VN vragen Spanje amnestiewet uit 1977 af te schaffen
De amnestiewet werd gestemd in het kader van de nationale verzoening, twee jaar na de dood van dictator Francisco Franco.
Het Mensenrechtencomité van de Verenigde Naties heeft Spanje gevraagd om de amnestiewet van 1977 over de misdaden tijdens de burgeroorlog en het franquisme af te schaffen. Volgens het comité is de wet in tegenspraak met de internationale verdragen die door Madrid geratificeerd zijn.
Het VN-comité onderzocht of de staatswetten van de ondertekende landen conform zijn met het Internationale Pact inzake Burgerrechten en Politieke Rechten. Het beveelt Spanje aan de amnestiewet van 1977 af te schaffen en "wetgevende maatregelen te nemen die garanderen dat de beperkingen om misdaden tegen de menselijkheid te vervolgen, zoals voorzien door de nationale justitie, niet toepasbaar zijn".
Onderzoekscommissie gewenstHet comité vraagt ook de oprichting van een onderzoekscommissie en vindt dat families de mogelijkheid moeten krijgen om "lichamen van slachtoffers op te graven en te identificeren".
De aanbevelingen zijn koren op de molen van de Spaanse onderzoeksrechter Baltasar Garzon. Die opende medio oktober een onderzoek naar de tienduizenden "vermisten" van de Spaanse burgeroorlog en het franquisme, die begraven liggen in massagraven.
Het Spaanse parket tekende beroep aan tegen die beslissing omdat het gaat om misdaden die onder de amnestiewet van 1977 vallen. Die werd gestemd in het kader van de nationale verzoening, twee jaar na de dood van dictator Francisco Franco. (belga/mvdb)