Antony Gormley met enkele van de 2.400 deelnemers.
Honderd dagen lang, zeven op zeven, kreeg de gewone man de kans om een uur lang op de lege sokkel op Trafalgar Square in Londen te staan. Aan het project van de Britse kunstenaar Antony Gormley, komt nu een einde.
2.400 uur onderbroken op sokkel
Maar liefst 2.400 mensen hebben sinds juli meegewerkt aan het kunstwerk "One and Other". De beroemde lege vierde sokkel van Trafalgar Square werd dag en nacht bemand, elk uur wisselden de verschillende kandidaten, die zich via het internet konden inschrijven, zich af. De kandidaten mochten volledig zelf beslissen wat ze gedurende het uur op de sokkel deden.
"We hebben 2.400 uur lang ononderbroken levende mensen op de sokkel geplaatst. Dat is een goed resultaat", aldus beeldhouwer Gromley. De kunstenaar vindt het aan de andere kant jammer dat het project hiermee aan een einde komt. "Het was een deel geworden van het leven in Londen", zo zegt de kunstenaar.
Geld op voor kunstwerken
Tijdens de afgelopen drie maanden waren er deelnemers die dansten en muziek speelden. Anderen zagen het als de ideale gelegenheid om een boodschap te verkondigen of om een job te zoeken. Een van de opmerkelijkste vertoningen was die van een vrouw die, volledig naakt op kniehoge laarzen na, een uur lang op de sokkel stond.
De vierde sokkel wordt regelmatig gebruikt voor kunstwerken. Normaal gezien zou er, net zoals op de andere sokkels een gedenkteken moeten staan. Bij de bouw ervan in 1814 was het geld echter op en bleef de sokkel leeg. (dpa/ka)


