Paddentrek dit jaar uitzonderlijk vroeg door zachte temperaturen

bewaar artikel
Door: redactie
21/01/08 - 22u55

Door de uitzonderlijk zachte temperaturen van de laatste dagen is de paddentrek dit jaar op sommige plaatsen nu al begonnen. Meestal start die trek pas midden februari of begin maart. Natuurpunt moet dit jaar dus uitzonderlijk vroeg beginnen met zijn overzetacties. Natuurpunt noemt de situatie "alarmerend".


Biologische klok
De minimumtemperatuur in Vlaanderen lag de voorbije nachten rond 10 graden Celsius. "Dat is uitzonderlijk zacht voor de tijd van het jaar. Hierdoor slaat de biologische klok van een aantal dieren op hol", klinkt het bij Natuurpunt. "Door de hoge temperatuur en luchtvochtigheid zijn heel wat amfibieën vroegtijdig wakker geworden uit hun winterslaap."

Straat
Padden, kikkers en salamanders houden een winterslaap onder bladeren, takken of in de grond. In het voorjaar trekken ze naar beken en poelen om er te paren en eitjes af te zetten. Vaak moeten ze daarvoor een straat oversteken. Veel padden en kikkers worden echter doodgereden door voorbijrazende auto's.

Natuurpunt
Daarom organiseert Natuurpunt elk jaar paddenoverzetacties. Ook dit jaar gebeurt dat op 150 plaatsen in 81 gemeenten. Met schermen lokken vrijwilligers de padden naar emmers die dan aan de veilige kant de straat geleegd worden. In 2007 redde Natuurpunt meer dan 100.000 amfibieën, voornamelijk padden.

Metabolisme
Natuurpunt vreest voor de negatieve invloed van milde winters op de overleving van amfibieën. Ze kunnen in de zomer niet genoeg energiereserves opbouwen en daarom ontwaken ze vroeger, maar met een zwak metabolisme. Ze zetten daardoor ook minder eitjes af, die ook nog eens van een mindere kwaliteit zijn. Tijdens de warme winter van vorig jaar werden al 40 pct minder amfibieën overgezet dan het jaar daarvoor. (belga/mvl)

Jouw mening telt !

Meld je aan of registreer je om een reactie te plaatsen!