Moureaux zet bakens uit voor staatshervorming

bewaar artikel
Door: redactie
11/12/07 - 17u40
Philippe Moreaux.

Om het debat over de staatshervorming op gang te trekken, zouden de Franstaligen vier lijsten kunnen opstellen, gaande van dossiers die geen problemen opleveren tot punten die onbespreekbaar zijn en met twee lijsten die daar ergens tussen zitten. Dat stelt PS-ondervoorzitter en specialist staatshervorming Philippe Moureaux voor. Een voorwaarde om het debat aan te vatten, is volgens hem een akkoord over artikel 195 van de grondwet, dat de procedure voor grondwetswijzigingen vastlegt.

Moureaux, die gewezen vicepremier en minister van Institutionele Hervormingen is, deed zijn voorstellen deze voormiddag op de RTBF-radio. De huidige ondervoorzitter van de Franstalige socialisten wil dat de Franstaligen het eerst eens raken over vier lijsten vooraleer de discussie over een staatshervorming aan te vatten.

Vier lijsten

De eerste lijst zou zeer kort zijn en een opsomming bevatten van bevoegdheden die kunnen geregionaliseerd worden. De tweede lijst zou langer zijn en alle dossiers weergeven die de Franstaligen niet overgeheveld willen zien, maar waarvan ze wel vinden dat een regionalisering niet katastrofaal is voor de deelstaten. Die lijst zou moeten aantonen dat de Franstaligen van goede wil zijn.

Op de derde lijst staan ook dossiers die de Franstaligen niet willen regionaliseren, maar waar wel over gepraat kan worden. Het kan volgens Moureaux bijvoorbeeld ook gaan om de vraag van de Franstaligen om Brussel uit te breiden. "Indien wij aanvaarden over moeilijke dossiers te spreken, moet dat ook aan de andere kant van de taalgrens het geval zijn", zegt de PS'er. De vierde lijst tot slot geeft een opsomming van onbespreekbare dossiers.

Artikel 195

Vooraleer de discussie hierover wordt aangevat, moet volgens Moureaux echter eerst een consensus worden gevonden over een wijziging van artikel 195 van de grondwet, dat de procedure bepaalt voor een grondwetswijziging. De paarse regering verklaarde dit artikel vlak voor de verkiezingen voor herziening vatbaar.

De herziening van het artikel zou het mogelijk moeten maken om in eerste instantie makkelijk een staatshervorming door te voeren. Nadien zouden er dan extra grendels worden ingevoerd die een verdere staatshervorming moeilijker maken. "Dat zou voor de Franstaligen een sterk signaal zijn. We zouden kunnen zeggen dat we nu zeer ver gaan, maar dat België binnen vier jaar niet de doodsteek kan krijgen", benadrukte Moureaux.

Didier Reynders

De PS-ondervoorzitter verdedigde het voorstel van zijn voorzitter Elio Di Rupo om alle Franstalige partijen mee in het regeringsbad te nemen. "We weten dat we afstevenen op een belangrijke staatshervorming. Indien alle Franstalige partijen aan tafel zitten en die neen zeggen aan de Vlamingen, zullen de Vlamingen weten dat het ook neen is. In het andere geval, indien de Franstaligen moeilijke dossiers aanvaarden, kan geen enkele Franstalige partij een andere met de vinger wijzen", legde Moureaux uit.

Moureaux liet zich genuanceerd uit over de kansen van MR-voorzitter Didier Reynders om premier te worden. "Reynders is een man met vele kwaliteiten en het zou goed zijn mocht een Franstalige nog eens eerste minister kunnen worden", poneerde de PS'er, die er echter ook meteen op wees dat de Franstaligen zwaar hebben moeten betalen toen de socialist Edmond Leburton midden de jaren '70 premier werd. "Ik zeg niet dat Reynders in de 16 geen goed idee is, maar niet in de huidige omstandigheden", dixit Moureaux.

Franstalige eenheid

Moureaux verwierp tevens het idee om de meerderheid in Brussel, de Franse gemeenschap en het Waals gewest open te stellen voor de MR. "Ik zie niet in wat dit te maken heeft met het federale niveau", klonk het.

Een regering van Franstalige eenheid sloot hij voor 2009 echter niet uit, "gezien een reeks belangrijke bevoegdheden tegen dan zal geregionaliseerd zijn". "Misschien niet voor vijf jaar, omdat dit niet de meest dynamische formule is, maar wel voor een min of meer langere periode". (belga/ka)

Jouw mening telt !

Meld je aan of registreer je om een reactie te plaatsen!