bevolking in Brussel.
De aanwezigheid van de Europese instellingen maakt van Brussel een gewest waar in 2018 liefst 275.000 niet-Belgische EU-burgers woonden. Dat is goed voor 23 procent van de 1,2 miljoen inwoners die officieel gedomicilieerd zijn in het gewest. Al is er sinds 2016 wel een stabilisatie van het aantal Europese burgers in de hoofdstad.
Tussen 2000 en 2018 kende de Brusselse bevolking een groei van 960.000 naar 1.200.000 inwoners. Uit het onderzoek van Casier blijkt nu dat de internationale migratiestromen voor een groot deel de omvang van deze bevolkingstoename bepalen. Liefst 55 procent van de groei is toe te schrijven aan buitenlanders uit de EU. De inwoners uit de nieuwe lidstaten (Estland, Letland, Litouwen, Polen, Tsjechië, Slovenië, Slowakije, Hongarije, Malta, Cyprus, Roemenië, Bulgarije, Kroatië, Polen en Tsjechië) zorgen zelfs voor de grootste impact.
Man-vrouwverdeling
De verdeling tussen mannen en vrouwen verschilt van nationaliteit tot nationaliteit. Er is een opvallende stijging van het aandeel mannen onder de Polen, Bulgaren en vooral Roemenen. De inwoners van deze nationaliteiten integreren zich bovendien hoofdzakelijk in twee laaggeschoolde sectoren: de bouwsector voor mannen en de schoonmaaksector voor vrouwen.
Daarnaast stelt het onderzoek vast dat de Brusselaars uit de nieuwe EU-lidstaten over het algemeen jong en overwegend van het vrouwelijk geslacht zijn. In deze vervrouwelijking ziet onderzoekster Casier een verband met de sterke emigratie van geschoolde, jonge vrouwen.
Het valt ook nog op dat de Europeanen tussen 25 en 54 jaar zijn oververtegenwoordigd in Brussel, terwijl de andere leeftijdscategorieën ondervertegenwoordigd zijn.
Voorkeurswijken
Waar deze ingeweken Europeanen in Brussel wonen en verblijven, is niet opvallend gewijzigd. De wijken van hun voorkeur zijn voornamelijk hetzelfde gebleven, ondanks het stijgende aantal. De EU-burgers zijn talrijker in het centrum en de eerste Brusselse stadsgordel. Hun aandeel kan in de oostelijke wijken van de Vijfhoek tussen de Louizalaan en de Ambiorixsquare zelfs oplopen tot 40 procent. Het zuiden van het Brussels gewest geniet weliswaar de voorkeur van de Fransen, terwijl de Polen, Roemenen en Bulgaren zich vooral in de westelijke wijken van de hoofdstad vestigen.
Het onderzoek van ULB-geografe Casier wordt vandaag gepubliceerd in nummer 138 van Brussels Studies.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Alle 65 eigen winkels van Delhaize in Vlaanderen vandaag geopend, in Brussel en Wallonië blijven er 56 van de 63 dicht
Bij retailer Delhaize zijn vandaag 72 van de 128 winkels in eigen beheer geopend voor de klanten en 56 winkels zijn toe. In de depots zijn er geen acties, meldt de woordvoerder van Delhaize. -
Royalty
België is een prinsje rijker: prins Amedeo en ‘Lili’ verwelkomen zoontje
Heugelijk nieuws voor de Belgische koninklijke familie. Prins Amedeo (33), oudste van vijf kinderen van prinses Astrid, en zijn echtgenote Elisabetta ‘Lili’ Rosbosch von Wolkenstein (31) hebben vrijdag een zoon gekregen. Dat meldt het Paleis via Twitter. “Moeder en zoon stellen het goed.” -
TV
STREAMINGTIP. ‘Love is Blind S4’: de liefde moet (soms) naar de oogarts
De ware liefde vinden, zonder dat je weet met wie je te maken hebt. Het klinkt zo’n beetje als de gemiddelde Tinder-date, maar de makers van Netflixshow ‘Love is Blind’ - waarvan het vierde seizoen vandaag start - hebben er wel een kijkcijferkanon mee beet. -
-
Spaargids.be
Hoe veilig zijn jouw centen bij de bank? En wat met buitenlandse instellingen?
De bankensector kan nog niet meteen opgelucht ademhalen na de noodovername van Credit Suisse. Het aandeel van Deutsche Bank zakt vandaag namelijk met 13 procent. Ook andere Europese banken noteren deze voormiddag verliezen. Hoe veilig is je geld op de bank, indien deze trend zich blijft verder zetten? Spaargids.be zocht het voor je uit. -
Regenboogzebrapad officieel ingehuldigd: “Dit is een roos historisch moment in de geschiedenis van de stad”
Het regenboogzebrapad aan de Basiliekstraat werd vrijdagavond officieel ingewandeld. Hallemaal Gelijk onderstreepte nog eens het belang van zo’n symbool in het straatbeeld. “Dit is een roos historisch moment in de geschiedenis van de stad”, aldus Geert Vanhassel van Hallemaal Gelijk. -
Bedrijf uit Europese wijk vervolgd voor miljoenenfraude met EU-subsidies
Het Brussels parket vervolgt acht verdachten van een bedrijf in de Europese wijk dat fraude zou gepleegd hebben met 15 miljoen euro aan Europese subsidies. Het gaat om een Agropromotion, een bedrijf dat promotie maakte voor onder meer kaas, melk en andere landbouwproducten. -
Personeelstekort bij politie: motards komen uit uithoeken België om konvooi terreurproces te begeleiden
Bij de federale politie is er een tekort aan motards. Daardoor moeten zelfs zwaantjes uit Luxemburg en West-Vlaanderen helemaal naar Brussel voor het terreurproces. Door het personeelstekort zijn drie motards telkens een halve dag onderweg voor een gevangenentransport van amper zeven minuten. Deze beslissing kan op weinig begrip rekenen bij de politie zelf.
16 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerDon Tessers
Christina Van Dyck
William Van den Berghe
claude sanders
rita vdbergh