Peiling: België mag blijven, Vlaming wil nieuwe regering

België mag blijven bestaan, maar dan moeten de Franstaligen eindelijk bereid zijn tot toegevingen. Dat blijkt uit de 11 juli-enquête van de Coreliokranten bij 1.050 Vlamingen. Uit een andere peiling van de Concentrakranten blijkt dan weer dat de Vlaamse kiezer bij een patstelling een nieuwe, andere regering wil.
Uit de eerste enquête blijkt dat ons land niet gesplitst hoeft te worden. Een bijna tweederde meerderheid van 63 procent wil België behouden. Het aantal separatisten bedraagt 30 procent, "wat in deze duistere politieke tijden van communautair gekissebis zelfs net iets minder is dan de 32 procent bij de vorige enquête van de kranten. "Al bij al valt dat cijfer mee", zegt de Gentse politicoloog Carl Devos.
VlaamsgezinderEen ruime meerderheid van de Vlamingen is het afgelopen jaar Vlaamsgezinder geworden. Bijna 60 procent vindt ook dat een akkoord pas kan als eerst Brussel-Halle-Vilvoorde wordt gesplitst. En nog radicaler zijn de ondervraagden als de vraag wordt gesteld wie toegevingen moet doen om tot een communautair akkoord te komen. Liefst 88 procent twijfelt daar niet aan: de Franstaligen. "De Vlaming wil dat de politici dit communautaire probleem oplossen, maar hij wil geen nieuwe kaakslag. Hij radicaliseert, want hij noemt zichzelf meer Vlaamsgezind. Maar tegelijkertijd wil hij zeker niet het einde van het land. Er zit duidelijk enige dubbelzinnigheid in de houding van de Vlamingen."
Die ziet Devos ook als het over de eerste minister gaat: "Yves Leterme heeft veel beloofd, maar nog niks geleverd. Over hem bestaat veel twijfel. Maar hij wordt nu ook weer niet verketterd."
Als de enquête peilt naar de kans op een verzoening tussen de twee gemeenschappen van dit land, toont de Vlaming zich plots heel mild. Een tweederde meerderheid ziet dat nog altijd zitten.
Vervroegde verkiezingenVolgens de andere enquête vindt de Vlaamse kiezer de communautaire dossiers geen politieke crisis waard. Maar komt het toch tot een patstelling, dan wil hij een nieuwe, andere regering. Liefst na vervroegde verkiezingen.
Twee op de drie Vlaamse kiezers willen een andere ploeg aan het bewind brengen indien de zaken op 15 juli vastlopen. Een kwart van de ondervraagden wil die operatie doorvoeren zónder verkiezingen: 24 procent opteert voor een nieuwe formateur die op basis van de verkiezingsuitslag van juni 2007 een nieuw kabinet samenstelt.
Bijna dubbel zoveel echter - 42 procent om precies te zijn - wil inspraak. Vier op de tien Vlamingen willen namelijk de nieuwe bewindsploeg zelf helpen samenstellen via de stembus.
Geen noodregeringDe huidige regering laten doorwerken als een overgangskabinet of een noodregering met een niet-communautair programma - bijvoorbeeld begroting en sociaaleconomische maatregelen - zien de meesten absoluut niet zitten. Slechts 20 procent van de Vlaamse kiezers is voorstander van een doorstart voor Leterme I.
Daarmee wordt een scenario afgewezen dat de ronde doet in de Wetstraat: Leterme I laten voortdoen tot in juni van volgend jaar wanneer er sowieso regionale en Europese verkiezingen plaatsvinden, en dan meteen ook federale verkiezingen uitschrijven. (belga/sps)