Kernkabinet al halfweg in conclaaf over begroting

bewaar artikel
Door: redactie
22/02/08 - 20u54
UPDATE

In de Lambermont, de ambtswoning van premier Guy Verhofstadt, zijn de ministers van het kernkabinet begonnen aan begrotingsonderhandelingen. Vanavond omstreeks 19u30 zat de eerste sessie erop. Van de zowat 3,1 miljard euro die wordt gezocht, zou al meer dan de helft gevonden zijn. Morgen zien de ministers elkaar vanaf 12u30 terug in de ambtswoning van de premier. Het valt niet uit te sluiten dat in de marge van de besprekingen ook over het communautaire wordt gepraat.

Koopkracht?
Patrick Dewael (Open Vld) noemde het belangrijk dat er een begroting in evenwicht komt, misschien met een klein evenwicht. Indien er 300 à 400 miljoen euro wordt gevonden voor nieuwe maatregelen, sluit de minister niet uit dat er een aantal maatregelen voor de koopkracht worden genomen. Zelf pleit hij ook voor maatregelen om de activering aan te wakkeren en om de concurrentiekracht van de bedrijven op peil te houden. Hij had het voorts over de versterking van de jobbonus en van de laagste pensioenen, ook voor de zelfstandigen.

Notionele intrest
De wet rond de notionele intrestaftrek aanpassen, is voor Dewael niet aan de orde. Hij is er mee akkoord eventuele misbruiken tegen te gaan, maar dat moet de minister van Financiën in voorkomend geval doen via een richtlijn of een circulaire, luidde het. Hij riep op te stoppen met het systeem in vraag te stellen. "Men mag het kind niet met het badwater weggooien", aldus de minister van Binnenlandse Zaken. Laurette Onkelinx (PS) stelde dat haar partij nooit de afschaffing van de fiscale maatregel heeft bepleit. Wel was het de Franstalige socialisten te doen om het bestrijden van misbruiken. Onkelinx schuift als prioriteiten het nationale kankerplan, een verlaging van de energiefactuur en een verhoging van de inkomsten uit arbeid en van de pensioenen naar voren.

Vlaanderen helpt niet
De ministers kregen ook vragen voorgeschoteld over het standpunt van de Vlaamse regering om voorlopig nog niet in te gaan op de inspanningen die de federale overheid vraagt in het kader van de begrotingsopmaak. Onkelinx zei overtuigd te zijn van de "wil van de gewesten om solidair te zijn". Ze voegde er aan toe dat iedereen voelt dat de oefeningen rond de begrotingsopmaak en het eerste pakket over de staatshervorming met elkaar verbonden zijn.

Begrip
Dewael stelde dat de Vlaamse regering op haar strepen staat en dat hij daar begrip voor heeft. Ook hij stelde dat beide oefeningen wat door elkaar lopen. Vicepremier Didier Reynders (MR) noemde het normaal dat de federale overheid iets vraagt aan de deelentiteiten. Hij stelde dat er immers steeds meer transfers naar de gewesten zijn. Hij voegde er aan toe dat het federale niveau geen geld vraagt, maar enkel om bepaalde meerinkomsten te bevriezen. (belga/bf)

Jouw mening telt !

Meld je aan of registreer je om een reactie te plaatsen!