Carl Devlies verstrengt regels voor belspelletjes
HLN update
Organisatoren van belspelletjes interpreteren de bestaande regels al te soepel. Dat blijkt uit een evaluatierapport van de kansspelcommissie. Bevoegd staatssecretaris Carl Devlies (CD&V) kondigt strengere regels aan en wil daarover met de sector overleg plegen. "Maar de achterpoortjes moeten dicht", benadrukt Devlies.
Het koninklijk besluit dat de belspelletjes regelt, dateert pas van 12 mei 2009 en trad eind augustus in werking. Het had net tot doel een aantal hiaten in de regelgeving weg te werken. Zo voerde het een minimaal uitbetalingsbedrag in en legde het een doorschakelingsgemiddelde op voor oproepen naar de studio. Dat moet garanderen dat een aantal spelers effectief wordt doorgeschakeld.
Belangrijke pijnpuntenMaar minder dan een jaar later blijkt uit een evaluatie van de kansspelcommissie dat er nog enkele belangrijke pijnpunten overeind zijn gebleven. Dat de regels veel ruimte voor interpretatie laten, blijkt overigens ook uit het hoge aantal klachten dat de commissie blijft ontvangen. De laatste vier maanden van vorig jaar steeg de teller tot 143 klachten.
De meeste klachten handelden over de onduidelijkheid van de opgaven en de oplossingen. Rekenraadsels worden zelden opgelost omdat de organisatoren een specifieke rekensleutel hanteren die ze niet meedelen aan de spelers. Ook over de prijzenpot bestaat onduidelijkheid. Vaak wordt als prijs een vast bedrag voorgespiegeld, terwijl de spelers in werkelijkheid moeten deelnemen aan een jackpotronde waarbij het vooropgestelde bedrag quasi nooit gewonnen wordt. Voorts blijkt de zogenaamde 'open lijn' de speler geen garantie te bieden op doorschakeling naar de studio.
Duidelijkere opgaven en oplossingenHet nieuwe kb moet de overgebleven onduidelijkheden en lacunes uit de wereld helpen. Dat betekent dat organisatoren van belspelen voor duidelijkere opgaven en oplossingen zullen moeten zorgen, met eventueel een verbod op rekenraadsels. De gerechtsdeurwaarders of notarissen zullen een inhoudelijke controle van de opgaven en oplossingen voor hun rekening moeten nemen. Ook wil Devlies dat het systeem van jackpotrondes op voorhand wordt aangekondigd en dat enkel sprake mag zijn van een 'open lijn' als de eerste beller onmiddellijk met de studio wordt doorverbonden.
Devlies herinnert eraan dat met de nieuwe wet op de kansspelen een stap is gezet naar een betere bescherming van de speler. Belspelen vallen in de wet immers onder de mediaspelen, wat maakt dat ze enerzijds vergunningsplichtig zijn en anderzijds dat de kansspelcommissie inbreuken in de toekomst strenger en efficiënter kan bestraffen. (belga/adv)