Caroline Gennez
"Een rode Jean-Marie Dedecker bestaat niet. Dat is zoiets als een paarse Louis". Dat heeft sp.a-voorzitster Caroline Gennez gezegd op het tweedaagse congres van haar partij aan de VUB in Brussel. Volgens Gennez moeten de Vlaamse socialisten de populistische recepten van LDD niet overnemen, ook al doet de sp.a het niet zo goed in de peilingen. Ze benadrukte dat de sp.a haar profiel moet aanscherpen en tegen 2011 de leidende partij worden aan de linkerkant van het politieke spectrum.
Kritiek
Na de laatste peiling, die de sp.a nog geen 15 procent geeft, kreeg Gennez de voorbije dagen kritiek te verwerken van binnen en buiten de partij. De Vlaamse socialisten zouden geen profiel hebben en te twijfelend optreden. Binnen de partij pleit sp.a Rood voor een linksere koers. De jongerenafdeling Animo spoort Gennez aan tot een directere en hardere koers.
Communautaire opbod
Gennez gaf op de eerste dag van het sp.a-congres op de VUB-campus in Etterbeek toe dat "we niet moeten doen alsof alles goed gaat". De peiling geeft volgens haar echter aan dat alle traditionele partijen in het slop zitten en er in Vlaanderen alleen nog maar kleine partijtjes zijn. Dat is dan weer grotendeels het resultaat van het communautaire opbod tijdens de verkiezingscampagne en 15 maanden onbestuur, meent ze. "Dat is een ideale voedingsbodem voor populisme. Dan zijn het de luidste roepers met een rechtse onderbuik die scoren. Het zou geen goed idee zijn om die recepten over te nemen. Een rode Dedecker bestaat niet. Dat is iets zoals een paarse Louis (Tobback, nvdr)", dixit Gennez, die eraan toevoegde van partijen zoals LDD geen oplossing moeten verwacht worden.
Profiel
Volgens Gennez is het profiel van haar partij door 20 jaar besturen vervaagd. Daarom wil ze samen met ondervoorzitter Dirk Van der Maelen in de diepte werken en er tegen 2011 weer staan. Dan moet de sp.a weer de leidende kracht aan de linkerkant zijn, luidde het tijdens een debat met haar Nederlandse evenknie, de voorzitster van de PvdA. Kritisch zijn is goed, maar kan ook een zwakte zijn, stelde Gennez.
Ze vindt dat de socialisten de straat op moeten om hun standpunten bekend te maken, moeten debatteren - het congres zaterdag diende aan te geven dat dat gebeurt -, mensen dienen te zoeken die bezielen en een bevlogen verhaal vertellen. Dat alles dient nadien in een programma worden gegoten. En indien het programma niet voldoende kan worden gerealiseerd in een regering, moet de partij dan maar in de oppositie, klonk het. "Onder paars II was het compromis verheven tot ons partijstandpunt. We hebben ons bijvoorbeeld onnodige miserie op de hals gehaald met het Generatiepact. Daar zaten veel maatregelen in, maar het heeft als een neoliberaal pact op ons afgestraald".
Regeringsdeelname
Gennez beklemtoonde dat de Vlaamse socialisten enkel in een regering mogen stappen indien ze voor trendbreuken kunnen zorgen. Dat is in de Vlaamse regering wel het geval, meent ze, verwijzend naar de hervorming inzake onderwijs en het mobiliteitsbeleid. "We moeten voor concepten zorgen die het land in de toekomst in de juiste plooi leggen".
De sp.a-voorzitster zei tot slot nog dat samenwerking, openheid en verbreding van de partij goed zijn, maar dat daar niet alleen de nadruk mag op liggen. "Anders lijkt het alsof we zelf geen vertrouwen hebben of geen wervende boodschap hebben", een verwijzing naar het beleid dat haar voorgangers Steve Stevaert en Johan Vande Lanotte voerden.
Verloop congres
Morgenvoormiddag gaat het sp.a-congres voort. Vandaag debatteerden een 1.100-tal mensen een hele dag in panels en werkgroepen over allerlei thema's zoals justitie en veiligheid, gezondheid, media (met de topman van De Persgroep Christian Van Thillo), de financiële crisis, Europa, milieu, mobiliteit, enzovoort. Dat gebeurde met een hele resem mensen van buiten de partij.
Voor het eerst sinds lang was ook gewezen voorzitter en Europees Commissaris Karel Van Miert weer aanwezig op een congres van de Vlaamse socialisten. Hij was uitgenodigd om mee het debat over Europa te voeren. (belga/sam)


