Vanackere in Kinshasa.
© belga.
Minister van Buitenlandse Zaken Steven Vanackere (CD&V) en de Congolese minister van Financiën Matata Ponyo hebben in Kinshasa een bilateraal akkoord ondertekend dat een groot stuk van de Congolese schuld aan België kwijtscheldt. Het gaat in totaal om bijna 500 miljoen euro.
Congo voldoet sinds midden vorig jaar aan de voorwaarden om erkend te worden als land dat zwaar in de schulden zit. Samen met zo'n dertigtal andere zogenaamde HIPC-landen komt het sindsdien in aanmerking voor schuldverlichting.
Daardoor is de totale schuld van Congo met maar liefst 8 miljard euro geslonken. Het gaat om schulden die door alle landen samen zijn kwijtgescholden. Het Centraal-Afrikaanse land moet nog maar een put van 2,9 miljard euro delven. Een zestiende van het globale bedrag - 474 miljoen euro om exact te zijn - is voor rekening van België. Ons land scheldt op die manier 85 procent van de Congolese schulden kwijt, bedragen die sinds 1983 werden geleend door het toenmalige ABOS en de Delcrederedienst. In totaal heeft België al voor 1,514 miljard euro aan schuldverlichting gedaan.
Het akkoord kost de regering lang geen 500 miljoen euro. Het gaat om engagementen die lang geleden werden aangegaan en waarvan niet meer werd verwacht dat nog iets zou worden gerecupereerd. (belga/tma)


