UPDATE
De jeugdrechter heeft beslist om de twee minderjarige verdachten van het gewelddadige busincident toe te vertrouwen aan een gesloten instelling. Dat meldt Eva Herreman van het Antwerpse parket. Ze bekennen deels hun schuld, maar minimaliseren de feiten. Laat op de avond kon ook nog een derde verdachte opgepakt worden. Een 62-jarige politieman raakte eergisteravond zwaar gewond na een gewelddadig incident met jongeren op een bus van De Lijn in Antwerpen.
De jeugdrechter heeft de derde verdachte vandaag geplaatst in een instelling onder een tijdelijk gesloten regime. De verdachte is een 15-jarige jongeman uit Wijnegem van ex-Joegslavische origine.
Ex-Joegoslaven
De jongeman is bevriend met de twee broers van 14 en 16 jaar die kort na de feiten van een bus werden geplukt in Sint-Antonius (Zoersel). Ook zij zijn van ex-Joegoslavische origine. Zij werden door de jeugdrechter gisteren in een gesloten instelling geplaatst. Het Antwerpse parket gaat er van uit dat ze de drie belangrijkste verdachten nu te pakken heeft.
De twee broers zijn politieke vluchtelingen. Ze wonen samen met nog twee broers en hun ouders in Oostmalle. Dat zegt Harry Hendrickx, de burgemeester van Malle. Het gezin was niet gekend bij het OCMW van Malle omdat ze als kandidaat politieke vluchtelingen ook niet aan de gemeente waren toegewezen. De Servo-Kroatische familie woont sinds augustus 2007 in Oostmalle. Daarvoor woonde het gezin in Borgerhout.
Slagen en stampen
Het incident speelde zich rond 20.30 uur af op bus 410 die van Antwerpen naar Turnhout rijdt. Een jong koppel werd uitgedaagd en later ook aangevallen door meerdere jongeren van allochtone origine. De man van het koppel kreeg verschillende slagen en stampen.
Een 62-jarige passagier maakte zich meteen kenbaar als politieagent en kwam samen met de buschauffeur tussenbeide. De politieman kreeg meerdere zware slagen en stampen in de buik, op het hoofd en in de nek. De chauffeur bleef ongedeerd.
Van de bus gezet
Toen ze de amokmakers van de bus hadden gezet aan het Koningin Astridplein in Antwerpen moest de politieman opnieuw enkele rake klappen incasseren van jongeren die aan de bushalte stonden. Het slachtoffer ging terug in de bus zitten, waarop het raam ter hoogte van zijn zitplaats kapot werd geslagen door dezelfde jongeren.
Kritiek
De man begaf zich nog naar voor in de bus en verloor het bewustzijn. Hij werd in kritieke toestand naar het ziekenhuis gebracht, maar verkeert inmiddels buiten levensgevaar. Over de aard van zijn verwondingen, wil het parket geen details geven. Ook over de leeftijd van de verdachten wordt in het belang van het onderzoek, dat intensief wordt voortgezet, geen commentaar gegeven.
Guide Demoor
De feiten doen sterk denken aan het busincident van 24 juni 2006 aan hetzelfde Koningin Astridplein waarbij treinbestuurder Guido Demoor om het leven kwam. Ook hij kreeg het met enkele allochtone jongeren aan de stok, nadat hij hen gevraagd had zich wat rustiger te gedragen. Demoor kreeg enkele rake vuistslagen en een trap tegen de kin, die hem uiteindelijk fataal werd. (belga/ka/eb)


