"Indexsprong levert 32.000 jobs op"

bewaar artikel
Door: redactie
27/02/12 - 05u07
© photo news.

UPDATE Een indexsprong is goed voor 32.000 banen in vergelijking met een situatie waarbij de lonen met twee procent worden geïndexeerd. Professor economie Joep Konings ontkent dat een indexsprong banen vernietigt. De Standaard publiceerde vandaag de resultaten uit een studie van de hoogleraar economie aan de KU Leuven.

Konings onderzocht de impact van de automatische loonindexering en het opschorten ervan op de werkgelegenheid. Hij deed dat door het effect van een stijging van de loonkost te berekenen voor meer dan 100.000 bedrijven in de periode 1998-2010. Het wiskundige model dat hij daaruit puurde, gebruikt hij om de impact van een indexsprong op het aantal jobs te simuleren. Resultaat: een indexsprong levert tussen de 14.067 en 41.239 banen op, afhankelijk van het scenario.
 
Een van de redenen waarom een automatische indexering onze economie niet onmiddellijk ten goede komt, is dat een belangrijk stuk van het extra inkomen niet uitgegeven wordt, maar gewoon wordt gespaard. Dat is zeker het geval voor de hogere inkomens, zegt Konings.

Beste garantie op relance
Een indexsprong levert jobs op, zonder dat de totale consumptie daalt. Het is de beste garantie op relance. Zo besluit werkgeversorganisatie Voka uit de studie over een indexsprong die ze aanvroeg bij de KU Leuven. Voka vraagt dat de federale overheid de volgende twaalf maanden de lonen bij de overheid en in de privésector niet zou indexeren.

Sociale correctie
"Uit de studie blijkt dat zo'n indexsprong de beste manier is om jobs en permanent inkomen te vrijwaren en de concurrentiekracht te herstellen", luidt het in een persbericht van Voka. De werkgeversorganisatie pleit wel voor een "sociale correctie", waarbij bijvoorbeeld pensioenen, ziekte-uitkeringen en kinderbijslag toch nog geïndexeerd worden. Ze stelt ook een beschermingsmaatregel voor voor de werknemers die het minst verdienen.

Open en objectief debat
Voka vindt het hoog tijd dat het debat over een indexsprong "in alle openheid en objectiviteit" gevoerd wordt. "De automatische indexering heeft niet het positieve effect op de consumptie en op de groei waar velen steeds naar verwijzen", aldus Voka. Uit de studie moet immers blijken dat "wanneer de index stijgt, er jobs blijken te verdwijnen. Als gevolg daarvan daalt ook de totale consumptie in België."

Voka wijst er nog op dat een indexsprong niet nieuw is. Het mechanisme werd drie keer toegepast tussen 1984-1987. (belga/dea/eb)

Jouw mening telt !

Meld je aan of registreer je om een reactie te plaatsen!

Meer over