Senaat wil wereldwijd verbod op clusterbommen
Een onontplofte clusterbom.
De Senaat heeft zich unaniem achter de resolutie van CD&V-fractieleidster Sabine de Bethune geschaard die de Belgische regering oproept voluit de totstandkoming van een internationaal verdrag op het verbod van clustermunitie te ondersteunen. Van 19 tot 30 mei vindt een conferentie over het onderwerp plaats in Dublin.
Net als antipersoonsmijnen
Clustermunitie is munitie die uiteenspat in honderden kleine bommen. Ze maakt bijna uitsluitend burgerslachtoffers. de Bethune wijst erop dat clustermunitie alle kenmerken heeft van antipersoonsmijnen, waarop sinds 1997 een algeheel verbod staat.
PioniersrolNet als bij het verbod op antipersoonsmijnen, speelt ook in de strijd tegen clustermunitie België een pioniersrol. Het verbood als eerste in 2006 de productie en het gebruik, en pakte de financiering ervan aan.
Verklaring van OsloBelgië tekende ook als een van de eerste de Verklaring van Oslo van februari 2007. Daarin engageren de ondertekenende staten er zich toe om in 2008 een wettelijk bindend internationaal instrument op te stellen dat clustermunitie helemaal verbiedt en een kader biedt voor samenwerking en ondersteuning over de zorg voor de slachtoffers en hun gemeenschappen, de ruiming van "besmet" gebied, de vernietiging van voorraden enzovoorts.
De discussie over een dergelijk verdrag wordt later op de maand in Dublin voortgezet. Het blijft de bedoeling om eind dit jaar tot een echt internationaal verdrag te komen. (belga/eb)