Antwerpse procureur bedolven onder drugszaken: 1.300 dossiers in onderzoek
Op dit moment zijn er bij de politie en het Antwerpse parket 1.300 drugsdossiers in onderzoek. Elke maand brengt de procureur een honderdtal afgewerkte zaken voor de rechter in eerste aanleg. Het hof van beroep behandelt tot eind dit jaar nog 160 zware drugszaken. De Antwerpse gemeenteraadsleden kregen in de Veiligheidscommissie van procureur Franky De Keyzer en politiebaas Yve Driesen een zicht op de enorme werklast die de “War on Drugs” met zich meebrengt.
Bart De Wever lanceerde bij zijn aantreden als burgemeester in 2013 een “War on Drugs”. Zijn politie zou voortaan focussen op de overlast die kleine en grote drugsdealers veroorzaken in sommige wijken van Antwerpen. Die aanpak heeft grote gevolgen gehad voor de Antwerpse procureur die alle opgepakte dealers voor de rechtbank moet brengen.
Procureur Franky De Keyzer gaf in een speciale Veiligheidscommissie van de gemeenteraad toelichting bij zijn werk.
“Sinds 1 januari 2014 heb ik met mijn medewerkers meer dan 5.000 drugszaken voor de strafrechter gebracht. Elke maand zijn er in het justitiepaleis een twintigtal zittingen waarop uitsluitend drugszaken worden behandeld. “
Ook de federale gerechtelijke politie (FGP) was op de commissie aanwezig met directeur Yve Driesen. Zijn speurders hebben dit jaar 143 verdachten gearresteerd in onderzoeken naar georganiseerde drugsbendes die zich bezighouden met invoer via de haven. De drugssectie bestaande uit 44 speurders werkt momenteel aan 154 lopende onderzoeken.
Directeur Yve Driesen: “In 2020 alleen al is 35,5 ton cocaïne in beslag genomen door de federale politie en douane samen. Dat vertegenwoordigt 5,32 miljard euro marktwaarde dat we zo van de straat gehaald hebben. Van de hoofdrolspelers in onderzoeken hebben wij dit jaar zo’n 2,7 miljoen in beslag genomen, bestaande uit cash geld, vastgoed, auto’s of andere goederen die mogelijk met drugsopbrengsten zijn aangekocht.”
Versterking afgeschaft
De Antwerpse politici kregen ook cijfers over het eeuwigdurende probleem van personeelstekort. Bij de FGP Antwerpen is één op de vier plaatsen niet ingevuld, dat is een tekort van 139 speurders. Midden vorig jaar kreeg FGP Antwerpen tien extra speurders uit andere provincies toegewezen om te helpen bij de onderzoeken naar aanslagen in het drugsmilieu. Die versterking bleek tijdelijk te zijn. De tien speurders zijn alweer vertrokken.
De drugssectie bestaande uit 44 speurders werkt momenteel aan 154 lopende onderzoeken.
Ook procureur Franky De Keyser schat dat hij minstens 30% extra magistraten nodig heeft voor de huidige werklast. Hij heeft momenteel 91 magistraten en 34 juristen. Vier plaatsen zijn niet ingevuld.
Los van het personeelsprobleem legden Franky De Keyzer en Yve Driesen hun ideeën voor een Veiligheidsplan voor het hele Antwerpse havengebied, zowel op linker-als rechteroever.
Franky De Keyzer: “De haven beslaat liefst 12.000 hectare. Toch bestaat er geen geïntegreerd veiligheidsplan voor dit enorme gebied. We hebben binnen het openbaar ministerie alvast niet stilgezeten en onze voorstellen werden ondertussen overgemaakt aan de politieke beleidsmakers. De wetgever zou parket en politie ook meer mogelijkheden moeten geven op het vlak van info-uitwisseling naar en van de fiscus.”
Directeur Yve Driesen benadrukte nogmaals de nood aan computerspecialisten bij de FGP. “Wij kijken onder meer naar Nederland waar computerspecialisten vanuit andere sectoren vlotter kunnen instromen naar de politie. Darvoor zijn dringend wetgevende initiatieven nodig.”
Gratis onbeperkt toegang tot Showbytes? Dat kan!
Log in of maak een account aan en mis niks meer van de sterren.Lees Meer
-
Spaargids.be
Steeds meer groene beleggingsfondsen: maar hoe duurzaam zijn ze echt?
Hoe groen zijn groene beleggingsfondsen? Duurzame fondsen winnen aan fans, maar het is oppassen voor fondsen die zich meer maatschappelijk verantwoord voordoen dan ze zijn. Want bedrijven beseffen heel goed dat ze veel beter in de markt liggen als een label voor duurzaamheid de bedrijfsnaam of het logo flankeert. Waar moet je op letten wanneer je duurzaam wil beleggen? Spaargids.be legt het uit. -
BORGERHOUT
Nigeriaanse rap-sensatie CKay vervoegt Ronnie Flex op affiche Fire Is Gold
Hiphop-festival Fire Is Gold nodigt de opkomende singer-songwriter CKay uit op het einde van de zomer. De zanger uit Nigeria doet daarmee zijn enige concert in België aan deze zomer. Hij scoorde al meer dan een miljard (!) streams op digitale platformen en verovert momenteel de wereld. Onder andere ook Brysa, Delany en FMG vervoegen de line-up met onder andere Ronnie Flex en Sevn Alias, die eerder al aangekondigd werden. -
Gouden 113
Wie gaat dit seizoen helemaal ontploffen? Drie van onze clubwatchers kijken vooruit
De Jupiler Pro League is weer volop bezig en dat betekent dat ook de Gouden 11 terug is. Speel mee met onze sportgame en bewijs dat jij het meeste weet over het Belgische voetbal. Tijdens de eerste zes speeldagen zijn er nog geen prijzen te winnen, omdat de transferperiode nog bezig is. Maar je kunt wel al volop sleutelen aan jouw team. Wij vroegen aan drie van onze clubwatchers wie we in de gaten moeten houden. -
-
ANTWERPEN
Dana Montana start internationaal feestconcept LOVEGROOVE: “Want techno hoeft niet altijd zo serieus en donker te zijn”
Londen, Amsterdam, Brussel, maar eerst natuurlijk metropool Antwerpen. Deejay en producer Dana Montana komt met haar eigen reizend feestconcept en neemt in september de aftrap in thuishaven Antwerpen. “In de techno-wereld is alles vaak donker en serieus, met ‘LOVEGROOVE’ wil ik daar verandering in brengen.” -
Zot van je handtas in suède? Met deze praktische onderhoudstips hou je ze in topvorm
Geen handtas die meer vakantie-en festivalvibes uitstraalt dat een exemplaar in suède. Helaas is deze topfavoriet veel kwetsbaarder dan andere soorten leder. Suède is nogal gevoelig voor regen en voor vlekken. Enkele tips om je handtas jarenlang mooi te houden. -
Borgerhout
Krugerplein in Borgerhout opgeschrikt door explosie: schade aan inkom gebouw
Onbekenden hebben maandagnacht een vuurwerkbom laten ontploffen aan een appartement in de Generaal De Wetstraat in Borgerhout. De voorgevel geraakte zwaar beschadigd. Er vielen geen gewonden. -
Antwerpen
Geseinde bestuurster gevat: “In haar wagen lagen pepperspray en een boksbeugel”
De Antwerpse politie heeft zaterdag een actie tegen overlast gehouden in de omgeving van het Centraal Station. Verscheidene mensen werden opgepakt.