-
 

Vandenbroucke wil werklozen via gewesten aan het werk

De gewesten moeten in het activeringsbeleid van werklozen meer verantwoordelijkheid krijgen. Dat vindt Vlaams minister van Werk Frank Vandenbroucke.

Federaal minister van Werk Joëlle Milquet maakte gisteren op een persconferentie bekend dat het activeringsbeleid dat sinds 2004 werd gevoerd vruchten afwerpt. Sinds 2004 daalde de werkloosheid gemiddeld met 24 procent. De cdH-minister benadrukte ook dat Wallonië Vlaanderen bijbeent wat het aantal sancties en waarschuwingen van werkonwilligen betreft.

Grote verschillen
Ook Vlaams minister van Werk Frank Vandenbroucke verwelkomt het succes van het systeem dat hij zelf mee op poten zette. Hij erkent dat Wallonië en Brussel Vlaanderen inhalen wanneer het gaat over sancties die de RVA uitspreekt op basis van eigen controles.

Wanneer echter de globale gegevens over schorsingen worden bekeken die het gevolg zijn van informatie die de gewesten doorspelen, blijkt volgens de sp.a-minister echter dat er nog een groot verschil bestaat. Het gaat om 54 procent in Vlaanderen, tegenover 40 procent in Wallonië en 6 procent in Brussel.

"Vlamingen beter begeleid"
"Dit stemt helemaal niet overeen met het aandeel van elk gewest in de werkloosheid. De oorzaak: de VDAB bemiddelt veel intensiever en sneller dan het samenwerkingsakkoord, indien op de letter toegepast, veronderstelt. Vlaanderen is immers al enkele jaren druk bezig met de uitbouw van de 'sluitende aanpak'. Het gevolg is vooral dat de Vlaamse werkzoekenden sneller en beter begeleid en geholpen worden dan elders, maar daardoor ook dat de kans op een sanctie voor een Vlaamse werkzoekende vijf keer hoger is dan bijvoorbeeld voor een Brusselse werkzoekende", zegt Vandenbroucke.

Extra reden
De Vlaamse minister ziet hierin een extra reden om het systeem verder te hervormen en de gewesten meer verantwoordelijkheid te geven. "Zodat ze zelf directer en gerichter kunnen begeleiden en optreden, waarbij ze ook worden afgerekend op hun resultaten. We moeten naar een kwalitatievere en resultaatgerichte benadering die werkzoekenden sneller een positief begeleidingsaanbod op maat garandeert en die rekening houdt met de noden van de regionale arbeidsmarkt. Daartoe moeten de gewesten de nodige instrumenten krijgen", klinkt het.

Communautaire dialoog
Vandenbroucke wil het dossier ter sprake brengen op de communautaire dialoog die woensdag uit de startblokken schiet en op de internministeriële conferentie Werk. "We mogen ons niet in slaap laten wiegen door het succes van de eerste hervorming, maar moeten inzetten op een nieuwe, creatieve sprong voorwaarts."

1 op 96 gesanctioneerd
Als men de cijfers van Milquet over het aantal sancties vergelijkt met het totale aantal werklozen, dan blijkt dat in het Vlaams Gewest 1 op 20 werklozen gesanctioneerd werd in het eerste semester van 2008, tegenover slechts 1 op 40 in het Waals Gewest en amper 1 op 96 in Brussel. "Er is dus geen enkele reden tot euforie of zelfgenoegzaamheid", klinkt het bij N-VA-parlementsleden Sarah Smeyers en Gino De Craemer. (belga/svm)
03/10/08 15u57
      mailIcon Mail een vriend(in)      printIcon Printversie

Jouw mening telt!

Deel jouw mening met meer dan 300.000 HLN-bezoekers

 

© De Persgroep Publishing. Alle rechten voorbehouden. Lees de gebruiksvoorwaarden.

Mediargus Metriweb