Biografie Etienne Schouppe
Etienne Schouppe (65) wordt in de regering Leterme I staatssecretaris voor Mobiliteit, een departement waar de gewezen spoorbaas heel wat affiniteiten mee heeft.
Schouppe noemt zichzelf graag "de spoorman in hart en nieren". Hij start ook zijn loopbaan bij de NMBS, waar hij in 1966 adviseur wordt op de financiële dienst. In 1975 gaat Schouppe als adviseur werken op het kabinet van toenmalig Verkeersminister Jos Chabert (CVP). Die neemt Schouppe in 1980 mee naar het kabinet Openbare Werken, later werkt Schouppe als kabinetschef van PTT-staatssecretaris Paula d'Hondt.
Gedelegeerd bestuurder NMBSIn 1986 keert Schouppe terug naar de NMBS, eerst al directeur-generaal en vanaf 1991 als gedelegeerd bestuurder. In die functie was hij vaak voorwerp van controverse, onder meer vanwege zijn eigengereid optreden bij pakjesdochter ABX, waar een pak geld in gepompt werd. Ook de zogenaamde sale-and-lease-back-constructies, waarbij de NMBS treinmaterieel verkocht om het daarna terug te huren.
Herhaaldelijk werd het ontslag van Schouppe geëist, maar de storm ging telkens weer liggen. Bij het aantreden van de paars-groene regering in 1999 liet de groene minister Isabelle Durant verstaan een andere manager aan het hoofd van de NMBS te willen. Maar ze moest bijna drie jaar wachten vooraleer haar dat lukte.
Politiek was Schouppe al lang lokaal actief. Sinds 1977 zetelt hij in de gemeenteraad van Liedekerke, de gemeente waarvan hij 12 jaar burgemeester was. Op nationaal vlak werd hij in 2003 voor het eerst Senator. Schouppe kreeg veel macht in de partijtop: zo was hij de man die de CD&V/N-VA-lijsten voor de verkiezingen van vorig jaar grotendeels opstelde. Het verbaasde dan ook niet dat Schouppe in december, bij de start van de interimregering, Jo Vandeurzen tijdelijk opvolgde als partijvoorzitter. (belga/mvdb)