-
 

Duitstaligen willen eigen gewest

"Er is geen compromis mogelijk tussen Vlamingen en Walen als beide groepen hun taboes niet in twijfel trekken en als er niemand als verliezer tegen de wand wordt gedrukt." Dat heeft Karl-Heinz Lambertz, minister-president van de Duitstalige gemeenschap verklaard tijdens zijn rede naar aanleiding van het Feest van de Vlaamse Gemeenschap in het Brugse stadhuis. De Duitstaligen willen ook een eigen gewest.

Pol Van Den Driessche, voorzitter van het Brugse 11 Juli-komitee en CD&V-senator, had Karl-Heinz Lambertz uitgenodigd op de academische zitting.

RTBF-reportage
Zelf zei Van Den Driessche dat de volgende dagen cruciaal zijn. "Jarenlang mocht over het communautaire vraagstuk niet worden gesproken. Vandaag bepaalt het terug de politieke agenda. Maar het is niet omdat in een reportage op de RTBF de treinen stoppen aan de taalgrens, dat dit ook in werkelijkheid zo zal zijn. Ook de fabrieken zullen niet plots sluiten en de economie zal niet in elkaar storten."

Van Den Driessche zei ook dat hij onder geen beding zal aanvaarden dat Brussel wordt uitgebreid. Als de Franstaligen dat niet willen, dan dreigt er volgens de senator inderdaad een institutionele crisis.

Geen macht
Karl-Heinz Lambertz vertelde dat de Duitstalige Gemeenschap geen macht heeft om zich te mengen in de institutionele hervormingen. "Wij zijn afhankelijk van de steun en het begrip, van de concrete solidariteit en de vriendschappelijke verbondenheid met Vlaanderen", sprak Lambertz die de Vlamingen bedankte omdat zonder de Vlaamse beweging de Duitstalige Gemeenschap er niet zou zijn.

Minister-president Lambertz wees erop dat het hele territorium van de Duitstalige Gemeenschap tegelijk behoort tot het Waalse Gewest. "Het Waalse Gewest oefent in het Duitse taalgebied zodoende bevoegdheden uit die de Duitse Gemeenschap graag zelf zou beheren", sprak Lambertz. Hij stipte in het bijzonder ruimtelijke ordening, huisvestiging en provincies aan.

Eigen gewest
"Wij willen naast Vlaanderen, Brussel en Wallonië ook een eigen gewest. Alhoewel we dat niet absoluut en onmiddellijk opeisen, gelooft de Duitstalige Gemeenschap dat zij principieel in staat is alle bevoegdheden zelfstandig uit te oefenen.

Over de federale Belgische staat zei Lambertz dat deze enkel zal overleven indien bijkomende verantwoordelijkheid aan de deelstaten worden overgedragen en indien er een nieuw groot compromis tussen Vlamingen en Franstaligen tot stand komt. "Daartoe kunnen de Duitstaligen als kleine minderheid in ons land niets essentieels bijdragen. Het compromis moeten Vlamingen en Franstaligen zelf vinden. Daarom beperk ik mij ook tot wat overwegingen, maar zie ik af van welgemeende raad." (belga/sps)
11/07/08 00u08
      mailIcon Mail een vriend(in)      printIcon Printversie

Jouw mening telt!

Deel jouw mening met meer dan 300.000 HLN-bezoekers

 

© De Persgroep Publishing. Alle rechten voorbehouden. Lees de gebruiksvoorwaarden.

Mediargus Metriweb