Bijna een half miljoen proefdieren gebruikt in Belgische laboratoria in 2021
In 2021 werden bijna een half miljoen dieren gebruikt voor experimenten in Belgische laboratoria. Ten opzichte van 2020 blijft het cijfer in Brussel ongeveer status quo. In Vlaanderen is het aantal wel gestegen, net zoals in Wallonië lichtjes. Dat blijkt donderdag uit cijfers die de drie gewesten afzonderlijk publiceren. Muizen, ratten, konijnen, kippen en zebravissen worden het vaakst gebruikt.
In het Brussels Hoofdstedelijk Gewest zijn vorig jaar 55.473 dieren gebruikt, ongeveer de helft minder dan in 2015. “De wetenschap is geëvolueerd en heeft alternatieven doen ontstaan waar geen laboratoriumdieren aan te pas komen, gebaseerd op bijvoorbeeld menselijke cellen die relevantere resultaten opleveren voor de mens”, aldus Brussels minister van Dierenwelzijn Bernard Clerfayt (Défi), die de cijfers bemoedigend noemde.
In het Waalse Gewest ging het in 2021 om 148.438 dieren, iets meer dan de 147.809 dieren in 2020. Toch is er de afgelopen jaren duidelijk een dalende lijn op te merken.
Het Vlaamse Gewest heeft in 2021 het meeste proefdieren gebruikt, namelijk 263.461 dieren. Het aantal fluctueerde de afgelopen jaren tussen ongeveer 240.000 en 260.000, met een dip in 2020 (220.609) vanwege de coronapandemie. Volgens het bevoegde Vlaamse departement verklaart dat ook waarom het cijfer van 2021 eerder aan de hoge kant ligt.
Bij de meeste dierproeven die in 2021 in Vlaanderen werden uitgevoerd, ondervond ongeveer de helft van de dieren een licht ongerief (elke aantasting van het welzijn zoals pijn, honger, stress, verveling of eenzaamheid, red.). Bij bijna veertig procent ging het om een matig ongerief, in ongeveer tien procent van de ongevallen betrof het een ernstig ongerief. In 1,59 procent van de gevallen van de proeven onder algemene verdoving, kwamen de dieren bij het einde van de proef niet meer bij bewustzijn.
Lees ook:
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
PREMIUM
GAIA bestaat dertig jaar: “Ons grote doel blijft: niemand eet nog vlees”
Al dertig jaar speelt GAIA voor Robin Hood in het grote dierenrijk en de lijst met verwezenlijkingen is lang, maar toch vindt de jarige dierenrechtenorganisatie zich vandaag - op Werelddierendag - relevanter dan ooit. “Helaas hebben we nog dossiers genoeg”, zegt Michel ‘Mr GAIA’ Vandenbosch (61). “Onze frustratie is dat we niet weten waar eerst te beginnen.” -
Brugge
Ook tv-figuur An Lemmens en acteur Pol Goossen willen dat Brugs Dolfinarium de deuren sluit: “Waar blijft het uitdoofscenario dat ons beloofd is?”
Dierenrechtenorganisatie Bite Back vraagt Vlaams minister van dierenwelzijn Ben Weyts (N-VA) werk te maken van een uitdoofbeleid voor het laatste dolfinarium in België. Ben Weyts zette de dolfinariumkwestie in 2019 in zijn beleidsprogramma, maar nog altijd is niet afgekondigd wanneer het uitdoofscenario voor het Boudewijn Seapark zou intreden. Een open brief, ondertekend door ondernemers en BV’s, moet spoed zetten achter de kwestie. -
32
Tweede energieleverancier biedt opnieuw vast tarief aan, maar niet voor iedereen
Na Luminus biedt opnieuw een energieleverancier een vast energietarief aan in ons land. Zo geeft Mega een beperkt aantal klanten de kans over te schakelen op een vast tarief. Mega was in oktober 2021 al gestopt met het aanbieden van vaste tarieven. Nadien volgden alle andere leveranciers. -
-
Politiek
Sammy Mahdi waarschuwt PS-voorzitter Paul Magnette: “Als de Franstaligen niet willen hervormen, dan worden ze de doodgravers van België”
In een opmerkelijk interview met ‘Humo’ toont CD&V-voorzitter Sammy Mahdi zich kritisch voor de Franstalige coalitiepartner PS. Daarmee sluit Mahdi zich aan bij een groeiend aantal Vlaamse partijvoorzitters die zich openlijk ergeren aan de Franstalige ‘surplace’. -
Update
Man die zwaargewond raakte bij gasexplosie in Luik buiten levensgevaar, mogelijk sprake van wanhoopsdaad
De man die gisteren zwaargewond raakte bij de gasontploffing in de Luikse gemeente Blegny is buiten levensgevaar. Dat meldt RTL Info. Volgens dezelfde bron wordt de totale schade in de straat geschat op bijna 1 miljoen euro. Volgens SudInfo bracht het slachtoffer zijn eigen woning tot ontploffing in een poging een einde aan zijn leven te maken. De man zou een recente relatiebreuk niet kunnen verwerken, klinkt het. -
Spaargids.be
Hoogste rente op de markt: Izola Bank trekt vergoedingen voor spaar- en termijnrekeningen op
Mooi nieuws voor spaarders: Izola Bank trekt de rente op haar Saver-spaarrekening op. Ook de vergoeding op termijnrekeningen tot drie jaar gaat er de hoogte in. Spaargids.be zet de cijfers op een rij. -
Jobat
Wil je 100 euro netto meer verdienen? Dan moet je op deze bruto loonsverhoging rekenen
Een loonsverhoging ziet er misschien mooi uit op papier, maar kan bij de eerstvolgende loonfiche best tegenvallen. Tussen het bruto- en nettobedrag van je hoger loon zit namelijk een groot verschil. Jobat.be berekent hoeveel opslag je bruto moet vragen om netto 100 euro over te houden.
8 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerKevin Devloo
Peter Sysmans
hubert franck
Nicole Vogelaere
Jennifer Peeters