Twintig religieuze organisaties uit de Verenigde Staten vragen het Amerikaanse Congres en president Barack Obama een "objectief en gedetailleerd" onderzoek over CIA-martelpraktijken en experimenten met gevangenen, die plaatsvonden na de aanslagen van 11 september 2001. Dat meldt KerkNet vandaag.
Niet grondig
Twintig organisaties van de Nationale Campagne van Godsdiensten tegen Foltering, onder wie de Amerikaanse Raad van Kerken, eisen een grondig onderzoek van de CIA-martelpraktijken. Zij erkennen dat sommige klachten al eerder onderzocht werden, maar dat gebeurde vaak niet grondig. Ze herinneren er ook aan dat de CIA een overheidsdienst is en dus verantwoording moet afleggen.
Schokkend
Secretaris Michael Kinnamon van de Nationale Raad van Kerken noemt de recente berichten over CIA-folterpraktijken, waarbij ook onderzocht werd hoe ver de pijngrens kon verlegd worden, schokkend en onheilspellend': "Foltering is een belediging van God en het is strijdig met de meest elementaire opvattingen van welke godsdienst dan ook".
Waterboarding
Volgens de Journal of the American Medical Association overtraden CIA-artsen en ander medisch personeel de medische ethiek met hun aanwezigheid voor en tijdens ondervragingen, inclusief schijnverdrinking (waterboarding). Het medische tijdschrift herinnert eraan dat artsen hun kennis nooit mogen gebruiken om mensen te martelen en al evenmin mogen aanwezig zijn tijdens foltering. CIA-documenten uit 2009 bewijzen het tegendeel. (belga/ep)


