Op 11 september 2001 keek de hele wered toe toen in New York de Twin Towers in brand stonden na te zijn getroffen door twee zelfmoordaanslagen met vliegtuigen. De top van de terreurorganisatie al-Qaida keek mee, zo blijkt volgens het Amerikaanse CBS News uit de Wikileaksdocumenten over het gevangenenkamp Guantanamo op Cuba.
Het veronderstelde brein van de aanslagen van 11 september, Khaled Sjeikh Mohammed, zat samen met Ramsi bin al-Shib, de dagdagelijkse coördinator van de aanslagen, in het Pakistaanse Karachi naar de televisiebeelden te kijken die de hele wereld schokten. "Na het succes van de aanvallen gooiden beiden zich ter aarde en dankten zij Allah", zo staat in een van de documenten die via de klokkenluiderssite Wikileaks zijn gelekt.
Na 11 september hebben alle leidinggevenden van al-Qaida Pakistan verlaten om zich te voegen bij Osama bin Laden die de aanslagen vanuit Kandahar had bekeken. De daaropvolgende maanden doorkruiste de terroristenleider met zijn adjunct Ayman al-Zawahiri per auto Afghanistan om uiteindelijk een schuilplaats te vinden in het Tora Bora-gebergte. Midden december 2001 verdween het duo de grens over, Pakistan binnen. Andere leiders werden gevangengenomen.
CBS waarschuwt dat de documenten weergeven wat terreurverdachten in Guntanamo tijdens verhoren hebben gezegd, waarbij de televisiezender gewaagt van "onbetrouwbare" gedetineerden van het kamp op Cuba. (belga/vsv)
- "Kernbom ontploft in Europa als bin Laden wordt opgepakt"
- "Ruggengraat taliban en al-Qaida is gebroken"
- 40-tal arrestaties bij operatie tegen al-Qaida in Istanboel
- "Al-Qaida verwerft luchtdoelwapens in Libië"
Lees ook
Osama bin Laden bekeek de aanslagen in Kandahar en doorkruiste daarna Afghanistan met de wagen.


