Op de terugweg van de EU-Afrikatop in Lissabon heeft minister van Buitenlandse Zaken Karel De Gucht zijn verbazing en ongenoegen over de RTBF-Milles Collines-verklaring van Yves Leterme geformuleerd. "Ik geloof niet", aldus De Gucht, "dat het de bedoeling van Leterme was om de genocide te banaliseren, ik ben er veeleer van overtuigd dat het om een ontspoorde uitspraak gaat."
Verhofstadt reageert niet
Premier Guy Verhofstadt, die zich destijds als vice-voorzitter van de Rwanda-commissie maanden in het dossier verdiepte en de hele genocidekwestie op de Belgische politieke agenda zette, wou niet reageren op de verklaringen van Leterme. De Gucht wou er wel een en ander over kwijt.
"Ofwel", aldus De Gucht, "ken je de geschiedenis van Mille Collines en dan zwijg je er in deze context over." Volgens De Gucht schort er wat aan het inschattingsvermogen als je - met kennis van Rwandese zaken - de RTBF met Mille Collines vergelijkt.
Niet bedoeling om genocide te banaliseren
De minister van Buitenlandse Zaken wil echter niet gezegd hebben dat het de bedoeling van Leterme was om de genocide te banaliseren. "Volgens mij heeft dit niets met een banalisering van de Rwandese genocide te maken", zo zei De Gucht terwijl hij ieder woord wikte, "maar met een ontspoorde uitspraak."
Gevolgen?
Op de vraag of hier consequenties aan verbonden moeten worden, was De Gucht genuanceerd. "Stel dat Leterme momenteel eerste minister zou zijn", aldus de minister van Buitenlandse Zaken, "zou zulke uitspraak een boel problemen veroorzaken. Voor de Rwandese president Paul Kagame zou het allicht een reden zijn om elk contact met de Belgische premier te verbreken." (belga/eb)


