Papa epilepsiepatiënte in de bres voor bereider cannabisolie: “Iemand die levens redt naar de cel sturen, voert men in Antwerpen zó de ‘war on drugs’?”
Het Antwerpse parket heeft negen maanden celstraf geëist tegen Louis E. (65) uit Merksem, die cannabisolie bereidde voor epilepsiepatiënt Sofie Voncken (10) uit Maasmechelen. Sofies papa Jean Pierre was opgeroepen om te getuigen, maar de rechter besliste dat hij niet aan het woord mocht komen. “Héél jammer”, vindt hij. “Ik wilde de rechtbank duidelijk maken dat iemand die mensenlevens redt, niet in de gevangenis thuishoort.”
“Louis helpt een ziek meisje uit de nood. Is het nu echt nodig om zo’n brave mens te vervolgen? Of is dit de ‘war on drugs’ die ze in Antwerpen voeren?” Jean Pierre Voncken (61) staat te ijsberen in de gang van de Antwerpse rechtbank. Hij is opgeroepen als getuige op het proces tegen Louis E. (65) uit Merksem, een kweker van cannabis en een brouwer van cannabisolie.
Dat de Antwerpse rechter uiteindelijk zou beslissen om Voncken - wegens tijdgebrek - niet te horen, betreurt hij sterk. “We zijn met een hele delegatie speciaal vanuit Maasmechelen naar Antwerpen gekomen. Met de getuigenis over mijn dochter Sofie wilde ik de rechter duidelijk maken dat er dankzij Louis mensenlevens worden gered. Zo iemand steek je toch niet in de bak.”
Ik zweer het, ik ga niet toelaten dat Louis veroordeeld wordt. Want dan is het met onze dochter afgelopen
Tot 250 epilepsieaanvallen per dag
De 10-jarige Sofie lijdt aan een zware vorm van epilepsie en kreeg voor het gebruik van cannabisolie 50 tot zelfs 250 epilepsieaanvallen per dag. Sinds het gebruik ervan heeft ze nog maar één aanval gekregen. “De olie haalt het beste in haar naar boven”, zegt Jean Pierre. “Voorheen bleek al dat Sofie was uitbehandeld in het UZ Leuven, dus gingen we op zoek naar alternatieven. De eerste resultaten bij de cannabisolie uit Nederland waren positief, maar eerder van korte duur. Nadien leerden we Louis kennen, en zijn olie had het meest accurate effect op Sofie.”
“Het is echt verbluffend wat de olie, die Louis ons gratis leverde, met Sofie doet”, gaat Jean Pierre verder. “Ongeveer negen maanden nadat ze het middel voor het eerst heeft toegediend gekregen, is ze beginnen te spreken. Dat kon ze voordien niet. Op school zijn haar prestaties fel verbeterd. Ze kan zich heel goed concentreren en haar geheugen is er zienderogen op vooruit gegaan. En misschien het belangrijkste: Sofie is door het gebruik van de olie een vrolijker meisje geworden. Af en toe maakt ze grapjes. Ze zegt dan bijvoorbeeld opzettelijk een verkeerde naam en begint dan heel hard te lachen.”
Sofie is door het gebruik van de olie een vrolijker meisje geworden. Af en toe maakt ze grapjes. Ze zegt dan bijvoorbeeld opzettelijk een verkeerde naam en begint dan heel hard te lachen.
“Psychotische reactie”
Voor het gezin was het een harde klap toen Louis vorig jaar plots werd opgepakt. Bij een huiszoeking waren bij de man cannabis, oliën en pasta’s in beslag genomen. Analyse door het Nationaal Instituut voor Criminalistiek en Criminologie (NICC) wees uit dat bepaalde producten extreem hoge dosissen THC bevatten. “Volgens toxicoloog Jan Tytgat bevat cannabis gemiddeld tien procent van het werkzame bestanddeel THC”, vertelde de procureur Renate Gillis. “In de vloeistof die in een spuit bij de beklaagde werd gevonden, werd THC-gehalte van liefst 59 procent gemeten. Wie bij het eerste gebruik meteen zo’n hoge concentratie inneemt, krijgt zeker en vast een psychotische reactie.”
Het Antwerpse parket vervolgt Louis E. voor het illegaal kweken, brouwen én verkopen van cannabis en cannabisolie. Hij riskeert negen maanden cel en een boete van 8.000 euro. “Waanzin”, zucht papa Jean Pierre. “En ondertussen hoor je verhalen van zware cocaïnedealers die met werkstraffen wegkomen. Louis had een voorraad voor ons gemaakt waar we ongeveer een jaar mee toekwamen. Daar zitten we nu bijna door. Ik zweer het, ik ga niet toelaten dat Louis veroordeeld wordt. Want dan is het met onze dochter afgelopen.”
Vrijspraak gevraagd
Louis zelf vraagt de vrijspraak. Volgens zijn advocaat is het niet bewezen dat hij een handeltje dreef. “Alles wat bij hem werd aangetroffen, was voor eigen gebruik. En dat is een overtreding, die intussen verjaard is.” Louis nam ook zelf het woord: “Ik ben zelf chronischepijnpatiënt en ben al sinds mijn 42 jaar op invaliditeit. Therapieën, medicatie… Alles heb ik geprobeerd om van de pijn verlost te geraken. Maar enkel cannabisolie bracht soelaas. Mijn leven is er draaglijk door geworden.”
Vonnis op 25 april.
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Tweakers
Toptelevisies voor een beperkt budget: deze vijf toestellen koop je voor nog geen 700 euro
Voor de nieuwste oled-tv met een superieure beeldkwaliteit tel je al snel meer dan 1.000 euro neer, zeker als je ook wilt dat hij wat groter uitvalt dan je computerscherm. Lang niet iedereen kan of wil echter zoveel geld uitgeven aan een televisie. Expert Eric van Ballegoie van Technologiesite Tweakers gaat daarom op zoek naar vijf 55"-televisies die minder dan 700 euro kosten. -
Antwerpen
Antwerpse politiechef: “We verzuipen in het drugsgeweld. In 2022 was er om de vier dagen een aanslag”
De Antwerpse federale gerechtelijke politie (FGP) heeft in 2022 maar liefst 94 dossiers geopend naar aanleiding van drugsgerelateerd geweld zoals aanslagen op woningen. Dat staat te lezen in het jaarverslag van het korps. “Omwille van de risico’s voor de bevolking zijn deze onderzoeken dé prioriteit voor alle betrokken partners en zo ook voor onze FGP”, klinkt het. -
voetbal 2NB
Racing Mechelen sleept pas laat punt uit de brand tegen tienkoppig Berchem (2-2): “We speelden het niet goed uit”
Racing Mechelen stond tegen Berchem meer dan een uur met een man meer op het veld, maar de troepen van Greg Vanderidt slaagden er niet in om in die periode afstand te nemen. Integendeel. Beirlant zette de bezoekers zelfs op een 1-2-voorsprong vanop de stip en Berchem claimde nog een tweede elfmeter nadat Van Hoof neerging in de zestien. Pas in het slot van de wedstrijd kon De Paepe een punt uit de brand slepen voor Racing op aangeven van Carrez, 2-2 was de eindstand. -
-
Spaargids.be
Tot 1.500 euro tussenkomst voor logopedie: daarvoor kan je bij deze mutualiteiten terecht
Goed en duidelijk kunnen spreken: het is belangrijk voor jong en oud. Daarom geven mutualiteiten vaak een tussenkomst aan mensen die het op dat vlak wat moeilijker hebben en die nood hebben aan logopedie. Spaargids.be zet de voordelen en tussenkomsten van de verschillende ziekenfondsen op een rij. -
HLN Shop
Adrenalinejunkie? Hier kan je tegen 60 km/u over het ijs vlammen
De komende weken zal er - naar jaarlijkse gewoonte - opnieuw veel geschaatst, geskied en gesnowboard worden. Maar de winterpret opsnuiven kan nog avontuurlijker! Wat dacht je van racen op het ijs? Ijskarten, goed voor een stevige adrenalineboost, is een ware wintertrend aan het worden. HLN Shop maakt er jou alvast warm voor. -
PREMIUMColumn
Luc Van der Kelen over de overstromingsramp van 1953: “Het ging zo snel dat er niets meer te redden viel”
Nederland heeft deze week de overstromingsramp van februari 1953 herdacht. Er vielen toen 1.880 doden te betreuren. Die nachtelijke storm is nog lang niet vergeten. Een derde van het land was onder water gelopen. Er was enkel nog water. Als ik het ergens mee moet vergelijken, dan is dat met de watersnood in Pakistan, zoals die recent te zien was in het nieuws. Water zover het oog reikte. -
Deurne
Ruim 5.000 euro cash gevonden in auto
Tijdens een actie tegen algemene overlast heeft het wijkteam van de Unolaan zaterdag acht personen aangetroffen die drugs op zak hadden. Vijf van hen kregen een onmiddellijke minnelijke schikking aangeboden. In een auto met twee inzittenden vond de politie ook nog eens niet minder dan 5.000 euro terug.
22 reacties
Resterende karakters 500
Log in en reageerAnnelies Vandenbroeck
Samuel Debuck
Patrick Hoogers
Eddy Grysouille
rudy moerkerke