Vier auto's op zes scoren goed in strengere crashtests

bewaar artikel
Door: redactie
18/02/09 - 18u02
Enkel de Toyota Avensis scoorde aanvaardbaar bij de whiplash-test

Vier van de zes wagens die onderworpen werden aan de nieuwe, strengere tests van het Euro New Car Assessment Program (Euro NCAP), scoren toch het maximum van vijf sterren. Alleen de bescherming van zwakke weggebruikers en het whiplash-fenomeen blijven voor problemen zorgen.

Dat zeggen Touring en Test Aankoop die tot het EuroNCAP forum behoren. "De meeste automodellen zijn de laatste jaren steeds veiliger geworden, zodat ook de testcriteria moeten verhoogd worden."

Stabiliteitscontrole

"Voordien werd er enkel gelet op de bescherming van inzittende volwassenen en kinderen bij een zijdelingse en frontale botsing en op de bescherming van zwakke weggebruikers. Daar is nu de evaluatie bijgekomen van veiligheidssystemen zoals ESC (elektronische stabiliteits controle) en het risico op een nekblessure -een whiplash- bij een kop-staart-aanrijding.

"Om een positieve globale score te halen, moet een wagen goed scoren op elk van die criteria. Als een model bijvoorbeeld niet bij de meerderheid van de aangeboden versies standaard is uitgerust met ESC, is een vijfde ster sowieso uitgesloten."

Vijf sterren
Vier van de zes geteste modellen hebben uiteindelijk wel zo goed gescoord dat ze vijf sterren kregen. Het gaat om de Toyota iQ, de Toyota Avensis, de Mitsubishi Lancer en de Mazda 6. De Citroën C3 Picasso en de Subaru Impreza haalden met vier sterren een iets lagere score.

Touring en Test Aankoop zijn tevreden met de resultaten en noemen het verheugend dat, ondanks de crisis in de autosector, bijna alle merken blijven investeren in verhoogde veiligheid. Zo beschikken alle geteste wagens over frontale en zijdelingse airbags.

Toch merken beide organisaties nog pijnpunten: "Er moet nog meer werk gemaakt worden van de bescherming van voetgangers en fietsers in geval van een aanrijding. De bumper biedt al veel meer bescherming dan vroeger maar de motorkap, die zware hoofdwonden kan veroorzaken, verdient meer aandacht.

Whiplash-test
Ook in de whiplash-test hebben zowat alle modellen gefaald. Maar dat is blijkbaar niet bepalend om een ster te verliezen. Alleen de Toyota Avensis haalde een aanvaardbare score op het vlak van bescherming tegen dit soort blessures. Auto's die wel goed scoorden in eerdere tests zijn bijvoorbeeld de Volvo XC60, de Alfa Romeo MiTo, VW Golf en Audi A4.

"We vragen dat de constructeurs hier betere oplossingen zouden bieden want een whiplash kan zware gevolgen hebben en kost door de lange revalidatie veel geld aan de maatschappij", klinkt het bij Touring en Test Aankoop. (belga/jvr)

Jouw mening telt !

Meld je aan of registreer je om een reactie te plaatsen!