De moeder aller besparingsplannen komt op ons af en dit gedurende minstens vijf tot tien jaar. Tenminste, als de regering het advies van de Hoge Raad van Financiën opvolgt. In een rapport schetst de raad een ontluisterend beeld van onze overheidsfinanciën. Dat schrijft het Laatste Nieuws vandaag.
Als de regering niet ingrijpt gaat de begroting volgend jaar 4,5 procent van het bruto binnenlands product, of bijna 15 miljard, in het rood en vanaf 2011 zelfs over de 5 procent. Dat heeft op zich eigenlijk weinig met de economische crisis te maken, en dat is nu net het alarmerende.
Belastingverhogingen
De onhoudbaarheid van onze financiën is immers "structureel". Zelfs wanneer er na 2011 een krachtig herstel zou komen, daalt het Belgisch overheidstekort niet spontaan onder het peil van 4,5 procent van het bbp.
Om terug te keren naar een budgettair evenwicht zijn belastingverhogingen nodig "gelet op de omvang van de te leveren saneringsinspanning". De raad adviseert om deze herfst een meerjarenprogramma uit te werken om in 2013, of in het slechtste geval in 2015, weer een evenwicht te bereiken. (belga/ka)


