NASA-capsule moet Chileense mijnwerkers bovenhalen
De Chileense marine heeft de capsule onthuld die de 33 mijnwerkers zal bovenhalen die nu al bijna een maand geblokkeerd zitten in een mijn op 700 meter diepte.
De capsule moet voorzien zijn van zuurstof, licht, een communicatiesysteem, een videosysteem, en een zitplaats om personen naar de oppervlakte te brengen, legde een marinecommandant uit. De capsule wordt ook uitgerust met een veiligheidsmechanisme waardoor de mijnwerkers zich kunnen bevrijden en terug naar beneden kruipen als de capsule halfweg zou blokkeren. De verplaatsing naar de oppervlakte zou tot een uur per mijnwerker duren.
De capsule zal naar beneden gelaten worden via een doorgang van ongeveer 70 cm diameter. Maandag begonnen de graafwerken voor die doorgang, die tot vier maanden kunnen duren.
De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA is inmiddels aangekomen bij de mijn om de opgesloten mijnwerkers bij te staan in het overleven op een kleine oppervlakte. (belga/mvdb)
In 1972 crashte een lijnvlucht met aan boord een Uruguayaans rugbyteam in de Andes. Maandenlang probeerden degenen die het overleefden zich in leven te houden, alvorens ze werden gered. Hun verhaal werd bekend door de film Alive. Nu zijn enkele leden (met de Uruguayaanse vlag) naar de Chileense mijn gekomen om de familie van de mijnwerkers een hart onder de riem te steken.