UPDATE
Europarlementariërs die morgen wegblijven bij de 'state of the union' van voorzitter José Manuel Barroso van de Europese Commissie krijgen dan toch geen boete. Het presidium van het Europees Parlement heeft dat vandaag besloten na protest van verscheidene fracties.
Afwezigheden opnemen
Eerder vandaag uitte een groep Europarlementsleden vandaag tijdens de plenaire sessie in Straatsburg zijn ongenoegen over de plannen om tijdens de eerste State of the Union van Commissievoorzitter José Manuel Barroso vandaag de afwezigheden op te nemen. Meerdere parlementsleden - die langdurig applaus kregen van hun collega's - kondigden bij aanvang van de zitting aan dat ze wel degelijk aanwezig zullen zijn op de toespraak van Barroso, maar dat ze de geplande controle zullen boycotten. "Vrij verkozen parlementsleden onwaardig", luidt hun verdict.
Boete
Om de aanwezigheid tijdens de eerste Europese State of the Union op te krikken, hadden de fractieleiders in het halfrond afgesproken alle afwezigen een boete op te leggen. Bovendien zouden de parlementsleden ook tijdens de toespraak zelf hun aanwezigheid moeten bevestigen, door verscheidene 'klikken' via het stemsysteem.
"Enkel betaald om te komen luisteren"
Die gang van zaken "besmeurt de reputatie van het Europees parlement en van Barroso, daar ze laat uitschijnen dat de parlementsleden slechts aanwezig zullen zijn omdat ze betaald worden om te komen luisteren", betreuren de Europese volksvertegenwoordigers.
Een woordvoerder van het parlement verdedigde de maatregel nog door te wijzen op het hoge absenteïsme tijdens de plenaires, het plechtige karakter van de gebeurtenis en het belang om bepaalde prioriteiten te kunnen aanstippen. "Wij zijn vrij om deze zelf te bepalen", reageerden de parlementsleden.
Fractieleider van de Europese Volkspartij Joseph Daul erkende intussen dat de leiders "misschien te snel een beslissing namen" en stelde voor de procedure niet toe te passen. (belga/mvdb)


