Ga terug naar HLN
-
  • Aanmelden
  • Mijn bewaarde artikels
  • Welkom
  • Afmelden
  • Mijn bewaarde artikels

  • Lezersservice
  • Digikrant
  • Abonnement
hln
  • Binnenland
  • Buitenland
  • Sport
  • Showbizz
  • meer hln
    • You
    • Geld
    • Planet
    • Bizar
    • Muziek
    • iHLN
    • Wetenschap
    • Auto
    • Reizen
    • video
    • foto
  • 24u Buitenland
  • Verenigde Staten van Amerika

Meer gekleurde dan blanke baby's geboren in VS

bewaar artikel
  • artikel
  • reacties
Door: Elke De Pourcq
17/05/12 - 09u42  Bron: New York Times
© Thinkstock.

Het werd al jaren voorspeld, en nu is het moment gekomen: er werden voor het eerst minder 'blanke' Amerikaanse baby's geboren dan gekleurde baby's. Al liggen de cijfers wel dicht bij elkaar: 49,6 procent van alle baby's was blank, de rest (50,4 procent) was 'gekleurd'. "Gelukkig, als we alleen zouden moeten rekenen op blanke baby's was dit land allang dood", observeert een Amerikaanse professor demografie.

Onder gekleurde baby's worden alle niet-blanke baby's verstaan, dus zowel zwarte, Hispanic, Aziatische en gemenge baby's. Dat is vooral het resultaat van de snelgroeiende groep Latino's die jong zijn en dus in de vruchtbare periode van hun leven.

Bovendien krijgen ze ook meer kinderen dan de andere groepen: 26 procent van de geboortes wordt aan 'Hispanics' toegeschreven, 16 procent aan zwarten en 4 procent aan Aziaten.

Kantelmoment
"Hoewel blanken nog een tijd de meerderheid zullen zijn in dit land (63 procent vandaag), heeft het feit dat in de nieuwe generaties de minderheden de meerderheid vormen grote gevolgen voor de economie, identiteit en politiek in dit land", zo schrijft de krant New York Times.

"Het is een kantelmoment", observeert demograaf William H. Frey. "Dit betekent een evolutie van een witte babyboomgeneratie naar een geglobaliseerd, multi-etnisch land."

In de Verenigde Staten zijn blanken in de minderheid in vier staten en het District of Colombia; en zijn ze minder dan de helft van de bevolking in de grote metropolen, zoals New York, Las Vegas en Memphis.

    Lees ook

  • Historisch weinig Amerikaanse tienermoeders
  • Eén op drie baby's uit 2012 zal 100 jaar worden
  • Vergrijzing brengt onze levensstijl in gevaar
  • In 2042 worden blanken in VS minderheid

De New York Times ziet enorme uitdagingen voor het beleid door deze evolutie: "De VS is niet goed bezig als het komt op onderwijs aan etnische minderheden, en zullen de oudere, blanke Amerikanen wel willen betalen voor een jongere generatie die steeds minder op hen lijkt?"

Geen beleid
De vrees is niet ongegrond: Niet-blanke Amerikanen hebben de helft minder universitaire diploma's en oefenen vaker slechtbetaalde jobs uit. Komt daar nog bij dat ook in de States een massa babyboomers staat te popelen om op pensioen te gaan: een kost die moet gedragen worden door de nieuwe, multi-etnische generaties, om nog maar te zwijgen over de torenhoge staatsschuld.

"Hie zijn we niet klaar voor", oordeelt Ruy Texeira, senior medewerker bij Center of American Progress. "De krachten die aan het werk zijn, zijn zeer duidelijk, maar onze politici doen niet veel om het op te vangen", treedt William O'Hare hem bij.

Een lichtpuntje
"Gelukkig zijn er de niet-blanke geboortes. Als de VS alleen kon rekenen op blanke baby's, dan waren we dood. Zonder de bijdrage van alle bevolkingsgroepen, zouden we veel te veel oude mensen hebben en te veel jonge. De piramide zou omvallen", besluit Dowell Myers, professor demografie en beleid aan de universiteit van Zuid-Californië.

Wat vind jij van dit nieuws?

  • fascinerend
  • grappig
  • hartverwarmend
  • frustrerend
  • beangstigend
  • deprimerend
  • Reageer
  • bewaar artikel
  • Mail
  • Print
Rapporteer een fout in het artikel aan onze redactie

Jouw mening telt !

Meld je aan of registreer je om een reactie te plaatsen!
  • algemene voorwaarden en gedragscode
Aan het laden...

Meer over
  • Verenigde Staten van Amerika

gerelateerd nieuws

  • Historisch weinig Amerikaanse tienermoeders

  • Eén op drie baby's uit 2012 zal 100 jaar worden

  • Vergrijzing brengt onze levensstijl in gevaar

Meer over
  • Verenigde Staten van Amerika
Abonnement Het Laatste Nieuws - promotie 12 + 6 maanden GRATIS Het Laatste Nieuws

    HLN.be

  • RSS (wat is RSS?)
  • HLN.be op Facebook
  • HLN Nieuwsbrief
  • Surf naar m.hln.be
  • Smartphone

     

  • HLN als homepagina
  • HLN in je favorieten
  • Raadpleeg het archief
  • De laatste 48 uur
  • Toevoegen aan Google

     

  • contacteer HLN.be
  • adverteren op HLN.be
  • vacatures
  • partnersites
  • hoe ons bereiken?

    De krant

  • contacteer de krant
  • abonneer je
  • de krant tijdens mijn vakantie
  • info ivm abonnementen
  • iPad

© 2013 De Persgroep Digital - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.

Onze Franstalige nieuwssite www.7sur7.be.
Volg het nieuws op onze zustersite in Nederland www.ad.nl.

acap enabled
  • Mediargus
  • reprocopy
  • Disclaimer CIM Internet